Papildināts 14. janvārī. No 15. janvāra prasība ievērot 14 dienu pašizolāciju noteiktu profesiju pārstāvjiem nav spēkā.
FOTO: Paula Čurkste, LETA
No 14 uz 10 dienām ir samazināts pašizolācijas perioda ilgums, kas jāpavada dzīvesvietā pēc iebraukšanas vai atgriešanās no valstīm, kuras iekļautas Slimību profilakses un kontroles centra sarakstā, jo tajās ir augsta saslimstība ar Covid-19. Vienlaikus uz personām, kas ikdienā strādā ar iedzīvotāju riska grupām, kurās koronavīruss var izplatīties straujāk vai nodarīt lielāku postu, tiek attiecināti papildu nosacījumi.
No 9. novembra valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Virkne piesardzības pasākumu, tai skaitā arī pienākums ievērot 10 dienu pašizolāciju, kas ir saistošs personām, kuras iebrauc Latvijā no valstīm ar augstu Covid-19 izplatību, joprojām ir noteikti arī Ministru kabineta noteikumos Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.
Pašizolācijas ilgums ir noteikts Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 360 56. punktā, kurā teikts: ja persona pēdējo 14 dienu laikā uzturējusies kādā no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) tīmekļvietnē publicētajām valstīm, uz kurām ir attiecināmi īpašie piesardzības pasākumi un ierobežojumi, tad viņa nodrošina pašizolāciju dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā 10 dienas pēc izbraukšanas no minētās valsts.
Piemēram, ja persona pirmdien ir atgriezusies no Vācijas, tai ir jāievēro 10 dienu pašizolācija, skaitot no dienas, kad attiecīgā valsts atstāta.
Lēmums samazināt pašizolācijas laiku pieņemts, ņemot vērā jaunākos starptautisko ekspertu ieteikumus attiecībā uz Covid-19 inkubācijas periodu, informē Veselības ministrija.
SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs atsaucās uz jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem, kuros noskaidrots, ka vairākumam Covid-19 pacientu saslimšanas simptomi parādās pirmajās 10 dienās kopš saskarsmes ar inficēšanās avotu. Iespēja, ka simptomi parādās pēc 14 dienām ir niecīga – zem 1%. Pēc viņa teiktā, ja tiks nodrošināts, ka cilvēki, atgriežoties no ārzemēm, 10 dienas pavada pašizolācijā, tad 95% gadījumu varēs novērst tālāku infekcijas izplatību.
Pēc epidemiologa teiktā, samazinot pašizolācijas ilgumu, papildus ņemts vērā arī tas, ka cilvēki, kuri atgriežas no ārvalstīm, visbiežāk ir inficējušies jau pirms izbraukšanas dienas, kas nozīmē, ka ir vēl lielāka iespēja simptomiem parādīties agrāk par 10 dienām.
Noteikumu 56. punkts paredz, ka pašizolācijas laikā persona:
Par pašizolācijas laiku NETIEK izsniegta darbnespējas lapa.
15. janvārī stājās spēkā grozījumi MK noteikumos Nr. 360, ar ko tiek svītrots 56.3 punkts, kurš paredzēja ilgāku – 14 dienu pašizolāciju personām, kuras atgriežas no augsta riska valstīm un strādā noteiktās profesijās:
Minētajām personām ir jāievēro 10 pašizolācija.
Grozījumu anotācijā paskaidrots, ka pēc šobrīd (14. janvārī) pieejamās informācijas nav pamata prasīt, lai ārstniecības personas, izglītības iestāžu darbinieki un ilgstošas sociālās aprūpes iestāžu darbinieki ievērotu pašizolāciju 14 dienas, ārstniecības un sociālo darbinieku šobrīd pietrūkst.
Atsevišķos gadījumos pašizolāciju drīkst pārtraukt, piemēram, ja persona ir izslimojusi Covid-19. Kārtība, kā šādos gadījumos tiek pārtraukta pašizolācija, ir precizēta MK noteikumu 56.1 punktā, kurā teikts: ja persona var dokumentāri pierādīt, ka ir slimojusi ar Covid-19, ir atveseļojusies un nav infekcioza, ārsts ir tiesīgs noteikt, ka persona drīkst neievērot pašizolāciju.
Ārsts tādā gadījumā izsniedz vai elektroniski nosūta personai veidlapu Nr. 027/u ar šādu ierakstu: “Apliecinu, ka uz (personas vārds, uzvārds) ar 2020. gada .. (datums) nav attiecināmi pašizolācijas nosacījumi”.
Iepriekš brīdinot par to Valsts policiju, persona, kurai ir pienākums ievērot pašizolāciju, var atstāt uzturēšanās vietu, lai dotos uz savu mītnes zemi vai mainītu uzturēšanās vietu. Tādā gadījumā obligāti ir jālieto mutes un deguna aizsegs. To paredz noteikumu 56.2 punkts.
J. Perevoščikovs aicina iedzīvotājus nejaukt pašizolāciju ar pienākumu atrasties mājas karantīnā.
Noteikumos Nr. 360 sniegta definīcija, kas ir mājas karantīna. Tā ir ciešā kontaktā ar inficēto personu bijušas personas nošķiršana no citām personām Covid-19 infekcijas inkubācijas periodā dzīvesvietā vai uzturēšanās vietā ārstniecības personas uzraudzībā, lai veiktu personas medicīnisko novērošanu un novērstu inficēšanās riskus citām personām.
Atšķirībā no pašizolācijas par mājas karantīnas laiku personai VAR tikt izsniegta darbnespējas lapa.
No 1. oktobra mājas karantīnu ar ārsta lēmumu var pārtraukt ātrāk par iepriekš noteiktajām 14 dienām, ja, veicot Covid-19 laboratorisko diagnostiku ne agrāk kā mājas karantīnas desmitajā dienā, ir saņemts negatīvs testa rezultāts.
Ja Covid-19 tests nav veikts, mājas karantīna arī turpmāk ir jāievēro 14 dienas. To paredz Ministru kabineta noteikumu Nr. 360 55. un 55.2 punkts.
Noteikumi paredz: ja saslimstība ar Covid-19 kaimiņvalstīs pieaug un arī pret tām tiek piemēroti īpaši piesardzības pasākumi, personas, kuras dzīvo Latvijas pierobežā un ikdienā dodas uz darbu vai izglītības iestādi Lietuvā vai Igaunijā, var turpināt to darīt un uz viņiem netiks attiecināta prasība ievērot 10 dienu pašizolāciju dzīvesvietā (58.1 punkts).
Vienlaikus tādā gadījumā šīm personām, esot Latvijā, piemēram, atgriežoties pēc darba, ir jāievēro pašizolācijas principi.
No 6. novembra augsta riska valstu sarakstā ir iekļauta gan Lietuva, gan Igaunija. Noteikumos iekļautās atkāpes nozīmē, ka ikdienā personas joprojām var brīvi doties uz Lietuvu un Igauniju, kā arī atpakaļ uz Latviju šādos gadījumos:
Noteikumu 58.2 punkts paredz, ka 10 dienu pašizolācijas prasība netiek attiecināta arī uz iedzīvotājiem, kuri šķērso Latvijas robežu ar Lietuvu vai Igauniju, lai:
Savukārt, atgriežoties Latvijā, piemēram, vakarā pēc darba pienākumu veikšanas Lietuvā vai Igaunijā, šīm personām ir pienākums sabiedriskās vietās lietot mutes un deguna aizsegu, kā arī ievērot citus piesardzības pasākumus, kas aprakstīti noteikumu 58.3 punktā:
ĪPAŠA ATRUNA VALKAS IEDZĪVOTĀJIEM |
10 dienu pašizolāciju var neievērot personas, kas Latvijā ieradušās, lai nodrošinātu bēru organizēšanu, tai skaitā piedalītos bērēs (58.10 punkts).
Taču, ierodoties Latvijā uz bērēm, personai ir pienākums ievērot virkni piesardzības nosacījumu:
Organizējot bēres, ir jāievēro noteiktie pulcēšanās ierobežojumi privātos pasākumos.