NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
23. februārī, 2022
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Īpašumtiesības
4
4

Uzmanību – Notāru dienas norise 2. martā ir ATCELTA!

Informāciju par pasākuma norises laiku meklējiet www.latvijasnotars.lv

Latvijas Zvērinātu notāru padome jau septiņpadsmito reizi rīkos ikgadējās Notāru dienas, kurās iedzīvotāji varēs saņemt bezmaksas konsultācijas par jautājumiem, kas saistīti ar nekustamā īpašuma darījumiem. Vairums Latvijas iedzīvotāju joprojām neapzinās finansiālos un juridiskos riskus, kuri saistīti ar īpašuma pirkšanu, pārdošanu, dāvināšanu, mantošanu un citām darbībām. Šīgada Notāru dienās īpaša uzmanība tiks pievērsta cilvēku izglītošanai un prasmēm atpazīt pazīmes, kuras norāda uz krāpniecības riskiem.

īsumā
  • Notāru dienas norisināsies 2. martā no plkst. 15.00 līdz 18.00, kad visi Latvijas notāri būs pieejami Zoom platformā.
  • Lai pieteiktos bezmaksas individuālajai konsultācijai tiešsaistē, jāaizpilda pieteikuma forma, norādot savu e-pasta adresi un vēlamo konsultācijas laiku.

Ar ko sākt, ja plānots iegādāties dzīvokli? Kā rīkoties, ja nepieciešams to pārdot? Vai tiešām pastāv risks, ka mantojumā iegūto māju var atņemt sveši cilvēki? Šie jautājumi ir šķietami vienkārši, tomēr gadu no gada ir cilvēki, kuri ignorē citu īpašuma tiesības, un īpašums nonāk krāpnieku rokās. Šādi gadījumi liecina par cilvēku zināšanu un izpratnes trūkumu, tāpēc šīgada Notāru dienu centrālā tēma – nekustamais īpašums un labticīga ieguvēja aizsardzība.

Notārs var palīdzēt atpazīt pazīmes, kuras norāda uz krāpšanas riskiem, tāpēc Latvijas Zvērinātu notāru padome aicina – nāc un izmanto bezmaksas konsultāciju iespējas!

Individuālajai konsultācijai iepriekš jāpiesakās

Arī šogad, līdzīgi kā iepriekšējā gadā, Notāru dienas tiks organizētas tiešsaistē, notāram un apmeklētājam individuāli tiekoties īpaši izveidotajā “virtuālajā kabinetā”, lietotnē Zoom.

Notāru dienas norisināsies 2. martā no plkst. 15.00 līdz 18.00, kad visi Latvijas notāri būs pieejami Zoom platformā, un ikviens varēs saņemt personisku bezmaksas konsultāciju par jautājumiem, kas saistīti ar nekustamo īpašumu – dzīvokli, māju vai zemi.  

Lai pieteiktos bezmaksas individuālajai konsultācijai tiešsaistē, jāaizpilda pieteikuma forma (pieejama šeit: https://forms.gle/4U4Xb6jYYAPpJGVMA), norādot savu e-pasta adresi un vēlamo konsultācijas laiku.

Juridiskajos jautājumos nevar paļauties tikai uz cilvēku godaprātu

“Krāpniecība darījumos ar nekustamo īpašumu nav nekas jauns, un varētu šķist, ka par šo tēmu ir runāts jau tik daudz, ka iedzīvotājiem vajadzētu labi apzināties gan potenciālos riskus, gan veidus, kā sevi pasargāt no krāpnieku darbībām. Tomēr situācijas dzīvē mēdz būt dažādas, tās visas nav iespējams nedz paredzēt, nedz zināt, kā rīkoties, tajās nokļūstot. Turklāt krāpnieki izmanto arvien jaunus veidus, lai veiktu dažādas ļaunprātības. Kad iegūta upura uzticība, tā nekavējoties tiek izmantota. Lai sevi pasargātu no nokļūšanas krāpnieku nagos, nedrīkst paļauties uz otra cilvēka godaprātu un tikai uz savām zināšanām un izpratni par juridiskajiem jautājumiem. Aicinu drošības labad vienmēr vērsties pie notāra, kurš var objektīvi novērtēt darījuma raksturu un ar to saistīto dokumentu saturu,” norāda Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš.

Gadu no gada Latvijas iedzīvotāji iekrīt krāpnieku nagos. Precīza statistika par to, cik daudz ir šādu gadījumu, nav zināma. Toties precīzi ir zināmas katra gadījuma sekas – zaudēts īpašums un uzticība valstij, jo Satversmē garantētās tiesības uz īpašumu nav aizsargātas.

No vienas puses, krāpniecības darījumi kļūst arvien primitīvāki, jo, izmantojot likuma robus, nav sarežģīti ar viltu izkrāpt īpašumus un gūt materiālu labumu, no otras puses, kā liecina Finanšu izlūkošanas dienesta informācija, krāpnieki darījumus ar nekustamo īpašumu labprāt izmanto, lai legalizētu noziedzīgi iegūtus līdzekļus, un šādos gadījumos tā jau ir sarežģītāka shēma. Pēdējos piecos gados FID ir izdevis 96 rīkojumus uz noteiktu laiku nepieļaut īpašuma tiesību pārreģistrāciju. 56% gadījumu tie ir dzīvokļi.

“Iekāp notāra kurpēs” – Notāru diena arī jauniešiem

Šogad, turpinot pērn uzsākto tradīciju, sadarbībā ar skolu programmu “Dzīvei gatavs” Notāru dienās notiks pasākums arī vidusskolēniem – “Iekāp notāra kurpēs”.

Pasākuma pirmajā daļā tiks meklēta atbilde uz jautājumu: “Kur Tu dzīvosi, kad pabeigsi skolu?” Moderators Magnuss Eriņš kopā ar zvērinātu notāri Antu Maldupi-Krūmiņu un notāra palīgu Hariju Rubeni interaktīvā veidā stāstīs par potenciālo īpašumu, konkrēti, par tā pirkšanu vai īpašuma īri, par mantotu vai dāvinājumā saņemtu īpašumu. Jauniešiem būs iespēja praktiski risināt īpašuma jautājumus un novērtēt, vai un kādos gadījumos īpaši ir vajadzīga notāra palīdzība. Diskusijās varēs uzzināt, kas ir zvērināts notārs, zvērināta notāra palīgs, kāda ir viņu ikdiena.

Savukārt otrajā daļā zvērināta notāre un notāra palīgs parādīs profesijas ceļu “No skolēna līdz zvērinātam notāram”. Jauniešiem tiks izklāstīts, kas jādara, lai kļūtu par zvērinātu notāru. Tiks vērsta uzmanība tiem vidusskolas mācību priekšmetiem, kuri lieti noder zvērināta notāra ikdienā. Tiks stāstīts, kur un cik ilgā laikā apgūt jurista profesiju, kā pēc studiju beigšanas kļūt par zvērinātu notāru. Jaunieši arī uzzinās, kādas ir zvērināta notāra darba iespējas.

Detalizētāka informācija par pasākumu meklējama Facebook platformā, Mans Notārs un Riga TechGirls kontos.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU