No 3. aprīļa dabasgāzes tirgus Latvijā ir pilnībā atvērts visiem lietotājiem, nodrošinot brīvu konkurenci, piegāžu drošību un stiprinot enerģētisko neatkarību.
FOTO: Freepik
2016. gada 11. februārī apstiprinot grozījumus Enerģētikas likumā, Saeima noteikusi, ka no 2017. gada 3. aprīļa Latvijā visiem lietotājiem pilnībā tiek atvērts dabasgāzes tirgus, nodrošinot brīvu konkurenci, piegāžu drošību un stiprinot enerģētisko neatkarību. Līdz ar to visiem dabasgāzes lietotājiem tiks nodrošināta iespēja izvēlēties sev piemērotāko tirgotāju, un dabasgāzes cena tiks noteikta, tirgotājam un lietotājam vienojoties.
Noteikumi nosaka:
Mājsaimniecības lietotājiem paredzēta pakāpeniska tirgus atvēršana – t.i., arī pēc 2017. gada 3. aprīļa tie mājsaimniecības lietotāji, kuri nevēlēsies mainīt tirgotāju, turpinās saņemt dabasgāzi no pašreizējā tirgotāja par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas regulētu cenu, tādējādi kļūstot par saistītajiem lietotājiem. Šādā gadījumā pienākums piegādāt dabasgāzi saistītajiem lietotājiem par regulētu cenu ir noteikts publiskajam tirgotājam, kas līdz 2019. gadam būs akciju sabiedrība "Latvijas Gāze".
Šā gada 3. aprīlī par aktīviem tirgus dalībniekiem kļūs komersanti un citas juridiskās personas, kurām līdz šā gada 15. jūnijam jāizvēlas dabasgāzes tirgotājs, ar kuru slēgt dabasgāzes tirdzniecības līgumu. Ja komersants nenoslēgs jaunu līgumu, līdz šā gada 1. jūlijam dabasgāzi tam piegādās pašreizējais tirgotājs, bet pēc 1. jūlija tas saņems dabasgāzi pēdējās garantētās piegādes ietvaros par SPRK apstiprinātu cenu plus 20%.
2017. gada 3. aprīlī par aktīviem tirgus dalībniekiem kļūs uzņēmēji, kuri, izvērtējot dabasgāzes tirgotāju piedāvājumus, var:
Eiropas Savienības normatīvie akti dabasgāzes tirgus jomā paredz, ka arī Latvijā piegādātā dabasgāze būtu jāmēra nevis pēc tilpuma (kubikmetros), bet gan pēc enerģētiskās vērtības, piemērojot uzskaites mērvienību "vatstunda". Tādējādi MK noteikumos ir noteikta uzskaites rādījumu pārveidošana, izmantojot attiecīgu koeficientu. Tas nozīmē, ka sadales sistēmas operators klienta dabasgāzes patēriņu pārrēķinās enerģijas vienībās (kWh) un gala lietotājiem nebūs jāmaina gāzes patēriņa skaitītāji. Lai klients, saņemot rēķinu, neapmulstu, dabasgāzes patēriņš būs norādīts gan kubikmetros, gan enerģijas vienībās (kWh).