Fiziskās personas atbrīvošana no parādsaistībām ir tiesisku pasākumu kopums ar mērķi dot iespēju fiziskajai personai, kuras manta un ienākumi nav pietiekami visu saistību segšanai viņas sociālā un ekonomiskā stāvokļa dēļ, tikt atbrīvotai no likumprojektā noteiktajām parādsaistībām.
FOTO: Freepik
Ministru kabinets ir atbalstījis likumprojektu, kas konkrētu fizisko personu loku atbrīvotu no 860–5000 eiro lielām parādsaistībām, kuras radušās no patērētāja kreditēšanas līguma Patērētāju tiesību aizsardzības likuma izpratnē. Paredzēts, ka pieteikumu par atbrīvošanu no parādsaistībām vērtēs zvērināts notārs, taču pirms tā izskatīšanas fiziskajai personai būs pienākums apgūt finanšu pratības kursus. Šādu atbrīvošanu no parādsaistībām persona varētu izmantot tikai vienu reizi. Likumprojekts vēl trīs lasījumos jāskata Saeimai.
Likumprojekta “Likums par fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām” (turpmāk tekstā – likumprojekts) anotācijā skaidrots, ka jauns normatīvais regulējums nepieciešams finansiālo problēmu risinājumam personām ar zemiem ienākumiem un nelielām parādsaistībām.
Pašreizējie Maksātnespējas likumā ietvertie fiziskās personas maksātnespējas procesa nosacījumi nereti nav izpildāmi, jo šī procesa uzsākšanas kopējās izmaksas ir vismaz 930 eiro, kurus persona sava sociālā un ekonomiskā stāvokļa dēļ nevar samaksāt. Turklāt, lai fiziskā persona varētu uzsākt maksātnespējas procesu, viņas parādsaistību apmēram jāpārsniedz 5000 eiro.
Likumprojektā noteikts, ka fiziskās personas atbrīvošana no parādsaistībām ir tiesisku pasākumu kopums, kura mērķis ir dot iespēju fiziskajai personai, kuras manta un ienākumi nav pietiekami visu saistību segšanai viņas sociālā un ekonomiskā stāvokļa dēļ, tikt atbrīvotai no parādsaistībām:
LV portāls vērš uzmanību, ka atbilstoši Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 8. pantam par patērētāja kreditēšanas līgumu minētā likuma izpratnē nav uzskatāms līgums par ilglaicīgu pakalpojumu sniegšanu vai preču piegādi, ja patērētājs par pakalpojumiem vai precēm maksā līguma darbības laikā, norēķinoties pa daļām.
Ja Saeima, neko negrozot, pieņems Ministru kabineta (MK) iesniegto likumprojektu, fiziskā persona iespēju atbrīvoties no parādsaistībām varēs izmantot tikai vienu reizi (arī tad, ja persona pēc pieteikuma pieņemšanas netiks atbrīvota no parādsaistībām vai atbrīvošana no tām tiks atcelta).
Atbilstoši likumprojektam parādnieku (fizisko personu) varēs atbrīvot no parādiem, ja viņš atbildīs astoņiem nosacījumiem:
Piemērs:
Persona A atbilst visiem iepriekšminētajiem nosacījumiem, izņemot to, ka A kopējās parādsaistības, kas radušās no patērētāja kreditēšanas līgumiem, ir 6000 eiro. Personai A nebūs pieejams likumprojektā paredzētais mehānisms fiziskās personas atbrīvošanai no parādsaistībām, jo tās parādsaistību kopējais apmērs pārsniedz noteiktos 5000 eiro.
Kā skaidro Tieslietu ministrija (TM), pieteikumā būs jānorāda visas parādsaistības. Proti, personai nebūs iespējas norādīt tikai parādsaistības līdz 5000 eiro, bet atlikušās parādsaistības, piemēram, 1000 eiro, nenorādīt.
Par spīti tam, ka parādnieka parādsaistības būs radušās no patērētāja kreditēšanas līguma un tās iekļausies amplitūdā no 860 līdz 5000 eiro, likumprojektā paredzēts, ka parādsaistībās netiks ietvertas tādas parādsaistības:
Likumprojekta anotācijā skaidrots, ka šie trīs iepriekš uzskaitītie izņēmumi attieksies nevis uz parādsaistību kopumu, bet gan uz katru atsevišķi. Tādējādi katra parādnieka nenokārtotā saistība, kurai iestājies izpildes pienākums, būs izvērtējama attiecībā pret visiem trim izņēmumiem.
Vienlaikus likumprojektā noteikts, ka fiziskās personas atbrīvošana no parādsaistībām nav piemērojama personai, kas reģistrēta Uzņēmuma reģistra vestajos reģistros vai Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu maksātāju reģistrā kā saimnieciskās darbības veicēja, kurai ir sociālo maksājumu saistības pret nodarbinātajām personām.
Stiprināt attiecīgās personas finanšu pratību ir vēl viens likumprojekta mērķis. Likumprojektā paredzēts, ka parādniekam būs pienākums:
Kā norādīts likumprojekta anotācijā, finanšu pratības kursu apguves pienākums ir viens no būtiskākajiem mehānismiem šajā regulējumā.
“Finanšu pratība ir zināšanu un prasmju kopums, kas personai ļauj izprast un sekmīgi organizēt savu finanšu pārvaldīšanu un pieņemt pārdomātus lēmumus par dažādu finanšu pakalpojumu izvēli un to izmantošanu, nodrošinot savu privāto finansiālo stabilitāti un ilgtspēju,” skaidrots anotācijā.
Paredzēts, ka finanšu pratības kursu saturu noteiks un bezmaksas pieejamību nodrošinās NVA. Aģentūra jau šobrīd attālināti bez maksas nodrošina e-apmācības rīku savā NVA tīmekļvietnē. Savukārt, ja pēc finanšu pratības kursu apguves parādnieks iesniegs attiecīgu pieprasījumu, NVA nosūtīs zvērinātam notāram elektronisku paziņojumu par finanšu pratības kursu apguvi.
Ar likumprojektu saistītas izmaiņas plānotas arī šajos likumprojektos:
Atbilstoši likumprojekta anotācijā sniegtajai informācijai Latvijā 2018. gada nogalē bija 50 447 personas ar trūcīgās personas statusu un 50 235 personas ar maznodrošinātās personas statusu.
Publikācijas turpinājumā – par kārtību, kādā iesniedzams pieteikums par fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām, izmaksām un piemērojamajiem principiem.