Sveiki! Mans darba devējs ir aizliedzis ņemt darbiniekiem atvaļinājumu laika periodā no 1. maija līdz 30. septembrim, un iemesls tam ir, ka darbs ir sezonāls, respektīvi, vasaras periodā darba apjoms ievērojami pieaug (aviācijas nozare). Savukārt man ir situācija, ka došos dekrēta atvaļinājumā, sākot ar 1. septembri. Vēlējos uzzināt, vai es varēšu izņemt 2 nedēļu atvaļinājumu pirms dekrēta augustā, vai arī darba devējs ir tiesīgs man atteikt?
Grūtniecei darba devējs nevar atteikt atvaļinājuma piešķiršanu, jo to nosaka Darba likuma 149. panta 4. daļa un 150. panta 4. daļa:
“Sievietei pēc viņas pieprasījuma ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu piešķir pirms grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma vai tieši pēc tā neatkarīgi no laika, kurā sieviete bijusi nodarbināta pie attiecīgā darba devēja.”
“Izņēmuma gadījumos, kad ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršana darbiniekam pilnā apmērā kārtējā gadā var nelabvēlīgi ietekmēt parasto darba gaitu uzņēmumā, ar darbinieka rakstveida piekrišanu pieļaujams pārcelt atvaļinājuma daļu uz nākamo gadu. Šādā gadījumā atvaļinājuma daļa kārtējā gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām. Pārcelto atvaļinājuma daļu pēc iespējas pievieno nākamā gada atvaļinājumam. Atvaļinājuma daļu var pārcelt tikai uz vienu gadu.
Šā panta trešās daļas noteikumi nav piemērojami personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, — visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam.”
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!