Es strādāju 3 skolās par skolotāju. esmu saslimusi un ņemšu slimības lapu. Vienā skolā strādāju 7 gadus. Otrā(blakusdarbā) - 10 mēnešus. Trešajā - 1,5 mēnešus. Kā tiks aprēķināts slimības pabalsts.
Pirmās desmit dienas slimības naudu izmaksā darba devējs - pirmo dienu neapmaksājot; par 2. un 3. slimības dienu darba devēja pienākums ir maksāt ne mazāk kā 75% no vidējās izpeļņas, bet no 4. līdz 10. dienai - ne mazāk kā 80% no vidējās izpeļņas.
Slimības naudu darba devējs izmaksā, pamatojoties uz izsniegto darba nespējas lapu A. Ja cilvēkam ir darba tiesiskās attiecības ar vairākiem darba devējiem, ārstējošais ārsts izsniedz pacientam tik daudz slimības lapu A, cik darba devējiem šīs darbnespējas lapas ir nepieciešams iesniegt. Jūsu gadījumā tās būs trīs.
No darbnespējas 11. dienas līdz laikam, kamēr cilvēks atveseļojas, slimības pabalstu izmaksā valsts, bet ne ilgāk kā 26 nedēļas, skaitot no darbnespējas pirmās dienas, ja cilvēks slimo nepārtraukti, vai arī ne ilgāk kā 52 nedēļas trīs gadu laikā, ja slimo ar pārtraukumiem.
Sākot no 11. slimošanas dienas, cilvēkam tiek izsniegta darbnespējas lapa B. To ārsts izsniedz tikai vienā eksemplārā par visu attiecīgo darbnespējas periodu. Šo lapu ir jāiesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, un uz tās ir jābūt visu 3 darba devēju apliecinājumam, ka visā darbnespējas periodā darbinieks nav ieradies darbā.
Slimības pabalstu piešķir, aprēķina un izmaksā saskaņā ar likumu „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” un uz šī likuma pamata izdotajiem Ministru kabineta 1998.gada 28.jūlija noteikumiem Nr.270 „Vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas kārtība un valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu piešķiršanas, aprēķināšanas un izmaksas kārtība”.
Slimības pabalsta apmērs ir 80% no personas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Darba ņēmējam iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāra mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kad darba ņēmējam iestājusies darbnespēja.
Piemēram, ja pirmā saslimšanas diena (darba nespējas lapas A pirmā diena) būs februārī, tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu slimības pabalstam aprēķinās par periodu no 2010.gada 1.decembra līdz 2011.gada 30.novembrim, summējot visus ienākumus, ko šajā 12 mēnešu periodā esat guvusi kā darba ņēmēja. Tā kā pie trešā darba devēja esat sākusi strādāt tikai nesen, iespējams, ka vidējās iemaksu algas aprēķinā netiks iekļauti ienākumi, ko esat sākusi gūt pie šī darba devēja.
Izmaksājamā slimības pabalsta apmēru ietekmē valstī noteiktie pabalstu apmēru ierobežojumi: ja aprēķinātā slimības pabalsta summa vienā dienā pārsniedz 11,51 latu, tad izmaksā 11,51 latu un no tās summas, kas to pārsniedz, izmaksā tikai 50%.
Turklāt slimības pabalsts ir vienīgais pabalsts, no kura tiek ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, ņemot vērā neapliekamo minimumu, atvieglojumus par apgādībā esošām personām un citus iedzīvotāju ienākuma nodokļa papildu atvieglojumus, ja uz tādiem ir tiesības.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!