SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
09. jūnijā, 2010
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: E-pakalpojumi
4
4

Ciparu TV uztveršana. Problēmas un risinājumi.

Publicēts pirms 14 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Pašlaik pāreju uz ciparu TV apraidi uzsākuši tie iedzīvotāji, kas to bija atlikuši uz pēdējo brīdi un gaidīja 1.jūniju. Līdz šim biežākie tehnisko problēmu cēloņi ir nepareizi nofiksēta antena, antenas vai tās kabeļu bojājumi, pat tik triviāls iemesls kā elektrības trūkums kontaktligzdā.

Pagājusi nedēļa, kopš visā Latvijas teritorijā pārstājusi darboties analogā televīzijas apraides sistēma. Tādējādi iedzīvotājiem, kuri savus televizorus vēl nav pieskaņojuši digitālā signāla uztveršanai, iespējams, var nākties saskarties ar jautājumu: Ko darīt, ja visas nepieciešamās ierīces ir uzstādītas, bet attēls neatspoguļo cerēto rezultātu?

Līdzšinējā pieredze, Rīgas apraides reģionā no 1.aprīļa atslēdzot LNT un LTV 1 analogo signālu, liecina, ka iedzīvotāji savus televizorus ciparu apraidei aktīvi pielāgoja vēl divas nedēļas, kad saprata, ka vecā sistēma patiešām nedarbojas. „Prognozējam, ka arī tuvākajās nedēļās būs novērojama atlikušo iedzīvotāju aktivitāte, iegādājoties dekoderus,” skaidro SIA Lattelecom komercdirektore Kerli Gabriloviča. Arī citu valstu pieredze esot līdzīga – daļa iedzīvotāju sāk rīkoties tikai pēc analogā signāla atslēgšanas.

Pēdējās dienās Lattelecom veikalos palielinājies pieprasījums pēc dekoderiem. Precīzāki statistikas dati pagaidām vēl nav apkopoti, taču uzņēmuma operatīvā informācija liecina, ka dekoderu pieprasījums kopš 1.jūnija sācis palielināties, informē Lattelecom Komunikācijas daļas projektu vadītāja Līga Bite. Tas nozīmē, ka šobrīd pāreju uz ciparu TV apraidi uzsākuši tie iedzīvotāji, kas to bija atlikuši uz pēdējo brīdi un gaidīja 1.jūniju.

Problēmu TOP 5 un padomi par Virszemes TV

Virszemes TV apraides tīkls ir izbūvēts tā, lai Latvijas bezmaksas kanālu signāls pārklātu 99% Latvijas teritorijas, kā to pieprasa valsts, taču Latvijas Valsts radio un televīzijas centra veiktie vairāk nekā 1000 mērījumi dabā apliecina, ka reālais signāla pārklājums ir pat labāks – 99,6% valsts teritorijas.

Ja pēc iekārtu saslēgšanas attēla ekrānā nav vai tas nav kvalitatīvs, problēma ir nevis ciparu signāla trūkumā (jo tas pārklāj praktiski visu valsti), bet gan uztverošajās iekārtās, kas jāpārbauda vispirms.

Līdz šim biežākie problēmas cēloņi ir nepareizi nofiksēta antena, antenas vai tās kabeļu bojājumi, pat tik triviāls iemesls kā elektrības trūkums kontaktligzdā. Savukārt ierīču nedarbošanās gadījumā tās tiek apmainītas, jo visiem dekoderiem ražotājs dod divu gadu garantiju.

Lattelecom televīzijas pakalpojumu vadītājs Arvils Kupris skaidro biežākos cēloņus attēla traucējumiem un risinājumus, kā tos novērst:

  1. Antena jānomērķē uz tuvāko torni

Ļoti bieži gadās, ka antenas pagrieztas nepareizā virzienā. Sākumā kādu brīdi tās, iespējams, arī uztver signālu, taču  tad attēls sāk klučoties, sastingst. Kvalitatīvai un pastāvīgai signāla saņemšanai antena jānomērķē tuvākā retranslācijas torņa virzienā. Ja tornis no mājas nav redzams, droši zvaniet uz klientu servisa tālruni 177, operators pēc apraides kartes pateiks klientam tuvāko torni un tā virzienu.

  1. Antena jānofiksē

Antena uzstādīta pareizi un sākumā visu rāda labi, taču pēc kāda laika attēls sāk klučoties un sastingst. Ļoti bieži gadās, ka antena nav nofiksēta, vējā griežas ap savu asi un tādējādi pazaudē signālu. Tādā gadījumā antena ir pareizi jānofiksē, un problēma būs novērsta.

  1. Jāpārbauda savienojošie kabeļi

Ja viss ir kārtībā ar antenu, bet joprojām neko nerāda vai rāda ar traucējumiem, jāpārbauda kabeļi. Dažkārt izrādās, ka kabeļi, kas savieno dekoderu, televizoru un antenu, nav kārtīgi līdz galam sasprausti, un tieši tas rada problēmas. Atsevišķos gadījumos, kad izmantoti gadu desmitiem lietoti kabeļi, tie var būt nolietojušies un izraisīt traucējumus.

  1. Dekodera pārstartēšana

Jebkura mūsdienu elektroniskā iekārta ir kā maziņš dators ar savu programmatūru. Arī dekoders, kā jau jebkura elektroniska ierīce, ir saistīts arī ar elektrotīkla darbības kvalitāti. Ja, piemēram, strāvas padevē bijuši traucējumi, elektrība noraustās, retos gadījumos iespējams, ka dekoders, tautas valodā runājot, vienkārši uzkaras un nereaģē uz pulti Tādos gadījumos vienkārši tas vienkārši jāpārstartē, un viss atkal būs kārtībā. Atvienojiet dekoderu no strāvas, nogaidiet 30 sekundes un iespraudiet atpakaļ.

  1. Kanālu pārskenēšana

Iestatot tikko iegādātu dekoderu, jāveic automātiska, nevis manuāla kanālu meklēšana (skenēšana), jo tad dekoders pats atradīs visus kanālus. Manuālās meklēšanas gadījumā tas meklēs kanālu tikai konkrētajā frekvencē, uz kuru cilvēks meklēšanu būs uzstādījis. Ja netīšām gadījies saspiest kādas pogas vai dekoderu esat paņēmuši līdzi uz vasarnīcu citā Latvijas vietā, ir jāatkārto tieši tas pats – automātiskā kanālu meklēšana.

Arī Lattelecom īpaši aicina cilvēkus – ja ir nepieciešama konsultācija vai pēc dekodera pieslēgšanas radušās kādas problēmas ar attēlu, noteikti uzreiz sazināties ar klientu servisu pa tālruni 177 un pieteikt savu problēmu – ja to nevarēs atrisināt ar telefoniskas konsultācijas palīdzību, Lattelecom meistari aizbrauks izpētīt un atrisināt situāciju, jo Lattelecom arī ļoti interesē, kāpēc kādam klientam nerāda kvalitatīvu attēlu.

Līdzšinējā prakse liecina, ka pārsvarā problēmas izdodas atrisināt telefoniskās konsultācijās, bet nepieciešamības gadījumā pie klienta tiek nosūtīts meistars, kas pārbauda iekārtu atbilstību un konsultē, kur meklējama vaina, informē L.Bite.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI