SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
10. jūnijā, 2020
Lasīšanai: 7 minūtes
10
70
10
70

No kurām valstīm atgriežoties jāievēro pašizolācija

Papildināts 26. februārī. Aktuāli līdz 5. martam.

Freepik

Valstu saraksts, no kurām atgriežoties ir jāievēro 10 dienu pašizolācija, reizi nedēļā, piektdienās, tiek aktualizēts un publicēts Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā. Aktualizētais saraksts stājas spēkā  nākamajā dienā pēc publicēšanas (sestdienā, plkst. 00.00). 

No 9. novembra valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija.  Virkne piesardzības pasākumu, kuri ir saistoši iedzīvotājiem, joprojām ir noteikti Ministru kabineta noteikumos Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.

Šo noteikumu 56. punkts paredz: ja persona pēdējo 14 dienu laikā uzturējusies kādā no SPKC tīmekļvietnē publicētajām valstīm, uz kurām ir attiecināmi īpašie piesardzības un ierobežojošie pasākumi, viņai jānodrošina pašizolāciju dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā 10 dienas pēc izbraukšanas no minētās valsts.

No 7. novembra īpaši piesardzības un ierobežojošie pasākumi tiek attiecināti uz valstīm ar augstu saslimstību, kurās t. s. kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits pēdējo divu nedēļu laikā pārsniedz 50 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Saraksts ar saslimstības rādītājiem ārvalstīs reizi nedēļā – piektdienās – tiek aktualizēts un publicēts SPKC mājaslapā.

Aktuālais (26. februārī) SPKC mājaslapā publicēto kumulatīvo rādītāju saraksts ārvalstīs liecina, ka tas pārsniedz noteikto rādītāju visās Eiropas valstīs, izņemot Vatikānu un Islandi.  Līdz ar to turpmāk 10 dienu pašizolācijā obligāti jādodas tām personām, kuras:

  • iebrauc Latvijā no Čehijas, Sanmarīno, Igaunijas, Monako, Andoras, Slovākijas, Slovēnijas, Zviedrijas, Maltas, Francijas, Luksemburgas, Spānijas, Nīderlandes, Itālijas, Portugāles, Ungārijas, Lietuvas, Beļģijas, Īrijas, Apvienotās Karalistes, Austrijas, Polijas, Bulgārijas, Šveices, Rumānijas, Kipras, Grieķijas, Vācijas, Horvātijas, Somijas, Dānijas, Norvēģijas Lihtenšteinas (saraksts veidots, sākot ar valsti, kurā saslimstība ir visaugstākā).    

  • ir braukušas tranzītā caur kādu no iepriekš minētajām valstīm (piemēram, bijušas attiecīgās valsts lidostā vai šķērsojušas šīs valsts teritoriju ar auto).

Pēc SPKC sniegtās informācijas 27. februāri, pašizolācija NAV jāievēro, atgriežoties no Vatikāna un Islandes.

14 dienu kumulatīvā saslimstība Latvijā 26. februārī sasniedza 509,5 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Atgriežoties no trešās valsts

SPKC mājaslapā tiek apkopota informācija ne tikai par Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm (Šveici, Islandi, Norvēģiju, Lihtenšteinu), Apvienoto Karalisti, Andoru, Monako, Sanmarīno un Vatikānu, bet arī par vairākām trešajām valstīm.

Atbilstoši 26. februāra datiem īpaša piesardzība (tai skaitā pašizolācija dzīvesvietā) NAV jāievēro, ja atgriežaties no Dienvidkorejas, Ruandas, Singapūras, Jaunzēlandes, Austrālijas, Taizemes.

  • Ja atgriežaties no jebkuras citas sarakstā neiekļautas trešās valsts (tai skaitā – Apvienotās Karalistes, Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas) vai esat šķērsojis to tranzītā, jums ir pienākums ievērot 10 dienu pašizolāciju dzīvesvietā. 

SPKC ieteikums ir nedoties uz valstīm, kurās kumulatīvie rādītāji pēdējo divu nedēļu laikā pārsniedz vidējo rādītāju ES/EEZ valstīs un Apvienotajā Karalistē.

Pirms iebraukšanas jāaizpilda apliecinājums Covidpass un jāveic Covid-19 tests

Iebraucot Latvijā, personai ir jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, kas veikts pēdējo 3 diennakšu laikā un veikts pēc starptautiski atzītas precīzākās metodes – polimeriāzes ķēdes reakcijas (PĶR) tests (Polymerase chain reaction (PCR) test). 

Plašāk LV portāla skaidrojumā: Iebraucot Latvijā, būs jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests.

Pirms ierašanās Latvijas Republikā personai ir obligāts pienākums apliecināt, ka tā ievēros valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai (MK noteikumu 38. punkts).

Tas nozīmē arī to, ka gadījumā, ja persona iebrauc Latvijā no valsts, kurā pēdējo divu nedēļu saslimstības kumulatīvais rādītājs pārsniedzis 50 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem, tai ir jāapliecina, ka ievēros 10 dienu pašizolāciju dzīvesvietā.  Aizpildot apliecinājumu, personai cita starpā ir jāsniedz dati par ieceļošanas datumu, veidu (kuģis, lidmašīna, autobuss vai cits), reisa numurs, sēdvietas (kajītes, vagona) numurs, ieceļošanas iemeslu, kontaktinformāciju, uzturēšanās adresi Latvijā, kurā persona persona būs sasniedzama, ja personai jāievēro pašizolācija, u. c. informāciju.

Apliecinājumu aizpilda tiešsaistē vietnē Covidpass.lv.

Ko nozīmē pašizolācija

Pašizolācija ir personas nošķiršanās no citām personām dzīvesvietā vai uzturēšanās vietā, lai novērstu inficēšanās riskus citām personām, ja ir epidemioloģiski pamatotas aizdomas, ka šī persona atradusies paaugstināta inficēšanās riska apstākļos.

Noteikumu 56. punkts paredz, ka pašizolācijas laikā persona:

  • uzturas dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā;
  • nepakļauj citas personas inficēšanās riskam, neveido tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņem viesus, nedodas privātās vizītēs, uz darbu, sabiedriskām un publiskām vietām un telpām, kur uzturas daudz cilvēku, izņemot veikala apmeklējumu un nokļūšanu dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā uzreiz pēc ierašanās Latvijā, lietojot mutes un deguna aizsegu);
  • 10 dienas novēro savu veselības stāvokli un divas reizes dienā (no rīta un vakarā) mēra ķermeņa temperatūru un informē ģimenes ārstu, ja parādās kādas akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes (klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra (drudzis), elpas trūkums).

Par pašizolācijas laiku netiek izsniegta darbnespējas lapa. 

Iedzīvotājiem, kam jāievēro pašizolācija dzīvesvietā, pieprasot un saņemot saimniecisku vai publisku pakalpojumu, ir pienākums informēt pakalpojuma sniedzēju par atrašanos pašizolācijā. 

Skaidrojumā "Kam turpmāk jāievēro 10 dienu pašizolācija" papildus apkopota informācija:

  • Kādos gadījumos pašizolāciju drīkst pārtraukt?
  • Kādi ir pašizolācijas nosacījumi pierobežā ar Lietuvu un Igauniju?
  • Uz ko neattiecas vispārējie noteikumi par pienākumu nodrošināt pašizolāciju?
Labs saturs
70
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

Līdz 6. aprīlim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija.

 

 

 

Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinets var likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus, lai novērstu valsts apdraudējumu. Saeima var noraidīt pieņemtos valdības lēmumus.

 

Ministru kabineta rīkojums Nr. 655 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu".

 

 

 

 

 

 

 

 

Ministru kabineta noteikumi Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Visi tiesību akti, kas attiecas uz Covid-19, vienkopus Likumi.lv.

Žurnāla "Jurista Vārds" publikāciju izlase brīvpieejā - cīņas ar pandēmiju juridiskie aspekti.

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU