Ik gadu Eiropas Parlaments un Eiropas Komisija pasludina tematisko gadu, lai pievērstu uzmanību kādai ES aktuālai problēmai. Tas, ka 2010.gads būs "Eiropas gads cīņai pret nabadzību un sociālo atstumtību" ("Eiropas gads 2010"), bija zināms jau 2005.gadā, tāpēc sakritība ar ekonomisko krīzi Latvijā un citās Eiropas valstīs ir veiksmīga.
Eiropas gadam šogad ir vairāki pamatprincipi: atzīt to cilvēku, kuri dzīvo trūkumā un ir atstumti, pamattiesības uz cienīgu dzīvi un pilnvērtīgu dalību sabiedriskajā dzīvē; veicināt valsts un privātā sektora dalībnieku dalību, palielināt sabiedrības atbildību par sociālās iekļaušanas jomām un darbībām; veicināt saliedētāku un solidārāku sabiedrību nabadzības izskaušanā, kā arī stiprināt politisko apņemšanos mazināt nabadzību un sociālo atstumtību.
Kā uzsver "Eiropas gada cīņai pret nabadzību un sociālo atstumtību (2010)" koordinatore Latvijā, Labklājības ministrijas Vienlīdzīgu iespēju politikas nodaļas vecākā referente Ilze Dūmiņa, Eiropas Komisijas (EK) iniciatīva nebija šo gadu veltīt pastiprinātai pabalstu izmaksai nabadzīgajiem, bet gan informācijas un zināšanu sniegšanai par nabadzības un sociālās atstumtības problēmām un tās iespējamajiem risinājumiem. EK sagatavotajos ieteikumos ES dalībvalstu nacionālajām programmām uzsvars tika likts uz komunikācijas kampaņu veidošanu, padziļinātas izpratnes veicināšanas pasākumiem, mājaslapu izveidei, sociālo tīklojumu attīstībai, sadarbības veicināšanai starp visām iesaistītajām pusēm, pasākumu publicitātei, apmācībām utt.
Latvijas nauda tiek citiem
No ES budžeta "Eiropas gadam 2010" kopumā tika piešķirti 17 miljoni eiro. EK līdzfinansējums nacionālo programmu ieviešanai ir 10 764 600 eiro. ES dalībvalstīm un Eiropas ekonomikas zonas valstīm šī summa bija jāpapildina ar līdzvērtīgu vai lielāku līdzfinansējuma summu. Jau iepriekš bija zināms: ja kāda valsts izlemj nepieteikties ES finansējumam, pieejamais finansējums tiks pārdalīts citām valstīm vai ES līmeņa aktivitātēm. EK 30 iecerēto programmu vietā apstiprināja 29 programmas: Latvija ir vienīgā valsts, kas atteicās no nacionālās programmas "Eiropas gada 2010" ieviešanai līdzfinansējuma trūkuma dēļ.
Sākotnēji viss noritēja kā plānots. Labklājības ministrija (LM) sagatavoja nacionālo programmu "Eiropas gada 2010" ieviešanai un 2009.gada 23.aprīlī iesniedza Valsts sekretāru sanāksmē. Pēc programmas projekta saskaņošanas no 2009.gada 27.maija līdz 15.jūnijam tika sagatavots dokumentu klāsts iesniegšanai Ministru kabinetā. Savukārt 25.jūnijā tika pieņemts politisks lēmums nevirzīt nacionālo programmu tālāk. 2009.gada jūlijā labklājības ministrs Uldis Augulis informēja EK nodarbinātības, sociālo lietu un vienlīdzīgu iespēju komisāru Vladimiru Špidlu, ka Latvija neiesniegs EK savu nacionālo programmu "Eiropas gada 2010" īstenošanai, ņemot vērā līdzfinansējuma trūkumu programmā noteikto aktivitāšu ieviešanai.
"30 iecerēto programmu vietā apstiprināja 29 programmas: Latvija bija vienīgā valsts, kas atteicās no nacionālās programmas "Eiropas gads 2010" ieviešanai."
Nespējot nodrošināt līdzfinansējumu, Latvija nevarēja pretendēt arī uz EK piedāvāto finansējumu. Nacionālā programma būtu izmaksājusi 240 000 eiro – pusi dotu Latvija, pusi – EK. Ievērojot ekonomisko un finansiālo situāciju valstī, valsts budžeta ierobežotās iespējas un to, ka LM nav pieejami papildu finanšu līdzekļi līdzfinansējuma nodrošināšanai, Latvija pie šīs naudas netika. "Bešā gan mūsu valsts nepalika, jo naudu varēja pārdalīt citām valstīm vai novirzīt EK pasākumam. Ja naudu pārdalīs citām dalībvalstīm, tad tām ir jānodrošina līdzvērtīgs nacionālais līdzfinansējums. Ļoti iespējams, ka Latvijai paredzētā nauda tiks novirzīta EK pasākumam, kas tiks organizēts Latvijā sadarbībā ar Igauniju un Lietuvu," skaidro I.Dūmiņa.
EK pēc Latvijas atteikuma saņemšanas V.Špidla Latviju tomēr mudināja galīgi neatmest ar roku "Eiropas gada 2010" tēmai. Latvijas pārstāvji tiks lūgti piedalīties EK rīkotajos pasākumos saistībā ar "Eiropas gadu 2010" arī turpmāk, tāpat Latvija drīkst izmantot visus pieejamos un izveidotos Eiropas gada materiālus – logo, reklāmas plakātus utt. Mājaslapā www.2010againstpoverty.eu tiks publicēta informācija par Latviju, kā arī izveidots intratīkls informācijas apmaiņai. Turklāt EK piedāvā tieši Latvijā noorganizēt EK finansētu "Eiropas gada 2010" pasākumu sadarbībā ar pārējām Baltijas valstīm.
Kas notiks Latvijā?
Kaut arī papildu finansējuma nebūs, pret nabadzību tomēr cīnīsimies. Par pasākumu ieviešanu atbildīgā būs Labklājības ministrija. Tikko bija pieņemts politisks lēmums savu nacionālo programmu neveidot, ministrijai gatavību darboties izteica NVO konsorcijs – Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls, Eiropas Kustība Latvijā, Latvijas Dzimumu līdztiesības apvienība, Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija "SUSTENTO", Latvijas Sarkanais krusts, kā arī Latvijas Lauku forums, kas bija gatavi soli solī ar ministriju īstenot programmā plānotos pasākumus, kā arī papildināt tos ar citām aktivitātēm un piesaistīt finansējumu no citiem avotiem.
Lai valsts, reģionālajā un vietējā līmenī tiktu sasniegti "Eiropas gada 2010" mērķi, noteikts trīs iniciatīvu kopums. Pirmā iniciatīva: cilvēkredzējums kā sociāla vērtība, kuras mērķis ir būtiski uzlabot un nostiprināt sabiedrības informētību par iespējām, kas pieejamas cilvēkiem, kuri cieš trūkumu, ir mazāk aizsargāti sociālā riska situācijā un nespēj īstenot savas pamattiesības, kā arī iesaistīt sabiedrību problēmas risināšanā. Lai to izdarītu, LM mājaslapā: www.lm.gov.lv tiks izvietota Eiropas gada tematikai veltīta informācija, tiks veidoti tematiski raidījumi, un ikmēneša publikācijas reģionālajiem laikrakstiem, kā arī darbosies telefoni psiholoģiskai palīdzībai krīzes situācijā nonākušiem cilvēkiem.
Otrās iniciatīvas – sadarbības un līdzdarbības – ietvaros notiks vairākas apaļā galda diskusijas par sociālās iekļaušanas jomu un darbībām, informatīvie reģionālie semināri par iekļaušanās iespējām darba tirgū, tiks apkopota labā prakse un praktiskie padomi, kā tikt galā ar krīzes situācijām, kā arī tiks izveidotas resursu karte, kas būs viens no nozīmīgākajiem pasākumiem gada ietvaros.
Trešā iniciatīva – pielāgošanās mainīgajiem sociālekonomiskajiem apstākļiem – mudinās dažādu jomu speciālistus rast inovatīvas pieejas cīņā pret nabadzību un sociālo atstumtību. Notiks sociālo darbinieku konferences, augstākās izglītības iestāžu studenti tiks mudināti savus pētnieciskos darbus izstrādāt atbilstoši "Eiropas gada 2010" tematikai, tiks rīkotas brīvprātīgo akcijas un mantu apmaiņas tirdziņi.
Idejas EK iniciētajam pasākumam
Solot par EK naudu Latvijā rīkot visas Baltijas valstis apvienojošu pasākumu tieši Latvijā "Eiropas gada 2010" ietvaros, EK aicināja Latviju iesniegt radošas idejas, kas īsti varētu notikt. Latvija ir pieteikusi četras idejas, bet kura no tām tiks atzīta par labāko un īstenota, vēl nav zināms.
Viena no idejām ir "Dzīvā bibliotēka". Tā varētu būt mobila bibliotēka, kurā cilvēki ir kā grāmatas, kas no savas pieredzes stāsta, piemēram, kā izdzīvot ar latu dienā, kā saņemt medicīnas pakalpojumus, ja nav naudas, kā var palīdzēt sociālais dienests, kā sadzīvot ar kreņķiem, kā un kur nakšņot bezpajumtniekam utt. Vienlaikus varētu norisināties arī akcija "Iejūties otra kurpēs" – nakts patversmes imitācija, sociālā darbinieka ikdiena, neredzīga cilvēka dzīves imitācija utt.
Otrā ideja ir Baltijas jūras un pārrobežu pasākums, kad noteiktā dienā un laikā visu Baltijas valstu cilvēkus aicina doties pie jūras vai pierobežas, tā veicinot savstarpējo solidaritāti, līdzatbildību un vienotību cīņā pret nabadzību un sociālo atstumtību.
"Resursu kartēs būs apkopota informācija par pieejamāko, dzīvesvietai tuvāko pirmās nepieciešamības preču un pakalpojumu nodrošinājumu cilvēkiem – pajumti, iekļaušanos sabiedrībā, pārtiku, apģērbu, dzīvokli; emocionālu un krīžu atbalstu, iesaistīšanos sabiedrībai derīgos pasākumos; kvalifikācijas celšanu un izglītošanās iespējām."
Trešā ideja – cilvēka kā palīga un drauga uzsvēršana. Tā būtu diena, kurā ikkatrs ir aicināts izdarīt labu darbu, palīdzot otram: noslaucīt kaimiņam lieveni, atnest vecai sieviņai pārtiku no veikala utt. Jebkurš labs darbs otra labā, neprasot atmaksu vai kādu citu labumu, tiek novērtēts, piešķirot "Drauga statusu".
Ceturtā ideja ir improvizācijas teātris. Pasākums tiktu veidots kā teātra diena, kur piedalās teātra vai citu radošu izpausmju organizācijas, kas pārstāv sociālās atstumtības riskam pakļautos iedzīvotājus, piemēram, cilvēku ar intelektuālās attīstības traucējumiem teātra trupa; cilvēku ar kustību traucējumiem ratiņdeju studija u.tml. Dienas beigās tiktu izveidota kopīga izrāde, kuras gaitu ar saviem padomiem, kā rīkoties krīzes situācijā, varētu mainīt paši skatītāji.
Nabadzīgajiem tiks resursu kartes
Lai gan LM uzsver, ka "Eiropas gada 2010" mērķis nav dalīt pārtiku vai pabalstus trūcīgajiem, bet gan informēt sabiedrību kopumā un mobilizēt visas iesaistītās puses aktīvai rīcībai, tā mazinot sociālo atstumtību, tomēr var rasties jautājums: kas galu galā no visa pasākumu plāna tiks tieši nabadzīgajiem.
"Eiropas gada 2010" Latvijas pasākumu koordinatore I.Dūmiņa norāda, ka būtiskākais ieguvums nabadzīgajiem un sociāli atstumtajiem būs NVO konsorcija apņemšanās izveidot resursu karti. "Resursu kartes izveide ir centrālais pasākums "Eiropas gada 2010" plānam cīņai pret nabadzību un sociālo atstumtību ietvaros Latvijā," atzīst Latvijas Dzimumu līdztiesības apvienības līdzpriekšsēdētāja Inete Ielīte. Viņa skaidro: "Pašvaldību reformas un pašreizējās ekonomiskās situācijas dēļ iedzīvotāji nav informēti par iespējām un tiem bieži nav pieejami resursi un līdzekļi, lai saņemtu informāciju par pamatvajadzību apmierināšanu – arī par EK atbalsta pasākumiem, pašvaldību pakalpojumiem un nevalstisko organizāciju sniegtajām iespējām, tādēļ piedāvājam risinājumu. Izveidosim elektroniskas datubāzes modeli, kur apkopot informāciju par pasākumiem 109 novados un deviņās republikas pilsētās, valsts institūcijās, nevalstiskajās organizācijās pieejamajiem pastāvīgajiem pakalpojumiem un iespējām, kā arī vienreizējiem pasākumiem Eiropas gada cīņai pret nabadzību un sociālo atstumtību ietvaros."
Resursu kartēs būs apkopota informācija par pieejamāko, dzīvesvietai tuvāko pirmās nepieciešamības preču un pakalpojumu nodrošinājumu cilvēkiem – pajumti, iekļaušanos sabiedrībā, pārtiku, apģērbu, dzīvokli; emocionālu un krīžu atbalstu, iesaistīšanos sabiedrībai derīgos pasākumos; kvalifikācijas celšanu un izglītošanās iespējām.
Plānots, ka kopīgo datubāzi izvietos LM mājaslapā, to regulāri papildinās LM apmācīti pašvaldību speciālisti. Resursu karšu izdrukas būs pieejamas pašvaldībās, NVO, bibliotēkās, tiek meklēti līdzekļi katras pašvaldības resursu kartes nogādāšanai šīs pašvaldības iedzīvotājiem dzīves vietās vai patversmēs.