VIEDOKĻI
>
Par Latviju. Par Tevi Latvijā.
TĒMAS
Anda Līce
Rakstniece - publiciste
19. aprīlī, 2010
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Komentārs
10
10

Apstāties un atjēgties

Publicēts pirms 15 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
„Vairs nekādas sviedru smakas!” televizora ekrānā apgalvoja dezodoranta reklāma. Bet Islandes vulkāns ar grūti izrunājamu nosaukumu turpināja izmest atmosfērā putekļu mākoņus, un lidostās miljoniem cilvēku svīda baiļu un neziņas sviedrus. Nemaz nebija prātā nācis, ka tik milzīgi daudz ļaužu pastāvīgi ir ceļā. Ļoti iespējams, pat puse planētas iedzīvotāju. Ja putni migrē divreiz gadā ar pavisam noteiktu nolūku un uz noteiktu vietu, tad cilvēku kustība ir neparedzama, grūti izprotama un pilnīgi atkarīga no politiski un sociāli ekonomiskajiem vējiem. Īstenībā tik liela cilvēku pārvietošanās pati rada savu vēju un parauj līdzi arī tos, kuri nemaz nav taisījušies izkustēties no savas vietas

Līdz laikam viss funkcionē teicami. Lidmašīnas paceļas un nolaižas pēc saraksta. Ar nenogurstošās reklāmas palīdzību dzīve atgādina augšupejošu līkni. Masu apziņu kutina aizvien jauni un galvu reibinoši zinātnes un tehnikas sasniegumi, kas sola labāku dzīvi. Tādi solījumi gan ir skanējuši vienmēr. Īpaši primitīvi tie bija padomju laikā. Mēs taču vēl atceramies, kā vienīgā partija solīja – mūsu paaudze dzīvošot komunismā. Pēc tam notika pārmagnetizēšanās un jaunus apsolījumus atnesa Rietumu vēji. Vienas politiski ekonomiskās attiecības bija beigušās, un mēs metāmies nākamajās, nebūdami tām gatavi.

Politiskā un ekonomiskā reklāma strādā dienu un nakti. Arī naftas un gāzes sūkņi. Akmeņogļu šahtās seno paparžaugu nogulās urbji graužas aizvien dziļāk. Bet zemes virspusē sāk pietrūkt gaisa un ūdens, sarūk visas dzīvās pasaules sugu daudzveidība. Dabas sargātāju vārās balsis apslāpē patērēšanas saceltais troksnis – „mums pienākas” un „mēs to esam pelnījuši”.

Ik reizi, piepildot vannu, mēs iztērējam vismaz 200 litrus dzeramā ūdens. Nomainot savus auto, mobilos telefonus, datorus pret aizvien modernākiem un jaudīgākiem, mēs piedalāmies to ražotāju maku pildīšanā un planētas iztukšošanā un piesārņošanā. Šķiet, mūs nekas nespēj apturēt. Tie, kuriem ir gadījies nonākt lielveikalos tā saucamo „trako dienu” laikā, jūtas kā ierauti straumē, kad atvērts aizsprosts, un cilvēkus pārņēmusi iepirkšanās panika, jo mārketinga meistari ir pratuši pamodināt negausības un labsajūtas gēnu.

Bet tad pēkšņi atklājas – kāda banka ir izzagta, atdzīvojies kāds vulkāns, kāda lidmašīna nav noturējusi augstumu, un cilvēki paliek, kā zemē iemieti. Prioritātes sakrīt čupā, un viss ir jāsāk no gala. Jautājums tikai, kur to galu meklēt, ja ir dzīvots vienai dienai, ļaujoties straumei, neko nezinot un arī nejautājot par tuvajām krācēm. Informācijas gadsimtā līdz noteiktam brīdim var dzīvot, neko uz sevi neattiecinot, apzināti norobežojoties no lietām un parādībām, kuru konsekvences mūs panāks, lai kādās ilūzijās mēs dzīvotu.

Polijas prezidenta Leha Kačiņska bēru dienā, kad plašsaziņas līdzekļi aicināja Latvijas sabiedrību garīgi solidarizēties ar poļu tautu un ar trīs minūšu klusuma brīdi godināt prezidenta piemiņu, atskanot sirēnām, Rīgas ielās daudzas mašīnas pat nesamazināja ātrumu un tikai retie gājēji apstājās. Izvaicāti par trauksmes sirēnu skanēšanas iemeslu, daudzi teica – viņi par to neko neesot dzirdējuši. Varenā poļu kustība „Solidaritāte” (tās nosaukumu vēlāk nelietīgi ir valkājuši daudzi) pietuvināja trešo Latvijas Atmodu. Eiropas tautas ir daudz ciešāk saistītas, nekā to pirmajā brīdī spējam iedomāties – savijušās ir ne tikai mūsu saknes, bet arī galotnes. Diemžēl tas un arī daudz kas cits ātri aizmirstas, un tad vulkānu izvirdumi, zemestrīces un lidmašīnu katastrofas izrādās pēdējais līdzeklis, kas liek apstāties un atjēgties. Vismaz uz brīdi.

***
Šajā publikācijā paustais autora viedoklis un skatījums var nesakrist ar LV portāla redakcijas nostāju. Ar LV portāla redakcionālo politiku var iepazīties šeit.
Labs saturs
10
Pievienot komentāru

LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI