SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Linda Balode
LV portāls
03. augustā, 2018
Lasīšanai: 8 minūtes
5
5

Mobilizācijas vingrinājumā pirmo reizi iesaista uzņēmējus

Mobilizācijas vingrinājumā iesaistīsies tikai tie uzņēmēji, kas brīvprātīgi piekrituši piedalīties uzdevumu veikšanā, galvenokārt nodrošinot transportu un celtniecības tehniku.

FOTO: Ivars Soikāns, LETA

Aizsardzības ministrija organizē mobilizācijas vingrinājumu, kurā pirmo reizi uzņēmējiem izsniegs atbilstoši normatīvajiem aktiem sagatavotu un apstiprinātu mobilizācijas pieprasījumu ar konkrētiem uzdevumiem sniegt atbalstu Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem apdraudējuma situācijā. LV portāls skaidro, kas ir mobilizācija un ko nozīmē mobilizācijas pieprasījums, un kādam nolūkam mācībās tiek iesaistīti uzņēmēji.

īsumā
 • Aizsardzības ministrijas rīkotais mobilizācijas vingrinājums uzņēmumiem notiks mācību “Namejs 2018” laikā, un tajās piedalīsies 19 uzņēmumi.
 • Mobilizācija ir mērķtiecīgi plānoti un sagatavoti valsts militārās un civilās aizsardzības pasākumi valsts apdraudējuma novēršanai vai tā seku likvidācijai, izmantojot noteiktus cilvēku, materiālos un finanšu resursus.
 • Mobilizācijas pieprasījums ir dokuments, kurā izteikta prasība pēc mobilizācijas, izvirzīts mobilizācijas uzdevums, pienākums un kurš izsaka NBS un valsts civilās aizsardzības sistēmas vajadzības pēc mobilizācijas resursiem valsts apdraudējuma gadījumā.
 • Mobilizācijas vingrinājums tiek organizēts, lai pārbaudītu un pilnveidotu NBS mobilizācijas sistēmu, tai skaitā mobilizācijas pieprasījumu plānošanas, sagatavošanas, izpildes un to kompensācijas mehānismus.
 • Mācību mērķis ir pārbaudīt un pilnveidot NBS gatavību veikt valsts aizsardzības pasākumus gan patstāvīgi, gan kolektīvās drošības sistēmas ietvaros.

Aizsardzības ministrijas (AM) rīkotais mobilizācijas vingrinājums notiks mācību “Namejs 2018” laikā no 20. augusta līdz 2. septembrim. Saskaņā ar AM sniegto informāciju mobilizācijas vingrinājumā iesaistīsies tikai tie uzņēmēji, kas brīvprātīgi piekrituši piedalīties uzdevumu veikšanā, galvenokārt nodrošinot transportu un celtniecības tehniku. AM Militāri publisko attiecību departamenta preses nodaļas vecākā eksperte Daina Ozoliņa informē, ka tajā piedalīsies 19 uzņēmumi, neatklājot – konkrēti kuri.

Kas ir mobilizācija?

Mobilizācijas likuma 1. pantā definēts, ka mobilizācija ir “mērķtiecīgi plānoti un sagatavoti valsts militārās un civilās aizsardzības pasākumi valsts apdraudējuma novēršanai vai tā seku likvidācijai, izmantojot noteiktus cilvēku, materiālos un finanšu resursus”. Tā aptver Nacionālos bruņotos spēkus (NBS), valsts civilās aizsardzības sistēmu un tautsaimniecību. Savukārt Latvijas iedzīvotāji, valsts, pašvaldību un privāto tiesību juridisko personu materiālie un finanšu līdzekļi veido mobilizācijas resursus. “Ja nepieciešams, kā mobilizācijas resursus var izmantot arī iedzīvotājiem piederošos materiālos līdzekļus,” paredzēts Mobilizācijas likumā.

Minētā likuma 3. pants nosaka, ka mobilizācija var būt vispārēja, daļēja un vietēja:

 • vispārēja mobilizācija tiek izsludināta kara gadījumā, pakļaujot visus mobilizācijas resursus un izmantojot tos valsts aizsardzības vajadzībām mobilizācijas plānos noteiktajā apjomā;
 • daļēja mobilizācija tiek izsludināta ārkārtējā situācijā vai izņēmuma stāvoklī, ierobežoti iesaistot mobilizācijas resursus valsts apdraudējuma novēršanā vai tā seku likvidācijā;
 • vietēja mobilizācija tiek izsludināta ārkārtējā situācijā noteiktā administratīvajā teritorijā.

Kas ir mobilizācijas pieprasījums?

Mobilizācijas pieprasījums Mobilizācijas likuma 1. panta izpratnē ir “dokuments, kurā izteikta prasība pēc mobilizācijas, izvirzīts mobilizācijas uzdevums, pienākums un kurš izsaka NBS un valsts civilās aizsardzības sistēmas vajadzības pēc mobilizācijas resursiem valsts apdraudējuma gadījumā”.

Kā skaidro D. Ozoliņa, mobilizācijas pieprasījumus plāno, sagatavo un izsniedz, lai valsts apdraudējuma gadījumā nodrošinātu NBS ar materiāltehniskajiem līdzekļiem un pakalpojumiem, kas nepieciešami, pildot valsts militārās aizsardzības uzdevumus un sniedzot atbalstu civilajai aizsardzībai, mobilizējamo civilās aizsardzības formējumu mobilizācijai un formējumu darbībai ar nepieciešamajiem materiāltehniskajiem līdzekļiem un pakalpojumiem.

Mobilizācijas pieprasīšanas kārtību, pieprasījumā noteiktā uzdevuma izpildes un izpildes kontroles kārtību, kā arī sakarā ar mobilizācijas pieprasījuma izpildi radušos izdevumu un zaudējumu aprēķināšanas un atlīdzības izmaksas kārtību nosaka Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 873 “Noteikumi par mobilizācijas pieprasījumiem”. AM norāda, ka saskaņā ar tiem uzņēmējiem atbilstoši normatīvajiem aktiem tiks segti izdevumi, kas radušies mobilizācijas pieprasījuma rezultātā, kā arī tiks kompensēti nodarītie zaudējumi, ja tādi būs radušies.

Kāds ir mobilizācijas vingrinājumu mērķis?

Kā skaidro AM, mobilizācijas mācību un vingrinājumu mērķis ir:

 • uzturēt un pilnveidot valsts un pašvaldību iestāžu amatpersonu zināšanas un spējas darbībai laikā, kad izsludināta mobilizācija;
 • pārbaudīt NBS štāba, vienību un mobilizējamo civilās aizsardzības formējumu nodrošinājumu ar mobilizācijas resursiem, mobilizācijas rezervēm un valsts materiālajām rezervēm;
 • nodrošināt un pilnveidot NBS štāba, vienību, katastrofu medicīnas un neatliekamās medicīniskās palīdzības sistēmas un mobilizējamo civilās aizsardzības formējumu vadības gatavību darbībai laikā, kad izsludināta mobilizācija;
 • pārbaudīt valstij svarīgu tautsaimniecības objektu gatavību darboties atbilstoši uzdevumiem, kas noteikti ministriju kompetencē esošo nozaru prognozējamo apdraudējumu novēršanas, pārvarēšanas un iespējamo seku likvidācijas plānos;
 • izvērtēt militāro un civilo struktūru sadarbības efektivitāti.

“Konkrēti šis mobilizācijas vingrinājums, kas notiks mācību “Namejs 2018” laikā, tiek organizēts, lai pārbaudītu un pilnveidotu NBS mobilizācijas sistēmu, tai skaitā mobilizācijas pieprasījumu plānošanas, sagatavošanas, izpildes un to kompensācijas mehānismus,” stāsta D. Ozoliņa. Savukārt uzņēmumiem, kas iesaistīsies rīkotajā mobilizācijas vingrinājumā, uzdevums mobilizācijas pieprasījumos būs spēja nodrošināt transportu un celtniecības tehniku, piemēram, buldozeru, ekskavatoru vai ceļamkrānu, NBS operacionālo uzdevumu izpildei.

D. Ozoliņa uzsver, ka primārais uzdevums šajās mācībās ir esošo normatīvo aktu regulējuma darbības pārbaude, izpildot mobilizācijas pieprasījumus un kompensējot komersantiem radušos zaudējumus.

“Namejs” – noslēguma un pārbaudes mācības

Militārās mācības “Namejs” ir NBS četru gadu cikla noslēguma un pārbaudes mācības, kas norisinās reizi četros gados. No 20. augusta līdz 2. septembrim visā Latvijas teritorijā notiks līdz šim lielākās AM un NBS organizētās militārās mācības “Namejs 2018”, stāsta D. Ozoliņa. Viņa norāda, ka tajās piedalīsies Latvijas un sabiedroto valstu karavīri un zemessargi, rezerves karavīri, kā arī Iekšlietu ministrijas pārraudzībā esošais personāls.

“Lai stiprinātu aizsardzības spējas, mācību “Namejs 2018” norise tiek plānota ne tikai militārajos poligonos, bet arī ārpus tiem (pilsētās, pagastu centros un infrastruktūras objektu tuvumā) iepriekš saskaņotās mācību norises vietās,” turpina D. Ozoliņa. Viņa skaidro, ka šo mācību mērķis ir pārbaudīt un pilnveidot NBS gatavību veikt valsts aizsardzības pasākumus gan patstāvīgi, gan kolektīvās drošības sistēmas ietvaros.

Aizsardzība – mūsu kopējā atbildība

Mobilizācijas pieprasījuma izpilde ir viens no veidiem, kādā uzņēmēji var iesaistīties valsts aizsardzībā. “Latvijas aizsardzība ir visu mūsu kopējā atbildība,” uzsver D. Ozoliņa, papildinot, ka uzņēmēji, atbalstot NBS ar savām spējām, sniedz lielu ieguldījumu drošības garantēšanā.

AM Mobilizācijas vingrinājuma laikā aicina būt atsaucīgiem un izturēties ar sapratni, ņemot vērā, ka šī sistēma tiek testēta, lai pēc tam to varētu pilnveidot. Vienlaikus ministrija pateicas uzņēmējiem, kā arī Ekonomikas ministrijai un Satiksmes ministrijai par atbalstu Tautsaimniecības mobilizācijas sistēmas stiprināšanā un pilnveidošanā.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU