SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Inese Helmane
LV portāls
25. aprīlī, 2020
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Atkritumi
8
8

Kā pandēmijas laikā pareizi izmest atkritumus

Lai ierobežotu vīrusa izplatību, pandēmijas laikā iedzīvotājiem atbildīgi jārīkojas arī ar sadzīves atkritumiem.

LV portāla infografika

Lai mazinātu Covid-19 izplatību Latvijas iedzīvotāju vidū un nodrošinātu vides aizsardzību, arī šķirojot un izmetot atkritumus, ir jāievēro papildu piesardzības pasākumi.

īsumā
 • Ja mājsaimniecībā dzīvo persona, kurai ir apstiprināta saslimšana ar Covid-19 vai ir noteikta karantīna, tad, izmetot sadzīves atkritumus, jāievēro papildu drošības principi.
 • Nogādājot šķirotos atkritumus dalītās savākšanas laukumos, ir jāievēro divu metru distance no laukuma pārziņa un citiem apmeklētājiem.
 • Atkritumu izmešana tam neparedzētā vietā ir sodāma.
 • No 20. maija Rīgā būs jauna atkritumu apsaimniekošanas kārtība.

Lai ierobežotu vīrusa izplatību, pandēmijas laikā ir ļoti būtiska arī atbildīga iedzīvotāju rīcība ar sadzīves atkritumiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir izstrādājusi ieteikumus iedzīvotājiem, kādi papildu drošības pasākumi jāievēro, lai, izmetot sadzīves atkritumus, mazinātu Covid-19 tālākas izplatības risku un aizsargātu vidi.

Mājsaimniecības, kurām jāievēro karantīna

Ja mājsaimniecībā dzīvo persona, kurai ir apstiprināta Covid-19 saslimšana vai ir jāievēro pašizolācijas režīms (noteikta karantīna), tad atkritumu apsaimniekotāji lūdz ievērot šādus sadzīves atkritumu izmešanas principus:

 • atkritumus, starp kuriem ir individuālie aizsardzības līdzekļi (cimdi un maskas), ievietot dubultmaisā jeb divos aizsietos maisos;
 • pirms atkritumu izmešanas kopīgajos konteineros būtu jāievēro vismaz 24 stundu pārtraukums, uzglabājot tos savā dzīvesvietā stingri aizsietos maisos;
 • maisu ievieto konteinerā, kas paredzēts nešķirotajiem atkritumiem. To nedrīkst atstāt pie konteinera vai ievietot dalītās vākšanas konteinerā.

Ar Covid-19 saslimušajiem iedzīvotājiem pašiem nevajadzētu doties uz kopīgajiem atkritumu konteineriem: labāk vienoties ar kaimiņiem/paziņām, lai tie no dzīvokļa ārdurvīm aiznes šos atkritumus līdz kopīgajiem konteineriem. Pēc atkritumu izmešanas rokas uzreiz rūpīgi jāapstrādā ar dezinfekcijas līdzekli.

Atkritumus turpina šķirot

Ārkārtas situācijas laikā atkritumus turpina šķirot. Tomēr, Latvijā pieaugot ar Covid-19 inficēto iedzīvotāju skaitam, kā arī, ņemot vērā to, ka daudziem ir jāievēro pašizolācijas režīms, iedzīvotāji tiek aicināti rīkoties atbildīgi un turpināt ievērot drošas atkritumu izmešanas principus:

 • dalītās vākšanas atkritumu konteineros drīkst mest tikai tos pārstrādei derīgos materiālus, kas norādīti uz konteinera;
 • šķiroto atkritumu konteineros nekādā gadījumā nedrīkst izmest vienreiz lietojamās papīra salvetes, papīra dvieļus, kabatlakatiņus, paketes un autiņbiksītes – tiem paredzēts nešķiroto atkritumu konteiners;
 • ievērot prasības atkritumu šķirošanā un neizmest šajos konteineros sadzīves atkritumus;
 • informēt atkritumu apsaimniekotājus par gadījumiem, kad konteineri piepildījušies pirms grafikā paredzētā izvešanas termiņa, lai var operatīvi plānot to iztukšošanu;
 • veselības aprūpes atkritumus (šļirces, medikamentus u. tml.) neizmest sadzīves atkritumos, bet uzglabāt atsevišķi stingri aizsietos maisos un nodot tuvākajā aptiekā vai veselības aprūpes iestādē;
 • pēc atkritumu izmešanas vienmēr rūpīgi nomazgāt rokas vai veikt roku dezinfekciju.

Atkritumu dalītās savākšanas laukumi

Tāpat kā līdz šim, tiek nodrošināta atkritumu šķirošana, ko piedāvā gan atkritumu dalītās savākšanas konteineros un punktos, gan arī atkritumu dalītās savākšanas laukumos.

Atkritumu dalītās savākšanas laukumos var nodot pudeļu un burku stiklu, papīru, kartonu, polimēru, PET pudeles un metālu.

Lielizmēra, zaļo atkritumu un būvniecības atkritumu pieņemšana tiek nodrošināta saskaņā ar attiecīgās pašvaldības vai atkritumu apsaimniekotāja noteikto kārtību.

Nogādājot šķirotos atkritumus dalītās savākšanas laukumos, ir jāievēro divu metru distance no laukuma pārziņa un citiem apmeklētājiem.

Atkritumu izmešana tam neparedzētās vietās ir sodāma

Ārkārtas situācijas laikā, kad noteikti dažādi ierobežojumi, iedzīvotājiem ir jābūt atbildīgiem un atkritumi jāizmet tikai tam paredzētās vietās.

Mājsaimniecībās radušos atkritumus nedrīkst:

 • atstāt dažāda tilpuma maisos zemē pie publiskiem konteineriem;
 • novietot uz pilsētās izvietotajām mazajām atkritumu urnām vai pie tām;
 • novietot pie EKO laukumu nožogojuma un vārtiem;
 • izmest mežā un citās zaļajās zonās.

Par neatbilstošu atkritumu apsaimniekošanu un pārkāpumu izdarīšanu, kā paredz Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 58. pants, uzliek naudas sodu: fiziskajām personām – no 70 līdz 700 eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas, bet juridiskajām personām – no 350 līdz 2900 eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas.

Rīgā jauna atkritumu apsaimniekošanas kārtība

Ievērojot valstī izsludināto ārkārtas situāciju, atkritumu apsaimniekotāju klientu apkalpošanas centri Rīgā ir slēgti. Tāpēc līgumus par atkritumu apsaimniekošanu var slēgt elektroniski vai sazinoties ar savas zonas atkritumu apsaimniekotāju, norādīts Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta mājaslapā.

Jāatgādina, ka no 20. maija Rīgā būs jauna atkritumu apsaimniekošanas kārtība. Atbilstoši Rīgas domes saistošajiem noteikumiem Nr. 87 “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Rīgas pilsētā” un noslēgtajiem līgumiem Rīgas pilsētas administratīvā teritorija ir sadalīta četrās atkritumu apsaimniekošanas zonās, kurās atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus nodrošinās:

1. zona – Centra rajons un Latgales priekšpilsēta, atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzējs ir SIA “Clean R”;

2. zona – Pārdaugavas Kurzemes rajons, atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzējs ir SIA “Clean R”;

3. zona – Pārdaugavas Zemgales priekšpilsēta, atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzējs ir pilnsabiedrība “Lautus Vide”;

4. zona – Ziemeļu rajons un Vidzemes priekšpilsēta, atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzējs ir SIA “Eco Baltia vide”.

Lai noskaidrotu savu atkritumu apsaimniekošanas zonu un pakalpojuma sniedzēju, rīdzinieki tiek aicināti apmeklēt šo tīmekļa vietni vai sazināties ar zvanu centru: 67474700.

Kā LV portāls jau rakstījis, mājsaimniecības radīto sadzīves atkritumu apjoms ik gadu pieaug. Piemēram, 2017. gadā tie sasniedza 850 677 tonnas. Visvairāk atkritumu tiek radīti Rīgā – 40% no kopējiem sadzīves atkritumiem. 2018. gadā kopējais savākto sadzīves atkritumu apjoms Rīgā bija 3 054 611 kubikmetri, no kuriem 12,79% bija šķirotie atkritumi. Dzīvesvietai tuvākos šķirošanas punktus var sameklēt portālā atkritumi.lv.

***

Ministru kabineta rīkojuma Nr. 103 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” aktuālā versija un citi ar Covid-19 saistītie valdības pieņemtie normatīvie akti ir pieejami vietnes likumi.lv sadaļā “Covid-19”. Visus aktuālos normatīvos aktus oficiālais izdevējs “Latvijas Vēstnesis” publicē nekavējoties pēc to saņemšanas.

Labs saturs
8
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU