Lai noteiktu izņēmumus, kad kaķu un mājas (istabas) sesku apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrācija Lauksaimniecības datu centra mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē nav obligāta, un lai atbrīvotu patversmes no kaķu un mājas (istabas) sesku reģistrēšanas maksas, veikti grozījumi mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtības noteikumos un Lauksaimniecības datu centra publisko maksas pakalpojumu cenrādī. Tie stājas spēkā 24. jūlijā.
UZZIŅAI 1. jūlijā stājās spēkā plaši grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas nosaka stingrākas mājas (istabas) dzīvnieku turēšanas un pavairošanas prasības, palielinot dzīvnieku īpašnieku atbildību par viņu gādībā esošo kaķu, suņu un mājas (istabas) sesku labturību. Izmaiņas likumā paredz vairākas jaunas papildu prasības, piemēram:
Plašāk par tēmu >> |
1. jūlijā stājās spēkā arī izmaiņas Veterinārmedicīnas likumā, kas deleģē Ministru kabinetu noteikt izņēmumus, kad kaķu un mājas (istabas) sesku apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrācija datubāzē nav obligāta.
Attiecīgi ar grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Nr. 359 “Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība”, kas stājas spēkā 24. jūlijā, paredzēts, ka kaķa un mājas (istabas) seska apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrācija LDC datubāzē nav obligāta, ja:
Kā iepriekš norādīts grozījumu Dzīvnieku aizsardzības likumā anotācijā, jaunās tiesību normas palīdzēs ierobežot klaiņojošo kaķu skaitu un īpašniekiem atvieglos dzīvnieka meklēšanu un atrašanu, ja tas būs pazudis.
Līdz ar to dzīvnieka īpašniekam, ja viņš to vēlas, nav aizliegts savu dzīvnieku apzīmēt ar mikroshēmu un reģistrēt datubāzē arī tad, ja kaķis vai mājas (istabas) sesks neietilpst kategorijā, kas ir obligāti jāapzīmē un jāreģistrē.
Ar grozījumiem noteikts, ka LDC datubāzē, pirmreizēji reģistrējot suņa, kaķa un mājas (istabas) seska mazuļus, jānorāda arī to mātes mikroshēmas numurs.
Tādējādi tiks nodrošināta dzīvnieku izsekojamība, piemēram, lai pārbaudītu, vai iegūto mazuļu metienu skaits nepārsniedz dzīvnieku labturības nosacījumus.
Izmaiņas noteikumos arī paredz, ka no 2025. gada 1. janvāra LDC datubāzē jāreģistrē suņa, kaķa un mājas (istabas) seska pavairošana pēc katras mazuļu piedzimšanas, norādot dzimšanas datumu un mazuļu skaitu metienā.
Zemkopības ministrija (ZM) atgādina, ka pavairošanas faktu datubāzē var reģistrēt tikai ar mikroshēmu apzīmētam un tajā pirmreizēji reģistrētam dzīvniekam.
Izmaiņas mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtībā paredz, ka datubāzē, reģistrējot izmaiņas informācijā par reģistrētu mājas (istabas) dzīvnieku, no 2025. gada 1. janvāra būs jānorāda informācija, vai suns, kas dzimis līdz 2023. gada 31. augustam, tiek turēts piesiets.
Dzīvnieku aizsardzības likuma 17.2 pantā noteikts, ka suni aizliegts turēt piesietu, izņemot mājas (istabas) dzīvnieku labturības un aizsardzības jomu regulējošajos normatīvajos aktos minētajos gadījumos. Savukārt Dzīvnieku aizsardzības likuma pārejas noteikumu 23. punkts paredz, ka aizliegums suni turēt piesietu nav attiecināms uz suņiem, kas dzimuši līdz 2023. gada 31. augustam.
Tā kā dzīvniekam ir jānodrošina pēc iespējas augstākas labturības un aizsardzības prasības, Pārtikas un veterinārais dienests aicina suņu īpašniekus savu suni neturēt piesietu arī tad, ja tas dzimis līdz 2023. gada 31. augustam.
24. jūlijā stājas spēkā arī grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 17. septembra noteikumos Nr. 880 “Lauksaimniecības datu centra publisko maksas pakalpojumu cenrādis”. Tie noteic, ka dzīvnieku patversme par suņu, kaķu un mājas (istabas) sesku reģistrāciju datubāzē ir atbrīvota no maksas par dzīvnieku reģistrāciju datubāzē līdz 2024. gada 31. decembrim.
Tāpat kā līdz šim, pirmreizēja mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācija Lauksaimniecības datu centra datubāzē maksā 9 eiro. Turpretī dzīvnieka pavairošanas fakts pēc katras mazuļu piedzimšanas un informācija, vai suns, kas dzimis līdz 2023. gada 31. augustam, tiek turēts piesiets, atbilstoši MK noteikumu par mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtību 16. punktam ir notikuma ar dzīvnieku reģistrācija. Saskaņā ar Lauksaimniecības datu centra cenrādi par notikuma ar dzīvnieku reģistrāciju tiek piemērota maksa 1,17 eiro apmērā.