SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
01. jūlijā, 2019
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Stingrāk kontrolēs skaidras naudas plūsmas uz valsts iekšējās robežas

Stājas spēkā 01.07.2019.
Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Freepik

Turpmāk skaidras naudas plūsma tiks kontrolēta ne tikai uz Latvijas ārējās robežas kā līdz šim, bet arī uz iekšējās robežas. To nosaka grozījumi likumā “Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas”, kas stājas spēkā 1. jūlijā.

Līdz ar likuma "Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas" grozījumu pieņemšanu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes amatpersonas uzraudzīs skaidras naudas pārvietošanu arī uz Latvijas robežas ar Lietuvu un Igauniju. Tas notiks, stingri pamatojoties uz pieejamo riska informāciju, skaidro VID.

Fiziskai personai, kas, šķērsojot valsts iekšējo robežu, ieved Latvijā vai izved no Latvijas skaidru naudu 10 000 eiro apmērā vai vairāk, pēc kompetentās iestādes amatpersonas pieprasījuma būs jāaizpilda skaidras naudas deklarācijas veidlapa, kā arī parakstoties jāapliecina sniegto ziņu patiesums. Skaidras naudas deklarācijas veidlapā jānorāda šāda informācija:

  • skaidras naudas deklarētāja vārds, uzvārds, dzimšanas datums, vieta un valstspiederība;
  • skaidras naudas īpašnieks;
  • paredzētais skaidras naudas saņēmējs, ja tas ir zināms;
  • skaidras naudas summa un veids;
  • skaidras naudas izcelsme un izmantošanas nolūks;
  • informācija par transportu (transporta veidu un maršrutu).

Par normatīvajos aktos noteiktā skaidras naudas (ko, šķērsojot valsts robežu, ieved Latvijā vai izved no tās) deklarēšanas pienākuma neizpildīšanu piemēros naudas sodu 20% apmērā no summas, kuru ir pienākums deklarēt.

Ja persona naudu nedeklarēs vai arī to deklarēs nepatiesi, Valsts ieņēmumu dienests uzsāks administratīvo pārkāpuma lietu un izņems skaidru naudu. Ja attiecīgajā gadījumā VID saskatīs noziedzīga nodarījuma pazīmes, personu aizturēs un tiks sākts kriminālprocess. Izmeklēšanas laikā izņemtā skaidrā nauda tiks ieskaitīta deponēto līdzekļu kontā Valsts kasē.

Jāpiebilst, ka no 1. jūlija ir spēkā arī grozījumi Krimināllikumā. Saskaņā ar tiem Krimināllikuma 195.2 pantā noteikts, ka par liela apmēra skaidras naudas, ko, šķērsojot valsts iekšējo robežu, ieved Latvijas Republikā vai izved no tās, nedeklarēšanu vai nepatiesu deklarēšanu, ja skaidras naudas deklarācijas aizpildīšanu likumā noteiktajā kārtībā pieprasījusi kompetentās iestādes amatpersona, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Likuma grozījumi ir rīkojuma “Par Pasākumu plānu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanai laikposmam līdz 2019. gada 31. decembrim” būtiska sastāvdaļa. Šis plāns izstrādāts pēc Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komitejas “Moneyval” rekomendācijām par pasākumiem, kuri Latvijai jāveic, lai aktīvāk cīnītos pret finanšu noziegumiem.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI