SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Lidija Dārziņa
LV portāls
03. jūnijā, 2020
Lasīšanai: 9 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Nodokļi
8
8

Nodokļa atvieglojums par vasaras brīvlaikā strādājošu skolēnu

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

LV portāla infografika

Viens no vecākiem, kura algas nodokļa grāmatiņā ir ierakstīts apgādājamais bērns, saglabā tiesības uz nodokļa atvieglojumu arī tad, ja bērns strādā tikai vasaras brīvlaikā no 1. jūnija līdz 31. augustam. Izņēmums ir darbs pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja – tad vecākiem nav tiesību uz nodokļa atvieglojumu.

īsumā
 • Atvieglojums par bērnu vasaras mēnešos saglabājas, ja skolēna darba devējs maksā vispārējos nodokļus vai sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli
 • Ja skolēns strādā pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja, vecāku gūtajam ienākumam nevar piemērot atvieglojumu par apgādājamo
 • Skolēni, kuri nolēmuši sākt darba gaitas, var saņemt algas nodokļa grāmatiņu.
 • Ja darba devējam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, darba devējs ietur 20% iedzīvotāju ienākuma nodokli. Ja nodokļa grāmatiņa nav iesniegta, piemēro 23% likmi.
 • Darba devējs budžetā samaksā arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, no skolēna algas ieturot 11%.

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” nosaka tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērnu, kurš ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē, ja bērns strādā vasaras brīvlaikā.

Valsts ieņēmumu dienests (VID), atgādinot par nodokļu maksātāja tiesībām uz atvieglojumu, ja bērns strādā trijos vasaras mēnešos, vienlaikus informē par nosacījumiem situācijās, kad apgādājamais pastāvīgi saņem algota darba ienākumus.

Ja bērns (līdz 19 gadu vecumam) strādā tikai vasaras brīvlaikā (no 1. jūnija līdz 31. augustam), vecākam algas nodokļa grāmatiņā nav jāveic izmaiņas, nav jāsvītro ieraksts par bērnu kā apgādājamo. Tas nozīmē, ka nekas nodokļa atvieglojuma piemērošanā nemainās un atrašanās vecāka apgādībā netiek pārtraukta.

Savukārt tiem vecākiem, kuru bērni (izglītojamie līdz 19 gadu vecumam) paralēli mācībām strādā mācību gada laikā, bērna atrašanās vecāka apgādībā tiek pārtraukta automātiski – tiklīdz skolēns uzsācis darba attiecības. Savukārt pēc tam, kad skolēns pārtraucis strādāt, vecākiem pašiem bērns jāatjauno apgādībā, lai viņiem varētu piemērot nodokļa atvieglojumu.

Tiesības piemērot nodokļa atvieglojumu par apgādībā esošo bērnu ir vienam no vecākiem, kura algas nodokļa grāmatiņā bērns ierakstīts kā apgādājamais. Algas nodokļa grāmatiņā pats nodokļa maksātājs izdara ierakstu par laikposmu, kādā atvieglojums piemērojams.

Šogad atvieglojums par apgādājamo ir 250 eiro mēnesī.

Algas nodokļa grāmatiņa

Algas nodokļa grāmatiņa ir pieejama tikai elektroniski VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā, un visas darbības, kas tajā veicamas, notiek elektroniski.

Skolēni, kuri nolēmuši sākt darba gaitas, var saņemt algas nodokļa grāmatiņu. Iesniegumu algas nodokļu grāmatiņas piešķiršanai var iesniegt elektroniski VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).

Skolēniem, kuri strādās vasaras mēnešos un maksās nodokļus vispārējā režīmā, algas nodokļa grāmatiņā jāatzīmē galvenā ienākuma gūšanas vieta (t. i., jāatzīmē attiecīgais darba devējs, pie kura strādās). Tad darba devējs būs tiesīgs algai piemērot VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu (informācija darba devējam būs pieejama VID EDS).

Ja skolēns strādās mikrouzņēmumā, darba devējam algas nodokļa grāmatiņu viņš nevarēs iesniegt.

Nodokļu režīmu nosacījumi

Nodokļu samaksas nosacījumi ir atkarīgi no tā, kāds nodokļu maksāšanas režīms ir skolēna darba devējam:

 • vispārējais nodokļu maksāšanas režīms;
 • darba devējs ir lauksaimnieks (sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātājs);
 • darba devējs ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs.

Ja skolēns strādā pie darba devēja, kurš nodokļus maksā vispārējā nodokļu režīmā:

 • Darba devējs no algas maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli 20%, ja algas nodokļa grāmatiņā ir norādīta šī darbavieta. Ja nodokļa grāmatiņa konkrētajam darba devējam nav iesniegta, darba devējs ietur 23% IIN likmi. Skolēns nodokļa grāmatiņā arī pats var atzīmēt, lai viņa algai piemēro 23% likmi.
 • No bruto algas tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas – 35,09%. Sociālās iemaksas ir sadalītas starp darbinieku un darba devēju: 11% ietur no skolēna algas, savukārt 24,09% sociālo iemaksu daļu darba devējs maksā no saviem līdzekļiem.
 • Sociālās iemaksas neveic, ja skolēns ir jaunāks par 15 gadiem. To paredz likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 5. pants: saskaņā ar to sociālajai apdrošināšanai obligāti ir pakļauti visi 15 gadu vecumu sasniegušie darba ņēmēji.
 • Arī skolēnam, kurš ir nodarbināts vasaras mēnešos, ir tiesības algai piemērot VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, ja viņam ir algas nodokļa grāmatiņa, kurā viņš ir atzīmējis savu darbavietu.

Piemēram, ja atlīdzība ir 430 eiro un ir piemērots VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums 150 eiro, skolēns pēc nodokļu samaksas saņem 336,16 eiro.

No bruto algas ieturētas sociālās iemaksas 47,30 eiro un iedzīvotāju ienākuma nodoklis – 46,54 eiro.

Skolēnam nākamajā gadā ir tiesības iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai saņemtu iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksu, kas izveidojas no aprēķinātā gada diferencētā neapliekamā minimuma un darbavietā piemērotā VID prognozētā neapliekamā minimuma starpības.

Skolēnam ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai piemaksātu iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas izveidojas no aprēķinātā diferencētā neapliekamā minimuma un darbavietā piemērotā VID prognozētā neapliekamā minimuma starpības.

Piemēram, ja skolēna atlīdzība ir 850 eiro un ir piemērots VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums 150 eiro, skolēns pēc nodokļu nomaksas saņem 635,20 eiro. 2020. gada ienākumu deklarācijā, pārrēķinot gadā faktiski saņemtos ienākumus un tiem piemērojamo gada diferencēto neapliekamo minimumu, veidosies nodokļa piemaksa.

VID uzsver: skolēns var novērst papildu nodokļa maksājumu, pirms darba uzsākšanas EDS algas nodokļa grāmatiņā atzīmējot “Nepiemērot prognozēto mēneša neapliekamo minimumu” vai vienojoties ar darba devēju par citu, mazāku prognozēto mēneša neapliekamo minimumu.

Ja darba devējs maksā šos – vispārējos – nodokļus, viens no vecākiem saglabā tiesības piemērot atvieglojumu par apgādībā esošu bērnu, ja bērns strādā tikai vasaras brīvlaikā.

Ja skolēns vasarā saņem sezonas laukstrādnieku ienākumu, strādājot lauku darbos (augļkoku, ogulāju un dārzeņu sējā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā):

 • gūtajam sezonas laukstrādnieka ienākumam tiek piemērota nodokļa likme 15%, bet ne mazāka par 0,70 eiro katrā nodarbinātības dienā.

Piemēram, ja kopējā saņemamā atlīdzība par mēnesi ir 430 eiro un nevienā dienā tā nav mazāka par 4,70 eiro, ienākums, ko saņems skolēns pēc laukstrādnieku ienākuma nodokļa nomaksas, būs 365,50 eiro.

Sezonas laukstrādnieku nodokļa režīms ir paredzēts likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.

Vecāks šajā gadījumā saglabā tiesības piemērot atvieglojumu par apgādībā esošu bērnu, ja bērns strādā tikai vasaras brīvlaikā.

Ja skolēns vasarā strādā pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja:

 • no skolēna ienākuma darba devējs – mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs – neietur sociālās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodokli, jo tie veido daļu mikrouzņēmumu nodokļa, ko darba devējs maksā no sava saimnieciskās darbības apgrozījuma.

Piemēram, ja saņemamā atlīdzība ir 430 eiro, summa, ko saņems skolēns, būs 430 eiro.

Vecāks zaudē tiesības piemērot atvieglojumu – tiklīdz skolēns uzsāks darba attiecības mikrouzņēmumā, apgādība tiks automātiski pārtraukta.

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 13. pantā, kurā paredzēti atvieglojumi, noteikts, ka tie nav piemērojami par mikrouzņēmuma darbiniekiem.

Ja ir jautājumi, VID Sabiedrisko attiecību daļa aicina zvanīt uz VID konsultatīvo tālruni 67120000 vai uzdot jautājumu rakstiski savā EDS kontā – sadaļā “Sarakste ar VID”.

Labs saturs
8
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI