FOTO: Freepik
Šodien stājas spēkā izmaiņas valsts kompensējamo medikamentu apmaksas kārtībā, kas paplašina pacientu loku, kam turpmāk zāles noteiktu diagnožu gadījumā, tostarp reto slimību ārstēšanai, valsts kompensēs 100% apmērā.
Jaunās izmaiņas paredz grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”. Atbilstoši tiem vairākas diagnozes, kuru gadījumā pacientiem līdz šim zāles tika apmaksātas individuālā kārtībā, tiek iekļautas valsts kompensējamo zāļu sistēmā, nosakot kompensācijas apmēru 100%:
Kā norāda Veselības ministrija, līdz ar to nepieciešamo zāļu nozīmēšanai pacientiem ar šādām diagnozēm vairs nebūs vajadzīgs katru gadu sasaukt ārstu konsīliju, pēc kura slēdziena nākas doties ar iesniegumu uz Nacionālo veselības dienestu, kas pieņem lēmumu par zāļu kompensāciju. Tādējādi samazināsies birokrātiskais slogs gan pacientiem, gan ārstiem, gan valsts iestādēm.
Sākot ar 15. augustu, vairākām diagnozēm, tostarp retām slimībām, tiek paaugstināts kompensācijas apmērs no 50% uz 100%:
Paplašinot pacientu loku, kam valsts kompensēs medikamentus pilnā apmērā, tiks novērsti gadījumi, kad pacients augstā līdzmaksājuma dēļ neiegādājas zāles vispār, norāda Veselības ministrija.
Cita starpā grozījumi valsts kompensējamo medikamentu apmaksas kārtībā paredz papildināt jauno zāļu novērtēšanas kritērijus. Tas nozīmē, ka no 2019. gada 1. jūlija tiks ņemta vērā ne tikai zāļu ietekme uz to lietojošā cilvēka dzīves ilgumu, bet arī dzīves kvalitāti. Tas ļaus daudzpusīgāk izvērtēt zāļu efektivitāti tādām slimībām kā multiplā skleroze, reimatoīdās saslimšanas, Alcheimera un Parkinsona slimības, kurām nav tiešas ietekmes uz pacienta dzīvildzi, bet kas izraisa smagu un neatgriezenisku invaliditāti.
Kā būtisks jauninājums valsts kompensējamo medikamentu apmaksas sistēmā jāizceļ cenu “koridora” ieviešana līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamām zālēm, ierobežojot pieļaujamo cenu medikamentiem ar identisku aktīvo vielu, ja līdzšinējā cena pārsniedza nodrošināto valsts kompensācijas apmēru (references cenu) par 100 procentiem. Plašāku skaidrojumu lasiet LV portāla publikācijā “Ievieš cenu “koridoru” līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamām zālēm”.