SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Edīte Brikmane
LV portāls
13. martā, 2020
Lasīšanai: 8 minūtes
14
14

Bezmaksas ērču pote bērniem 26 novados

Publicēts pirms 4 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Saistībā ar koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 pandēmiju un izsludināto ārkārtējo situāciju valstī aicinām lieki neapmeklēt ārstniecības iestādes un par labāko laiku vakcinācijai vienoties ar savu ģimenes ārstu.

LV portāla infografika

Arī šogad visiem bērniem, kuru dzīvesvieta deklarēta ērču endēmiskajā teritorijā, valsts nodrošina bezmaksas vakcinācijas kursu pret šo bīstamo infekcijas slimību. 2020. gadā par augsta riska teritorijām atzīti 26 Latvijas novadi.

īsumā
 • Valsts apmaksāta vakcinācija bērniem pret ērču encefalītu vairs netiks uzsākta Kocēnu novadā. 2020. gadā tur paredzēta tikai valsts apmaksātās vakcinācijas pabeigšana (2. un 3. pote).
 • Par augsta riska teritorijām no jauna ir atzīti 4 novadi: Mālpils, Priekuļu, Ķeguma un Baldones novads.
 • Valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu var veikt tikai tie ģimenes ārsti, kuru pamatprakse ir reģistrēta endēmiskajā teritorijā.

Vakcinācijas kalendārā1 ir noteikts, ka valsts apmaksā vakcināciju pret ērču encefalītu:

 • 100% apmērā bērniem vecumā no viena gada līdz 18 gadiem, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā;
 • 100% apmērā bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem visā Latvijas teritorijā neatkarīgi no dzīvesvietas.

Neatkarīgi no pacienta deklarētās dzīvesvietas valsts kompensē vakcināciju pret ērču encefalītu 50% apmērā visiem bērniem līdz 24 mēnešu vecumam (kompensējamo medikamentu M saraksts). Jāatzīmē, ka bērniem šo vakcināciju rekomendē veikt ne agrāk kā no viena gada vecuma.

Kas ir ērču endēmiskās teritorijas

Iespēja pēc ērces koduma saslimt ar ērču encefalītu dažviet Latvijā ir ievērojami augstāka nekā citur. Šādas vietas tiek atzītas par ērču encefalīta endēmiskajām teritorijām. Reizi gadā, veicot epidemioloģiskās uzraudzības datu analīzi par saslimstību ar bīstamo infekcijas slimību iepriekšējo piecu gadu periodā (tātad šogad tiek ņemti vērā dati no 2015. gada līdz 2019. gadam), Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izveido ērču encefalīta endēmisko teritoriju sarakstu.

2020. gadā ērču encefalīta endēmisko teritoriju sarakstā ir iekļauti 26 novadi (alfabētiskā secībā):

 • Aizputes novads;
 • Alsungas novads;
 • Baldones novads;
 • Dundagas novads;
 • Durbes novads;
 • Engures novads;
 • Grobiņas novads;
 • Jaunpiebalgas novads;
 • Jaunpils novads;
 • Kandavas novads;
 • Kuldīgas novads;
 • Ķeguma novads;
 • Līgatnes novads;
 • Mālpils novads;
 • Neretas novads;
 • Nīcas novads;
 • Pārgaujas novads;
 • Pāvilostas novads;
 • Priekules novads;
 • Priekuļu novads;
 • Rojas novads;
 • Rucavas novads;
 • Skrundas novads;
 • Talsu novads;
 • Vaiņodes novads;
 • Ventspils novads.

Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, ērču encefalīta endēmiskajās teritorijās kopumā deklarēti 30 680 bērni.

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kad ērču encefalīta endēmisko teritoriju sarakstā bija iekļauti 23 Latvijas novadi, saistībā ar saslimstības samazināšanos valsts apmaksāta vakcinācija bērniem pret ērču encefalītu vairs netiks uzsākta Kocēnu novadā. 2020. gadā tur paredzēta tikai valsts apmaksātās vakcinācijas pabeigšana (2. un 3. pote).

Tikmēr, saslimstībai pieaugot, par augsta riska teritorijām ir atzīti un līdz ar to sarakstā iekļauti četri novadi: Mālpils, Priekuļu, Ķeguma un Baldones novads. Šajos novados valsts apmaksāta vakcinācija 2020. gadā var tikt uzsākta 4465 bērniem.

Kā saņemt bezmaksas vakcināciju

Visi bērni, kuriem ir deklarēta dzīvesvieta kādā no endēmiskajām teritorijām, ir tiesīgi saņemt valsts apmaksātu pilnu vakcinācijas kursu pret ērču encefalītu un revakcināciju.

Taču jāņem vērā, ka valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu var veikt tikai tie ģimenes ārsti, kuru pamatprakse ir reģistrēta endēmiskajā teritorijā.

Ko darīt, ja deklarētā dzīvesvieta ir novadā, kas iekļauts ērču encefalīta endēmisko teritoriju sarakstā, bet ģimenes ārsta prakse reģistrēta citur?

Šādā gadījumā pacientam ir jāvēršas pie jebkura cita ģimenes ārsta, kurš praktizē deklarētās dzīvesvietas administratīvajā teritorijā, skaidro SPKC.

Piemēram, bērna dzīvesvieta ir deklarēta Pāvilostā, bet pie ģimenes ārsta pacients ir reģistrēts Rīgā, kur ikdienā dzīvo un strādā viņa vecāki. Par spīti tam, ka Rīga nav iekļauta ērču encefalīta endēmisko teritoriju sarakstā, bērnam pienākas valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu, jo Pāvilostas novads ir iekļauts endēmisko teritoriju sarakstā. Lai saņemtu vakcināciju, jādodas pie kāda ģimenes ārsta, kura pamatprakse reģistrēta Pāvilostas novadā, iepriekš vizīti saskaņojot. 

Informācija par visu ģimenes ārstu prakses vietām Latvijā iespējams atrast Nacionālā veselības dienesta tīmekļvietnes sadaļā “Veselības aprūpes pakalpojumi” > “Ģimenes ārsti” > “Ģimenes ārsti atbilstoši teritorijām”

Ko iesaka infektologi

“Personām, kas pēc ērces koduma inficējušās ar ērču encefalīta vīrusu, 1–3 nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus (paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī), kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkā. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvassāpes, spranda stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli,” skaidrots SPKC mājaslapā.

Ērču encefalīts ir bīstama infekcijas slimība, jo tā var atstāt sekas uz visu atlikušo dzīvi. Intervijā LV portālam “Vakcīnkontrolējamās slimības atgriežas” Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe un Bērnu vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska norādīja, ka joprojām nav specifisku zāļu, kas darbotos pret šo vīrusu. “Ja cilvēks saslimst ar ērču encefalītu, nevaram prognozēt un ietekmēt to, kā šī slimība attīstīsies. Ērču encefalīts var pilnībā paralizēt cilvēka dzīvi – viņš var nomirt, kļūt par invalīdu vai zaudēt savas darba un ikdienas dzīves spējas. Pat salīdzinoši vieglos gadījumos, kad pacients it kā ir laimīgi izārstējies un redzamu komplikāciju nav, varam novērot, ka šiem cilvēkiem ir problēmas koncentrēties, galvassāpes, bērniem ir uzmanības deficīts, atmiņas problēmas.”

Ja slimība ir tik bīstama, vai valstij nevajadzētu apmaksāt vakcināciju visiem bērniem? Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras vadītāja, profesore Ludmila Vīksna liek uzsvaru uz katra paša atbildību, jo, tā kā ērču encefalīts neizplatās gaisa pilienu ceļā, tā ir sabiedriski maz bīstama slimība. “Tātad par vakcinēšanos pret ērču encefalītu ir atbildīgs katrs pats – ja cilvēks grib, viņš samaksā un vakcinējas, bet, ja ne, tad izvēlas riskēt un slimot. Cilvēki negrib tērēt naudu savai veselībai – labāk jauna kleita nekā jauna vakcīna. Potēt pieaugušos pret encefalītu par valsts līdzekļiem, kad valstij nav tam brīvu līdzekļu... Valstij, protams, ir jābrīdina par encefalītu, jāinformē par to un jārūpējas, lai cilvēki var nopirkt komercvakcīnas,” uzskata L. Vīksna.

Starp citu, pateicoties siltākām ziemām, Latvijas teritorijā no dienvidiem ienāk jauna ērču suga – ornamentētā pļavērce (Dermacentor reticulatus), kuru Latvijas Entomoloģijas biedrība (LEB) izvēlējusies par “Gada bezmugurkaulnieku 2020”.

“Pļavērces starp radiniecēm izceļas ar relatīvi lielu pārvietošanās ātrumu un to, ka īpaši nevairās apdzīvot applūstošas teritorijas. Turklāt šai sugai raksturīga lielāka vaislība un divreiz īsāks attīstības cikls,” informē LEB. Tas nozīmē, ka ērču encefalīta risks nemazināsies, gluži otrādi, dzīves apstākļiem uzlabojoties, šo endoparazītisko asinssūcēju izplatība Latvijā pieaugs.

1 Ministru kabineta noteikumu Nr. 330 “Vakcinācijas noteikumi” 23.1 punkts.

Labs saturs
14
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI