Elektroniskās smēķēšanas ierīces un uzpildes tvertnes aizliegts pārdot un iegādāties ar distances līguma palīdzību.
FOTO: Freepik
Saskaņā ar Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumu, kas stājās spēkā jau 2016. gadā, elektroniskās smēķēšanas ierīces un uzpildes tvertnes ir aizliegts pārdot un iegādāties ar distances līguma palīdzību. Taču arvien biežāk komerciālajos sūtījumos Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes amatpersonas, veicot pasta sūtījumu dokumentu un muitas fizisko kontroli, atklāj gan elektroniskās cigaretes, gan to uzpildes flakonus. Ja persona neievēro minēto aizliegumu, viņai jārēķinās ne tikai ar to, ka šādas preces var tikt izņemtas un līdz pircējam nenonākt, bet arī ar to, ka par šādu pārkāpumu tiek piemērots naudas sods 100–210 eiro apmērā.
Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likuma (turpmāk – Tabakas aprites likums) 8. panta otrā daļa paredz, ka tabakas izstrādājumus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un uzpildes tvertnes aizliegts pārdot un iegādāties ar distances līguma palīdzību, tostarp ārpus Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts teritorijas.
Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegto informāciju VID Muitas pārvaldes Lidostas muitas kontroles punkta amatpersonas trijās dienās, no 2020. gada 16. oktobra līdz 18. oktobrim, kontroles laikā 46 pasta sūtījumos atklājušas uzpildāmās elektroniskās smēķēšanas ierīces, kas iegādātas ar distances līgumu (internetā).
Veicot pasta sūtījumu kontroli, muitas amatpersonas ir konstatējušas, ka pēdējā laikā ievērojami pieaug gadījumu skaits, kad komerciālajos pasta sūtījumos tiek atklātas elektroniskās cigaretes un elektronisko cigarešu uzpildes flakoni. Tostarp tiek konstatēti gadījumi, kad pasūtījumus veikušas nepilngadīgas personas.
Proti, laika periodā no 2020. gada 1. janvāra līdz 20. oktobrim nikotīnu saturošas elektroniskās cigaretes un elektronisko cigarešu uzpildes flakoni konstatēti 99 sūtījumos, no kuriem kopā izņemta 10 941 vienība šo preču.
Tabakas aprites likuma 1. panta pirmās daļas 7. punktā ir noteikts, ka elektroniskā smēķēšanas ierīce ir:
Savukārt šī likuma 1. panta pirmās daļas 8. punktā noteikts, ka uzpildes tvertne ir:
Tabakas aprites likumā aizliegums pārdot vai iegādāties ar distances līguma starpniecību pagaidām nav attiecināts uz tabakas karsēšanas ierīcēm, piemēram, IQOS. To LV portālam apstiprināja arī Veselības ministrija, norādot, ka atšķirībā no t.s. “heat stick”, kas tiek ievietots karsēšanas ierīcē, pašu tabakas karsēšanas ierīču aprite šobrīd Latvijā netiek regulēta.
Vienlaikus tuvākajā laikā to plānots mainīt. Proti, šovasar Saeimā tika uzsākta likumprojekta “Grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā” (turpmāk – likumprojekts) skatīšana.
Likumprojekts paredz papildināt Tabakas aprites likumu ar elektroniskās karsēšanas ierīces un tabakas aizstājējprodukta definīciju. Tāpat likumprojektā plānots noteikt, ka ierobežojumi reklāmas un tirdzniecības jomā, kas šobrīd tiek piemēroti tabakas izstrādājumiem, augu smēķēšanas produktiem, elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm, turpmāk tiks attiecināti arī uz karsēšanas ierīcēm.
Papildus minētajam liegumam pārdot un iegādāties elektroniskās smēķēšanas ierīces un uzpildes tvertnes ar distances līguma palīdzību (piemēram, interneta veikalā) Tabakas aprites likuma 8. panta pirmā daļa paredz, ka elektroniskās smēķēšanas ierīces un uzpildes tvertnes aizliegts pārdot arī:
Papildus likuma 8. pantā pārējās daļās noteikts, ka:
Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 10. pantā noteikts, ka distances līgums ir patērētāja un pārdevēja vai pakalpojuma sniedzēja vienošanās, ko tie noslēguši, vienlaikus neatrodoties vienā un tajā pašā vietā, bet līdz līguma slēgšanas brīdim un līguma slēgšanas brīdī izmantojot vienu vai vairākus distances saziņas līdzekļus, kā arī organizētu preču pārdošanas vai pakalpojumu sniegšanas shēmu. Par distances saziņas līdzekļiem uzskatāmi tālrunis, tīmeklis, elektroniskais pasts, televīzija, fakss, katalogs, presē publicētās reklāmas, kurām pievienots pasūtījuma kupons, un citi informācijas nosūtīšanas un pārraidīšanas distances līdzekļi.
Kā norādīts Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājaslapā, distances līgumam ir šādas pazīmes:
1. līguma puses – līgums slēgts starp patērētāju un tirgotāju (pārdevēju, pakalpojuma sniedzēju), proti:
2. neklātiene – vienošanās ir notikusi, patērētājam un tirgotājam fiziski klāt neesot;
3. organizēts tirdzniecības veids – līgums noslēgts, izmantojot veidu (sistēmu), ko tirgotājs parasti izmanto līgumu slēgšanai, proti:
4. distances saziņas apstākļi – līgums noslēgts, izmantojot tikai distances saziņas līdzekļus, piemēram, līgums noslēgts, izmantojot tikai interneta vietni, mobilo aplikāciju, elektronisko pastu, tālruni, TV veikalu, katalogu u.tml.
Atbilstoši Tabakas aprites likuma 14. pantam: