E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 9600
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Saistošajiem noteikumiem jāizriet no likumu normām

J
jautā:
18. maijā, 2016
Andris

Kāda ir normatīvo aktu hierarhija likumam pret pašvaldības izdotiem noteikumiem? Konkrētā situācija - Būvniecības likums paredz, ka var novietot konteinertipa būves, piemēram, siltinātu jūras konteineru īpašumā, bet tas jāsaskaņo ar pašvaldību. Pašvaldības iekšējie noteikumi paredz, ka tādu ēku var novietot ne ilgāk par sešiem mēnešiem. Vai tāds ierobežojums ir likumīgs?

A
atbild:
27. maijā, 2016
Mudīte Luksa
LV portāls

Administratīvā procesa likuma 15. pantā noteikta šāda hierarhija: 

“/../”(2) Iestāde un tiesa ievēro šādu ārējo normatīvo aktu juridiskā spēka hierarhiju:

1) Satversme;

2) likums;

3) Ministru kabineta noteikumi;

4) pašvaldību saistošie noteikumi.”

Savukārt likuma “Par pašvaldībām” 41. pants cita starpā nosaka - pašvaldības dome pieņem ārējos normatīvos aktus (saistošos noteikumus).

Pašvaldības lēmumiem jāatbilst Satversmei, likumam “Par pašvaldībām” un citiem likumiem, kā arī Ministru kabineta noteikumiem.

Minētā likuma 43. un 44. pantā ir noteikts, kādos jautājumos pašvaldības dome var pieņemt saistošos noteikumus, un starp tiem ir nosaukta pilsētas vai novada teritorijas apbūve.

Likuma 45. pantā noteikts, ka pašvaldību saistošo noteikumu atbilstību tiesību normām pēc to pieņemšanas domē izvērtē Vides un reģionālās attīstības ministrija, un tikai tad, ja saņemts pozitīvs atzinums, tie var stāties spēkā. Tādējādi spēkā esošos saistošajos noteikumos nevajadzētu būt pretrunām starp likuma normām un šajā pašvaldības normatīvajā aktā iekļauto regulējumu.

Šeit jāpiebilst, ka Būvniecības likumā konkrēti par konteinera tipa būvēm nekas nav teikts; detalizēts regulējums varētu būt iekļauts kādā no būvnormatīviem.

Ja Jūs neapmierina pašvaldības saistošie noteikumi un tajos atrodat pretrunas ar augstāka līmeņa normatīvajiem aktiem, 1) varat klātienē un rakstiski vērsties pašvaldībā (būvvaldē vai struktūrvienībā, kas atbild par būvniecību) pēc paskaidrojuma, 2) saņemot no pašvaldības iestādes rakstisku atbildi, kas tikai apliecina vietējo saistošo noteikumu neatbilstību, piemēram, konkrētiem Ministru kabineta noteikumiem, varat iesniegt pieteikumu administratīvajā tiesā.

Administratīvā procesa likuma 104. pantā ir izskaidrots, kā notiek tiesību normu hierarhijas kontrole.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 176 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU