FOTO: Freepik.
Lai stiprinātu vecmāšu lomu veselības aprūpē un lietderīgi izmantotu viņu kompetenci, noteikts, ka turpmāk vecmāte būs tiešās pieejamības speciālists. Savukārt no 2025. gada 1. janvāra Bērnu klīniskā universitātes slimnīca informēs ģimenes ārstus par pacientiem, kas nonākuši slimnīcas uzņemšanas nodaļā, bet nav stacionēti.
Šīs un citas izmaiņas paredz grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 555 “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība”, kas stājas spēkā 2024. gada 22. novembrī.
Kā paskaidrots grozījumu anotācijā, izmaiņas izstrādātas, ņemot vērā Nacionālā veselības dienesta (NVD), ārstniecības iestāžu un citu speciālistu priekšlikumus.
Grozījumu anotācijā skaidrots, ka līdz šim sekundārajā ambulatorajā aprūpes līmenī netika pilnvērtīgi izmantots vecmāšu cilvēkkapitāls atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai vecmāšu kompetencei.
Lai nostiprinātu vecmāšu lomu grūtniecības un pēcdzemdību periodā, MK noteikumu grozījumi paredz, ka turpmāk NVD varēs slēgt līgumu ar vecmātēm par dzemdību palīdzību MK noteikumos Nr. 611 “Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtība” noteiktajā apjomā, kā arī šīs aprūpes ietvaros vecmāte būs tiešās pieejamības speciālists (vizītei nevajadzēs ģimenes ārsta nosūtījumu).
Anotācijā norādīts, ka vecmāte, tāpat kā ginekologs un dzemdību speciālists, pacientei ar fizioloģiski noritošu grūtniecību spēj nodrošināt dzemdību palīdzību grūtniecības un pēcdzemdību periodā, savukārt ārsts piesaistāms tikai medicīniski sarežģītākos gadījumos (piemēram, pastāvot augsta riska grūtniecībai).
Grozījumos noteikts, ka no 2025. gada 1. janvāra gadījumos, kad bērnam tikusi nodrošināta veselības aprūpe VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” uzņemšanas nodaļā un šis bērns nav stacionēts, slimnīca informēs bērna ģimenes ārstu par sniegtajiem pakalpojumiem un sniegs rekomendācijas tālākai veselības aprūpei.
Līdz šim bērna likumiskais pārstāvis varēja izvēlēties, vai informēt ģimenes ārstu par uzņemšanas nodaļā nodrošināto veselības aprūpi un sniegtajām rekomendācijām.
Kā paskaidrots anotācijā, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas prakse rāda, ka ne visi pacienta likumiskie pārstāvji pēc uzņemšanas nodaļas apmeklējuma ar saņemtajām rekomendācijām vēršas pie ģimenes ārsta turpmāku veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai, tādējādi vecāku bezatbildīgās rīcības dēļ var tikt nodarīts kaitējums bērna veselībai, kā arī slimnīcas uzņemšanas nodaļā tiek palielināta noslodze.
Paredzēts, ka slimnīca informāciju ģimenes ārstam nodos E-veselības sistēmā.
Līdz ar grozījumiem MK noteikumos turpmāk ikmēneša fiksētais maksājums tiks nodrošināts ne tikai jaunatvērtajām ģimenes ārstu praksēm, bet arī ģimenes ārstu praksēm, kurās vismaz 90% no mēnesī aprūpēto pacientu skaita ir personas bez noteiktas dzīvesvietas vai kuru dzīvesvieta ir deklarēta patversmē.
Kā paskaidrots anotācijā, šajos gadījumos kapitācijas naudas maksājums jeb maksājums, kuru aprēķina, ņemot vērā reģistrēto personu skaitu ģimenes ārsta pacientu sarakstā, objektīvi nav piemērojams, jo šie pacienti sava dzīvesveida dēļ nereģistrējas ģimenes ārstu pacientu sarakstā, taču viņu veselības stāvoklis ir slikts, turklāt viņiem vajag īpašu pieeju un specifisku veselības aprūpi (piemēram, jāmotivē veikt nepieciešamos izmeklējumus, atkārtoti jānosūta pie speciālistiem utt.).
Grozījumos svītrota Covid-19 pandēmijas laikā ieviestā norma, kas paredz tiesības stacionārajām ārstniecības iestādēm pretendēt uz maksājumu gatavības režīma nodrošināšanai. Šis maksājums tika ieviests, lai sniegtu atbalstu ārstniecības iestādēm, kuras pārtrauca sniegt stacionārās veselības aprūpes vai dienas stacionāra veselības aprūpes pakalpojumus, novirzot savā rīcībā esošos resursus Covid-19 pacientu vai terapijas profila pacientu stacionārajai ārstēšanai.
Tāpat svītrota norma, kas paredz no valsts budžeta līdzekļiem finansēt Covid-19 pacientu nogādāšanu no stacionārās ārstniecības iestādes uz mājām, ja pacienta veselības stāvoklis ļauj turpināt ārstēšanos mājas apstākļos un pacientam pašam nav iespējas nokļūt mājās, neapdraudot epidemioloģisko drošību.
Ar grozījumiem MK noteikumos Nr. 555 paplašināts arī jaundzimušo skrīnings vielmaiņas slimību noteikšanai.
Tāpat paredzēts, ka turpmāk NVD apmaksās stacionāro ārstēšanu nieru aizstājējterapijas pacientiem, kuri stacionārā uzturēsies vienu dienu, ievērojot nosacījumu, ka stacionāro ārstniecības iestādi var atstāt tikai ar ārstniecības personu atļauju.
Atbilstoši MK noteikumu grozījumiem turpmāk pakalpojuma kvalitātes uzlabošanas nolūkos NVD slēgs līgumu ar tiem klīniskā un veselības psihologa, psihoterapijas speciālista vai psihoterapeita pakalpojumu sniedzējiem, kas papildus pašreizējiem nosacījumiem izies atlases procedūru, kura izstrādāta sadarbībā ar nozares ekspertiem.
Grozījumos paredzētas arī vēl citas izmaiņas.