Lai ierobežotu vīrusa izplatību, pandēmijas laikā iedzīvotājiem atbildīgi jārīkojas arī ar sadzīves atkritumiem.
LV portāla infografika
Lai mazinātu Covid-19 izplatību Latvijas iedzīvotāju vidū un nodrošinātu vides aizsardzību, arī šķirojot un izmetot atkritumus, ir jāievēro papildu piesardzības pasākumi.
Lai ierobežotu vīrusa izplatību, pandēmijas laikā ir ļoti būtiska arī atbildīga iedzīvotāju rīcība ar sadzīves atkritumiem.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir izstrādājusi ieteikumus iedzīvotājiem, kādi papildu drošības pasākumi jāievēro, lai, izmetot sadzīves atkritumus, mazinātu Covid-19 tālākas izplatības risku un aizsargātu vidi.
Ja mājsaimniecībā dzīvo persona, kurai ir apstiprināta Covid-19 saslimšana vai ir jāievēro pašizolācijas režīms (noteikta karantīna), tad atkritumu apsaimniekotāji lūdz ievērot šādus sadzīves atkritumu izmešanas principus:
Ar Covid-19 saslimušajiem iedzīvotājiem pašiem nevajadzētu doties uz kopīgajiem atkritumu konteineriem: labāk vienoties ar kaimiņiem/paziņām, lai tie no dzīvokļa ārdurvīm aiznes šos atkritumus līdz kopīgajiem konteineriem. Pēc atkritumu izmešanas rokas uzreiz rūpīgi jāapstrādā ar dezinfekcijas līdzekli.
Ārkārtas situācijas laikā atkritumus turpina šķirot. Tomēr, Latvijā pieaugot ar Covid-19 inficēto iedzīvotāju skaitam, kā arī, ņemot vērā to, ka daudziem ir jāievēro pašizolācijas režīms, iedzīvotāji tiek aicināti rīkoties atbildīgi un turpināt ievērot drošas atkritumu izmešanas principus:
Tāpat kā līdz šim, tiek nodrošināta atkritumu šķirošana, ko piedāvā gan atkritumu dalītās savākšanas konteineros un punktos, gan arī atkritumu dalītās savākšanas laukumos.
Atkritumu dalītās savākšanas laukumos var nodot pudeļu un burku stiklu, papīru, kartonu, polimēru, PET pudeles un metālu.
Lielizmēra, zaļo atkritumu un būvniecības atkritumu pieņemšana tiek nodrošināta saskaņā ar attiecīgās pašvaldības vai atkritumu apsaimniekotāja noteikto kārtību.
Nogādājot šķirotos atkritumus dalītās savākšanas laukumos, ir jāievēro divu metru distance no laukuma pārziņa un citiem apmeklētājiem.
Ārkārtas situācijas laikā, kad noteikti dažādi ierobežojumi, iedzīvotājiem ir jābūt atbildīgiem un atkritumi jāizmet tikai tam paredzētās vietās.
Mājsaimniecībās radušos atkritumus nedrīkst:
Par neatbilstošu atkritumu apsaimniekošanu un pārkāpumu izdarīšanu, kā paredz Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 58. pants, uzliek naudas sodu: fiziskajām personām – no 70 līdz 700 eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas, bet juridiskajām personām – no 350 līdz 2900 eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas.
Ievērojot valstī izsludināto ārkārtas situāciju, atkritumu apsaimniekotāju klientu apkalpošanas centri Rīgā ir slēgti. Tāpēc līgumus par atkritumu apsaimniekošanu var slēgt elektroniski vai sazinoties ar savas zonas atkritumu apsaimniekotāju, norādīts Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta mājaslapā.
Jāatgādina, ka no 20. maija Rīgā būs jauna atkritumu apsaimniekošanas kārtība. Atbilstoši Rīgas domes saistošajiem noteikumiem Nr. 87 “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Rīgas pilsētā” un noslēgtajiem līgumiem Rīgas pilsētas administratīvā teritorija ir sadalīta četrās atkritumu apsaimniekošanas zonās, kurās atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus nodrošinās:
1. zona – Centra rajons un Latgales priekšpilsēta, atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzējs ir SIA “Clean R”;
2. zona – Pārdaugavas Kurzemes rajons, atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzējs ir SIA “Clean R”;
3. zona – Pārdaugavas Zemgales priekšpilsēta, atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzējs ir pilnsabiedrība “Lautus Vide”;
4. zona – Ziemeļu rajons un Vidzemes priekšpilsēta, atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzējs ir SIA “Eco Baltia vide”.
Lai noskaidrotu savu atkritumu apsaimniekošanas zonu un pakalpojuma sniedzēju, rīdzinieki tiek aicināti apmeklēt šo tīmekļa vietni vai sazināties ar zvanu centru: 67474700.
Kā LV portāls jau rakstījis, mājsaimniecības radīto sadzīves atkritumu apjoms ik gadu pieaug. Piemēram, 2017. gadā tie sasniedza 850 677 tonnas. Visvairāk atkritumu tiek radīti Rīgā – 40% no kopējiem sadzīves atkritumiem. 2018. gadā kopējais savākto sadzīves atkritumu apjoms Rīgā bija 3 054 611 kubikmetri, no kuriem 12,79% bija šķirotie atkritumi. Dzīvesvietai tuvākos šķirošanas punktus var sameklēt portālā atkritumi.lv.
***
Ministru kabineta rīkojuma Nr. 103 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” aktuālā versija un citi ar Covid-19 saistītie valdības pieņemtie normatīvie akti ir pieejami vietnes likumi.lv sadaļā “Covid-19”. Visus aktuālos normatīvos aktus oficiālais izdevējs “Latvijas Vēstnesis” publicē nekavējoties pēc to saņemšanas.