SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
01. aprīlī, 2010
Lasīšanai: 8 minūtes
1
1

Ciparu TV ieviešana tuvojas finišam

Publicēts pirms 15 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Būs jāizvēlas kāds no četriem iespējamiem digitālās televīzijas uztveršanas veidiem: satelīttelevīzija, kabeļtelevīzija, virszemes televīzija vai interneta televīzija.

FOTO: Māris Kaparkalējs, LV

Turpinās nacionālo televīzijas kanālu pāreja uz Virszemes ciparu jeb digitālo apraidi. No šā gada 1. aprīļa analogās apraides zona atkal sašaurinās, radot jautājumus, kas varētu būt aktuāli daudziem televīzijas skatītājiem.

Analogo apraidi plāno pārtraukt ar 1. jūniju

Turpinoties pērn iesāktajai Latvijas teritorijā raidošo televīziju pārejai uz digitālo apraidi, no šā gada 1. aprīļa vēl divi nacionālie televīzijas kanāli – LTV1 un LNT – Rīgā un apmēram 70–80 kilometru rādiusā ap to būs skatāmi tikai jaunajā formātā. LTV7 uz ciparu apraidi visā valsts teritorijā pārgāja jau 1. martā, bet TV5, kurš raida Rīgā un tās apkārtnē, ciparu formātā ir uztverams jau kopš pērnā gada 1. decembra.

Ar 2010. gada 1. jūniju LTV1 un LNT pāriet uz ciparu apraidi visā pārējā valsts teritorijā, informē VAS „Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC). TV3, kurš pašlaik ir skatāms gan analogajā, gan „Lattelecom” bezmaksas ciparu televīzijas pakā, vēl nav darījis zināmu, vai un kad plāno pāriet uz virszemes apraidi ciparu formātā. Taču, kā informē LVRTC sabiedrisko attiecību pārstāve Ieva Līne, analogo apraides sistēmu visā Latvijas teritorijā plānots pārtraukt šā gada 1. jūnijā. Līdz 2012. gadam, kā to paredz Eiropas Savienības (ES) direktīva, visās ES valstīs analogo televīziju nomainīs ciparu apraide. 

"Analogo apraides sistēmu visā Latvijas teritorijā plānots pārtraukt šā gada 1. jūnijā."

Sagaidāms, ka pāreju uz digitālo virszemes apraidi īstenos arī reģionālās televīzijas. Nacionālā radio un televīzijas padome (NRTP) ir plānojusi izsludināt konkursu par vienota reģionālā kanāla izveidi. „Šāda reģionālā kanāla izveidi „Lattelecom” saredz kā lielisku iespēju gan pašām reģionālajām televīzijām, gan skatītājiem, kas varētu saņemt interesantu saturu gan par savu reģionu, gan par kaimiņu novadiem. Turklāt skatītāji iegūtu vēl vienu bezmaksas kanālu,” informē telekompānijas komercdirektore Kerli Gabriloviča.

LVRTC šobrīd ir noslēgts līgums ar Vidzemes Televīziju (SIA „Valmieras TV”). Tiesa, minētā telesabiedrība nav skaidri definējusi savu lēmumu par atteikšanos no LVRTC sniegtā analogās TV pakalpojuma, informē I.Līne. Aprīļa sākumā Vidzemes Televīzija testa režīmā sāks apraidi ciparu formātā.

Signāls pieejams visā Latvijā

Līdz ar pāreju uz digitālo televīziju mājsaimniecībām ir iespējams izvēlēties kādu no četriem iespējamiem digitālās televīzijas uztveršanas veidiem: satelīttelevīziju (signālu saņem tieši no satelīta), kabeļtelevīziju (lielākoties signālu saņem no satelīta, pārveido to un pārraida patērētājam), virszemes televīziju (signālu uztver ar antenu no apraides torņiem) vai interneta televīziju.

Bezmaksas kanālus turpmāk varēs vērot tikai, izmantojot virszemes televīziju. Tās apraidi ar Ministru kabineta 2009. gada 17. februāra rīkojumu Nr. 115 „Par elektronisko sakaru komersanta apstiprināšanu televīzijas programmu zemes apraidei ciparformātā” īsteno konkursā uzvarējušais SIA „Lattelecom”. Uzņēmumam saskaņā ar konkursa prasībām līdz 2009. gada beigām publisko bezmaksas televīzijas kanālu virszemes apraide ciparu formātā ir jānodrošina 99% valsts teritorijas.

"Pāreja uz digitālo virszemes televīziju, pēc Nacionālās radio un televīzijas padomes aplēsēm, skar apmēram 27% Latvijas iedzīvotāju."

Kopš 2010. gada sākuma LVRTC un SIA “Lattelecom” virszemes ciparu apraidi tehniski nodrošina visā Latvijas teritorijā un nacionālos bezmaksas kanālus testa režīmā jau tagad iespējams skatīties ciparu formātā. Ciparu signāls ir pieejams 99,6% valsts teritorijas, liecina LVRTC veiktie vairāk nekā 1000 mērījumi 95 dažādās Latvijas vietās. No 90 000 mājsaimniecību, kuras pārgājušas no analogās uz ciparu apraidi, sūdzības vai neskaidrības bijušas tikai 1250 klientiem. Lielākajā daļā gadījumu tās bijušas saistītas ar nenozīmīgām tehniskām problēmām; nevienā gadījumā nav konstatēta virszemes ciparu apraides signāla neesamība, informē „Lattelecom” Komunikācijas daļas projektu vadītāja Līga Bite.

Pāreja uz digitālo virszemes televīziju, pēc NRTP aplēsēm, skar apmēram 27% Latvijas iedzīvotāju jeb 220 000 mājsaimniecību, kuras līdz šim skatījušās televīziju ar istabas, jumta vai kolektīvo antenu. Šiem skatītājiem, ja viņu televizors nav aprīkots ar iebūvēto MPEG-4 standarta dekoderu, ir jāiegādājas televizora palīgierīce – dekoders. Ciparu apraides uztveršanai nepieciešama arī antena, kas darbojas pilnā decimetru diapazonā. Līdzšinējā pieredze, kā informē „Lattelecom”, liecina, ka 99% gadījumu līdz šim analogās apraides uztveršanai izmantotās antenas, ja tās ir labā stāvoklī, der arī ciparu apraides uztveršanai.

Ciparu virszemes televīzijas skatīšanai vairākos vienā mājoklī esošos televizoros, katram no tiem ir nepieciešams atsevišķs dekoders. Ir iespējams iztikt arī ar vienu dekoderu, piegādājot signālu uz vairākiem televizoriem, taču tad visos televizoros nāktos skatīties vienu un to pašu kanālu. Vietās, kur patlaban uztverams analogais signāls, būs uztverams arī ciparu signāls, informē „Lattelecom”. Tātad, ņemot vērā, ka analogās televīzijas uztveršana bija apgrūtināta vai neiespējama ap 20% valsts teritorijas, ciparu apraide nodrošinās uztveršanu faktiski visā Latvijā.

Mudina nesteigties ar analogās apraides pārtraukšanu

Valsts prezidents Valdis Zatlers, kā jau LV.LV informējis, rosinājis noteikt pārejas periodu analogās apraides atslēgšanai. Arī Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācija (LEKA) paudusi, ka analogo apraidi drīkst atslēgt tikai tad, ja 95% Latvijas televīzijas skatītāju ir informēti par ciparu apraides ieviešanas sniegtajām priekšrocībām, kā arī iespējām pēc analogās apraides atslēgšanas. Saskaņā ar LEKA veiktās aptaujas datiem 73% iedzīvotāju negatīvi vērtē analogās apraides atslēgšanu. Negatīvajam vērtējumam minēti vairāki iemesli: 35% respondentu uzskata, ka pāreja saistīta ar papildu finanšu izdevumiem, 20% atzīst, ka analogās televīzijas atslēgšana notiek pārāk sasteigti, savukārt 18% norāda, ka ir pārāk daudz neskaidrību.

24. martā LEKA biedri vienbalsīgi nolēma izslēgt no biedrības SIA „Lattelecom” par nepieņemamu rīcību attiecībā pret citiem asociācijas biedriem, īpaši nekorekti skaidrojot jautājumus par analogās apraides atslēgšanu. Konkurences padome ir ierosinājusi lietu pret „Lattelecom” par dominējoša stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un „netaisnīgu pirkšanas vai pārdošanas cenu vai citu netaisnīgu tirdzniecības noteikumu tiešu vai netiešu uzspiešanu vai piemērošanu”, informē aģentūra LETA.

"Vietās, kur patlaban uztverams analogais signāls, būs uztverams arī ciparu signāls."

TV3 jau vairākkārt paudusi, ka “Lattelecom” un LVRTC ciparu virszemes apraides cenas ir par augstu.

Pāreja uz ciparu apraidi Latvijā un citās ES valstīs notiek saskaņā ar ES direktīvām (Eiropas Parlamenta un Padomes 2002. gada 7. marta Direktīva 2002/19/EK “Par piekļuvi elektronisko komunikāciju tīkliem un ar tiem saistītām iekārtām un to savstarpēju savienojumu” (4. pants otrā daļa, 6. pants pirmā daļa) un 2002. gada 7. marta Direktīva 2002/21/EK “Par kopējiem reglamentējošiem noteikumiem attiecībā uz elektronisko komunikāciju tīkliem un pakalpojumiem” (18. pants)).

Latvija ir viena no pēdējām ES valstīm, kas no novecojušās un dārgāk uzturamās analogās televīzijas pāriet uz digitālo, informē „Lattelecom”. Ciparu televīzijas priekšrocības ir labāka attēla kvalitāte, lielāks pieejamo kanālu skaits un noderīgas papildfunkcijas – vairāku valodu izvēle, teleteksts, subtitri, elektroniskais TV programmu gids u.c.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI