SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
10. jūnijā, 2020
Lasīšanai: 8 minūtes
10
71
10
71

No kurām valstīm atgriežoties jāievēro pašizolācija

Papildināts 4. jūnijā.

Freepik

Valstu saraksts, no kurām atgriežoties ir jāievēro 10 dienu pašizolācija, reizi nedēļā, piektdienās, tiek aktualizēts un publicēts Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā. Aktualizētais saraksts stājas spēkā  nākamajā dienā pēc publicēšanas (sestdienā, plkst. 00.00). 

Lai gan ārkārtējā situācijā 6. aprīlī noslēdzās, virkne piesardzības pasākumu, kuri ir saistoši iedzīvotājiem, joprojām ir noteikti Ministru kabineta noteikumos Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.

Šo noteikumu 56. punkts paredz: ja persona pēdējo 14 dienu laikā uzturējusies kādā no SPKC tīmekļvietnē publicētajām valstīm, uz kurām ir attiecināmi īpašie piesardzības un ierobežojošie pasākumi, viņai jānodrošina pašizolāciju dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā 10 dienas pēc izbraukšanas no minētās valsts.

No 7. novembra īpaši piesardzības un ierobežojošie pasākumi tiek attiecināti uz valstīm ar augstu saslimstību, kurās t. s. kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits pēdējo divu nedēļu laikā pārsniedz 50 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Saraksts ar saslimstības rādītājiem ārvalstīs reizi nedēļā – piektdienās – tiek aktualizēts un publicēts SPKC mājaslapā.

Pašizolāciju pēc ieceļošanas Latvijā var neievērot:

 • personas, kuras var dokumentāli pierādīt, ka pēdējā pusgada laikā ir izslimojuši Covid-19. Šis izņēmums ir spēkā, “sākot ar brīdi, kad ārsts ir pārtraucis personas izolāciju, līdz simt astoņdesmitajai dienai pēc parauga ņemšanas datuma, ar kuru laboratoriski tika apstiprināta Covid-19 infekcija, nosakot SARS-CoV-2 vīrusa RNS” (MK noteikumu 56.1 punkts);

 • personas, kuras iebrauc no ES, EEZ, Šveices vai Apvienotās karalistes un ne agrāk kā pirms 15 dienām ir saņēmušas pilnu vakcinācijas kursu pret Covid-19 (MK noteikumu 56.5 punkts).

Aktuālais (4. jūnijā) SPKC mājaslapā publicēto kumulatīvo rādītāju saraksts ārvalstīs liecina, ka tas pārsniedz noteikto rādītāju visās Eiropas valstīs, izņemot Poliju, Somiju, Rumāniju, Monako, Islandi, Maltu, Sanmarīno, Vatikānu.  Līdz ar to turpmāk 10 dienu pašizolācijā obligāti jādodas tām personām, kuras:

 • iebrauc Latvijā no Francijas, Lietuvas, Andoras, Nīderlandes, Beļģijas, Dānijas, Zviedrijas, Grieķijas, Slovēnijas, Kipras, Igaunijas, Šveices, Horvātijas, Luksemburgas, Spānijas, Īrijas, Norvēģijas, Vācijas, Itālijas, Austrijas, Čehijas, Slovākijas, Portugāles, Ungārijas, Apvienotās Karalistes, Bulgārijas, Lihtenšteinas (saraksts veidots, sākot ar valsti, kurā saslimstība ir visaugstākā). 

 • ir braukušas tranzītā caur kādu no iepriekš minētajām valstīm (piemēram, bijušas attiecīgās valsts lidostā vai šķērsojušas šīs valsts teritoriju ar auto).

Pēc SPKC sniegtās informācijas 4. jūnijā, pašizolācija NAV jāievēro, atgriežoties no Polijas, Somijas, Rumānijas, Monako, Islandes, Maltas, Sanmarīno, Vatikāna.

14 dienu kumulatīvā saslimstība Latvijā 4. jūnijā sasniedza 268,4 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Atgriežoties no trešās valsts

SPKC mājaslapā tiek apkopota informācija ne tikai par Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm (Šveici, Islandi, Norvēģiju, Lihtenšteinu), Apvienoto Karalisti, Andoru, Monako, Sanmarīno un Vatikānu, bet arī par vairākām trešajām valstīm.

Atbilstoši 4. jūnija datiem īpaša piesardzība (tai skaitā pašizolācija dzīvesvietā) NAV jāievēro, ja atgriežaties no Dienvidkorejas, Ruandas, Singapūras, Izraēlas, Jaunzēlandes, Austrālijas.

 • Ja atgriežaties no jebkuras citas sarakstā neiekļautas trešās valsts (tai skaitā –  Taizemes, Apvienotās Karalistes, Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas) vai esat šķērsojis to tranzītā, jums ir pienākums ievērot 10 dienu pašizolāciju dzīvesvietā. 

SPKC ieteikums ir nedoties uz valstīm, kurās kumulatīvie rādītāji pēdējo divu nedēļu laikā pārsniedz vidējo rādītāju ES/EEZ valstīs un Apvienotajā Karalistē.

Pirms iebraukšanas jāaizpilda apliecinājums Covidpass un jāveic Covid-19 tests

Iebraucot Latvijā, personai ir jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, kas veikts pēdējo 3 diennakšu laikā un veikts pēc starptautiski atzītas precīzākās metodes – polimeriāzes ķēdes reakcijas (PĶR) tests (Polymerase chain reaction (PCR) test). 

Plašāk LV portāla skaidrojumā: Iebraucot Latvijā, būs jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests.

Pirms ierašanās Latvijas Republikā personai ir obligāts pienākums apliecināt, ka tā ievēros valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai (MK noteikumu 38. punkts).

Tas nozīmē arī to, ka gadījumā, ja persona iebrauc Latvijā no valsts, kurā pēdējo divu nedēļu saslimstības kumulatīvais rādītājs pārsniedzis 50 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem, tai ir jāapliecina, ka ievēros 10 dienu pašizolāciju dzīvesvietā.  Aizpildot apliecinājumu, personai cita starpā ir jāsniedz dati par ieceļošanas datumu, veidu (kuģis, lidmašīna, autobuss vai cits), reisa numurs, sēdvietas (kajītes, vagona) numurs, ieceļošanas iemeslu, kontaktinformāciju, uzturēšanās adresi Latvijā, kurā persona persona būs sasniedzama, ja personai jāievēro pašizolācija, u. c. informāciju.

Apliecinājumu aizpilda tiešsaistē vietnē Covidpass.lv.


Papildu noteikumi, atgriežoties no trešajām valstīm

Personām, kuras pēdējo 14 dienu laikā ir uzturējušās kādā trešajā valstī (proti, valstī, kas nav Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalsts, Šveices Konfederācija vai Apvienotā Karaliste), ieceļojot Latvijā, ir noteikta papildu prasība nekavējoties veikt Covid-19 testu un pozitīva rezultāta (inficēšanās) gadījumā nodrošināt pašizolāciju viesnīcā (tūrisma mītnē), turklāt ar to saistītos izdevumus izdevumus sedzot pašam no saviem līdzekļiem.

Plašāk LV portāla skaidrojumā: Stingrākas prasības ieceļotājiem no trešajām valstīm

Ko nozīmē pašizolācija

Pašizolācija ir personas nošķiršanās no citām personām dzīvesvietā vai uzturēšanās vietā, lai novērstu inficēšanās riskus citām personām, ja ir epidemioloģiski pamatotas aizdomas, ka šī persona atradusies paaugstināta inficēšanās riska apstākļos.

Noteikumu 56. punkts paredz, ka pašizolācijas laikā persona:

 • uzturas dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā;
 • nepakļauj citas personas inficēšanās riskam, neveido tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņem viesus, nedodas privātās vizītēs, uz darbu, sabiedriskām un publiskām vietām un telpām, kur uzturas daudz cilvēku, izņemot veikala apmeklējumu un nokļūšanu dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā uzreiz pēc ierašanās Latvijā, lietojot mutes un deguna aizsegu);
 • 10 dienas novēro savu veselības stāvokli un divas reizes dienā (no rīta un vakarā) mēra ķermeņa temperatūru un informē ģimenes ārstu, ja parādās kādas akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes (klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra (drudzis), elpas trūkums).

Par pašizolācijas laiku netiek izsniegta darbnespējas lapa. 

Iedzīvotājiem, kam jāievēro pašizolācija dzīvesvietā, pieprasot un saņemot saimniecisku vai publisku pakalpojumu, ir pienākums informēt pakalpojuma sniedzēju par atrašanos pašizolācijā. 

Skaidrojumā "Kam turpmāk jāievēro 10 dienu pašizolācija" papildus apkopota informācija:

 • Kādos gadījumos pašizolāciju drīkst pārtraukt?
 • Kādi ir pašizolācijas nosacījumi pierobežā ar Lietuvu un Igauniju?
 • Uz ko neattiecas vispārējie noteikumi par pienākumu nodrošināt pašizolāciju?
Labs saturs
71
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

6. aprīlī noslēdzās valstī izsludinātā ārkārtējā situācija. Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras turpināt noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ministru kabineta noteikumi Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Visi tiesību akti, kas attiecas uz Covid-19, vienkopus Likumi.lv.

Žurnāla "Jurista Vārds" publikāciju izlase brīvpieejā - cīņas ar pandēmiju juridiskie aspekti.

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU