NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
15. aprīlī, 2010
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Tuvplānā
TĒMA: Ekonomika
2
2

Sagatavos ēku renovācijas vadītājus

Publicēts pirms 14 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Helmaņa ielas, kā arī 4. līnijas nama renovāciju jelgavnieki īstenoja plaša starptautiska projekta ietvaros.

FOTO: no Zemgales reģionālās enerģētikas aģentūras mājaslapas

Pašlaik dzīvokļu īpašnieki māju siltināšanu nereti uztver visai skeptiski: jāaizņemas nauda, nav cerēto rezultātu utt. Taču renovēto namu siltuma patēriņa bilances runā pašas par sevi. Piemēram, Helmaņa ielas, Jelgavā, trešā nama dzīvokļu īpašnieki par siltumu šā gada janvārī vidēji maksāja 0,45 Ls/m², bet citu līdzīgu namu iedzīvotājiem vajadzēja šķirties no 1,24 Ls/m². Šī nama renovācija tika pabeigta pērna gada rudenī.

Helmaņa ielas, kā arī 4. līnijas nama renovāciju jelgavnieki īstenoja plaša starptautiska projekta ietvaros. Tajā piedalījās Latvijas Vides ministrija, Vācijas Federālās Republikas Vides, dabas aizsardzības un reaktoru drošības federālā ministrija, Vācijas Attīstības bankas Bonnas filiāle (KfW), „Austrumeiropas mājokļu apsaimniekošanas iniciatīva” (IWO – Initiative Wohningswirtschaft Osteuropa), DnB Nord banka un SIA ,,Jelgavas Nekustamo īpašumu pārvalde” (JNĪP).

Kopējie kapitālieguldījumi Helmaņa ielas 3. namā, kuru šobrīd droši var uzskatīt par mūsu valstī vislabāk renovēto dzīvojamo māju, nedaudz pārsniedza 224 tūkst. latu (ar PVN). Vācijas puse sedza 40% (bez PVN) no renovācijas kopējām izmaksām.

Taču nauda ir viena lieta, bet gala iznākums – kvalitatīvi siltināta māja - gluži kas cits. Jo finanšu resursus taču ir iespējams tērēt arī neapdomīgi, zināmu risku vēl rada arī materiālu izvēle un celtnieku varēšana. Lai sasniegtu cerētos rezultātus, renovācijas procesa vadību līdztekus mūsu speciālistiem uzņēmās arī vācu partneri, kas krājuši pieredzi daudzu desmitu gadu garumā.

Šobrīd pat sākotnēji skeptiski noskaņotie Helmaņa ielas mājas iemītnieki ir pārgājuši namu siltināšanas atbalstītāju pirmajās rindās.

Jelgavnieku iniciatīva

Abu namu renovācijas laikā JNĪP speciālisti daudz mācījās no vācu kolēģiem un uzkrāja daudzpusīgu pieredzi, kas lieti būtu noderīga arī citiem, kuri strādā ar dzīvojamo māju siltināšanas projektiem. Tā radās IWO un JNĪP ierosme projektam jeb programmai „Mājas draugs”, kas ir radīta, lai veidotu un stiprinātu māju siltināšanas ekspertu tīklu Latvijā. Šis priekšlikums guvis arī Vides ministrijas un Ekonomikas ministrijas, Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas (LNPAA) un Latvijas Būvinženieru savienības, kā arī citu organizāciju atbalstu.

"Nauda ir viena lieta, bet gala iznākums – kvalitatīvi siltināta māja - gluži kas cits. "

„Labi zināms, cik nozīmīga loma namu siltināšanas procesā ir speciālistiem, kuri organizē un vada šos darbus,” saka JNĪP valdes loceklis Juris Vidžis. „Projekta „Mājas draugs” ietvaros jaunas, daudzpusīgas zināšanas iegūs ne tikai mūsu, bet arī citu apsaimniekošanas uzņēmumu speciālisti. Kopumā projekta mērķis ir Latvijā izveidot ekspertu tīklu, kura dalībnieki būtu kompetenti ēku renovācijas vadītāji, kas visā valstī daudz augstākā kvalitatīvā pakāpē koordinētu un īstenotu namu siltināšanas projektus.”

„Lielākajai daļai dzīvojamo namu Latvijā ir nepieciešama renovācija,” uzsver LNPAA valdes priekšsēdētājs Ģirts Beikmanis. Šī tālākizglītības un apmaiņas projekta mērķis ir ēku renovācijai nepieciešamo darbinieku - namu pārvaldnieku, pārvalžu darbinieku, būvinženieru - izglītošana, jo mums trūkst kvalificētu speciālistu, kas spētu vadīt un realizēt augstas kvalitātes ēku enerģētiskās renovācijas projektus.” 

Programma divu gadu garumā

Projektā „Mājas draugs” kopumā piedalīsies 25 nākamie ēku renovācijas vadītāji - būvniecības speciālisti no projektēšanas un arhitektu birojiem, namu apsaimniekošanas uzņēmumu un pašvaldību, kā arī citu organizāciju pārstāvji no Cēsīm, Bauskas, Jelgavas, Rīgas, Saldus, Auces un citām Latvijas pilsētām.

Priekšnoteikums dalībnieku izvēlē bija pretendenta kvalifikācija un profesionālā pieredze. Turklāt vismaz pusei dalībnieku jau jābūt iesaistītiem kādā uzsāktā projektā vai projektā, kura īstenošana sāksies šajā vai nākamajā gadā, informē Ģ.Beikmanis. „Jaunas zināšanas mūsu speciālisti divu gadu laikā apgūs piecos teorētiskos un praktiskos nodarbību kursos, kā arī piedalīsies vairākos padziļinātos tematiskos semināros. Mācības norisināsies Latvijā un Vācijā, un klausītāji iegūs ēku renovācijas vadītāja izglītību. Iegūtā kvalifikācija kursu absolventiem ļaus vadīt un organizēt finanšu, ekonomiskos, tehniskos un sociālos procesus, kas saistīti ar ēku energoefektivitātes projektu īstenošanu.

"Šī tālākizglītības un apmaiņas projekta mērķis ir ēku renovācijai nepieciešamo darbinieku - namu pārvaldnieku, pārvalžu darbinieku, būvinženieru - izglītošana."

Katrs no kursantiem renovācijas mācību projektam izvēlēsies kādu konkrētu sērijveida ēku savā pilsētā vai novadā. Šiem objektiem uz līdzšinējās Latvijas pieredzes pamata vācu konsultantu vadībā tiks veidoti standartizēti tipveida projekti, to finansēšanas un īstenošanas koncepcija. Vienlaikus mūsu speciālisti izstrādās tipveida projektus četrām līdz piecām sērijveida ēkām, kurus vēlāk, attiecīgi pielāgojot, praksē varēs izmantot arī citi tīkla dalībnieki.

Procesu visa tā pastāvēšanas laikā pārraudzīs vācu eksperti un konsultēs projektu veidotājus tehniskos, juridiskos, sociālos un finansiālos jautājumos.

Mācību laikā reālus projektus mūsu speciālisti sagatavos 103. un 104. sērijas mājām, kā arī, saskaņojot ar atbildīgajām Latvijas iestādēm, ļoti iespējams, ka papildus tiks atlasīti arī 316. un 464. sērijas nami.

Projekti ietvers visus mājas renovācijas posmus – sākot ar projektu un beidzot ar naudas plūsmām. Līdz ar to dažādos Latvijas novados tiks izveidoti uzskatāmi, augstas kvalitātes ēku renovācijas piemēri.

Mācības notiks lekciju, ekskursiju un darba grupu veidā, kuru laikā uzmanības centrā atradīsies jautājumi, kas saistīti ar:

  • situācijas specifiku Latvijā,
  • piemērotu renovācijas objektu izvēli,
  • vispārīgām zināšanām, vācu praksi, starptautisko standartu realizāciju Vācijā,
  • privātas namu pārvaldes struktūru un organizāciju,
  • ēku renovāciju – risinājumiem un tipiskām kļūdām,
  •  konsultācijām (training on the job) visā projekta laikā,
  •  dokumentācijas izstrādi.

Mācību laikā tiks skarti arī jautājumi, kas saistīti ar nama renovācijas projekta ierosināšanu, dzīvokļu īpašnieku kopsapulču un biedrību organizēšanu, to vadīšanu.

Jāpiebilst, ka kursanti mācību laikā varēs saņemt arī Latvijas speciālistu konsultācijas. Tas attiecas uz būvniecības normām, dzīvokļu likumdošanu, iesnieguma procedūrām, ēku siltināšanas līdzfinansējumiem un sadarbību ar šajā programmā iesaistītajām institūcijām. Paredzams, ka projekta dalībnieki dažādās Latvijas pilsētās dzīvokļu īpašniekiem rīkos informatīvas sanāksmes par namu energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem.”

"Pamatojoties uz Latvijas pieredzi, vācu konsultantu vadībā tiks veidoti standartizēti tipveida projekti, to finansēšanas un īstenošanas koncepcija."

Paredzams, ka aptuveni 80% zināšanu mūsu speciālisti apgūs Vācijā, bet pārējo daļu - Latvijā.

Piedaloties tālākizglītības programmā „Mājas draugs”, tās dalībnieki vienlaikus veidos arī speciālistu tīklu. Internetā tiks izveidota atbalsta platforma, kurā būs informācija par ēku renovācijas menedžmentu, know-how renovācijas jomā; kur konsultēs un programmas dalībnieki varēs dibināt savstarpējus kontaktus.

Kopumā Latvijas speciālistiem būs jākļūst par kompetentiem konsultantiem un pakalpojumu sniedzējiem iedzīvotājiem, pašvaldībām un uzņēmumiem, it īpaši saistībā ar dažādām ES atbalsta programmām.

Projektu līdzfinansē Vācijas Federālā vides, dabas aizsardzības un reaktoru drošības ministrija, Vācijas Federālās Republikas Attīstības banka (KfW Bankengruppe) un IWO. Savukārt Latvijas puses dalībnieki apmaksā daļu no ceļa izdevumiem.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI