E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 9474
Lasīšanai: 7 minūtes

Prasība par uzturlīdzekļiem lielākā apmērā ir jāpamato

Publicēts pirms 8 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
25. aprīlī, 2016
Līga16

Labdien, bijām laimīga ģimene, laulībā dzima divi bērni (vienam 5 gadi, otram būs 2). Pa to laiku padzīvojām šķirti (tad vēl bija tikai viens bērns), man bija algots darbs, bet pēc kāda laika sapratām, ka tomēr jādzīvo atkal kopā. Man nācās mainīt dzīvesvietu un aiziet no darba. Sēdēju mājās un nestrādāju, vīrs mūs uzturēja un pieteicās otrs bērniņš. Viss bija kārtībā, līdz sākās nesaskaņas, un viss jau aizgājis līdz šķiršanās procesam tiesā, jo vīrs nepiekrīt manis nosauktajai summai par katru bērnu (vēlos 120 eiro), jo zinu, ka viņa alga ir ap 800 eiro uz rokas. Atkal esmu mainījusi dzīvesvietu, man šobrīd nav darba. Zinu, ka viņam ir 2 kredīti, bet vienam mamma katru mēnesi skaita naudu, jo tas ņemts viņu vajadzībām. Vai es varu prasīt tik lielus alimentus? Un vai tiesas ceļā varu pieprasīt kādu kompensāciju, jo mans materiālais stāvoklis ir pasliktinājies? Vienīgie mani ienākumi pašlaik ir bērnu nauda, apmēram 77 eiro. Cik ilgi norisinās tiesa un, ja jāgaida mēnesis, vai man tā laikā neviens neskaitīs alimentus? Ceru uz Jūsu atbildēm.

A
atbild:
12. maijā, 2016
Edīte Brikmane
LV portāls

Neatkarīgi no ikmēneša algas apmēra, mantas stāvokļa un spējām uzturēt bērnu katra vecāka absolūts pienākums ir katram savam bērnam nodrošināt uzturlīdzekļus vismaz valstī noteiktajā minimālajā apmērā. To paredz Civillikuma 179. panta piektā daļa.

Minimālais uzturlīdzekļu apmērs ir noteikts Ministru kabineta noteikumos Nr. 37  "Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam", ņemot vērā valstī noteikto minimālo mēneša algu un bērna vecumu. Tā kā no 2016. gada 1. janvāra Latvijā noteiktā minimālā mēneša darba alga ir 370 eiro, minimālais uzturlīdzekļu apmērs katram bērnam ir šāds:

  • 25% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas katram bērnam no viņa dzimšanas līdz 7 gadu vecumam (92,50 eiro mēnesī);
  • 30% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas katram bērnam no 7 gadu vecuma līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai (111 eiro mēnesī).

Ņemot vērā iepriekš minēto, valstī noteiktais minimālais uzturlīdzekļu apmērs par diviem piecus un 2 gadus veciem bērniem ir 2x92,50 jeb 185 eiro mēnesī.

Ja minimālos uzturlīdzekļus savam bērnam ir jānodrošina jebkādos dzīves apstākļos un grūtībās, izšķirot strīdu tiesā par uzturlīdzekļu apmēru, kas to pārsniedz, nepieciešamība pēc lielāka uzturlīdzekļu apmēra ir jāpamato un jāpierāda, iesniedzot dokumentus, kas apliecina bērna vajadzības, to izmaksas un abu vecāku materiālās iespējas tās apmierināt. Katrai izdevumu pozīcijai, kas attiecināma tieši uz bērna uzturēšanu, pretī jāliek pierādījumi, kas apstiprina to nepieciešamību un apmēru.

Tas nozīmē, ka tiesā ir jāpamato, kāpēc tiek pieprasīti tieši 2x120 eiro, nevis mazāka vai lielāka ikmēneša summa bērna uzturam. Šim nolūkam var noderēt pirkuma čeki par nepieciešamo apģērbu, pārtiku, izglītojošiem materiāliem, rēķini par mājokli, transportu ceļā uz bērnudārzu vai medicīnas iestādi, pulciņiem, ārstniecības pakalpojumiem, izziņas no ārsta par nepieciešamajām procedūrām u.tml.

Tāpat jādomā, kā pierādīt, ka bērna tēvs prasīto uzturlīdzekļu apmēru spēj maksāt, jo jārēķinās ar to, ka bērna tēvam ir tiesības iebilst un tiesai iesniegt savus paskaidrojumus, kāpēc viņš prasīto summu nevar nodrošināt. Civilprocesa likuma 93. panta pirmā daļa nosaka - katrai pusei jāpierāda tie fakti, uz kuriem tā pamato savus prasījumus vai iebildumus. Prasītājam jāpierāda savu prasījumu pamatotība. Atbildētājam jāpierāda savu iebildumu pamatotība.

Atbilstoši Civilprocesa likuma 10. pantā noteiktajam sacīkstes principam puses realizē savas procesuālās tiesības sacīkstes formā. Līdz ar to tiesa, lemdama par piedzenamo uzturlīdzekļu apmēru, vadās no prasītāja iesniegtajiem pierādījumiem par bērna ikdienas vajadzību nodrošināšanai nepieciešamajiem izdevumiem un to samērīgumu ar abu vecāku materiālajām iespējām. Līdz ar to iepriekš prognozēt tiesas lēmumu par uzturlīdzekļu apmēru nav iespējams, taču jebkurā gadījumā tas nevar būt mazāks par valstī noteikto minimālo apmēru.

Civillikuma 80. pants paredz iespēju bijušajam laulātajam, šķirot laulību vai pēc laulības šķiršanas prasīt līdzekļus no otra bijušā laulātā samērā ar viņa mantas stāvokli iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai. Taču praksē šādas prasības tiek apmierinātas diezgan reti, turklāt Civillikuma 81. pantā ir uzskaitīta virkne gadījumu, kādos pienākums dot līdzekļus iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai bijušajam laulātajam atkrīt. Piemēram, apstāklis, ka prasītāja darbspējīgā vecumā nestrādā un tāpēc nav ienākumu, nav pietiekams pamats, lai prasītu līdzekļus iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai, jo to var uzskatīt par izvairīšanos gūt līdzekļus ar savu darbu. Ja tas neatbilst patiesībai, tiesā ir jāiesniedz pierādījumi, kas apliecina, ka bijušais laulātais ir darbnespējīgs.

Vairāk lasiet LV portāla skaidrojumā “No bijušā laulātā var prasīt līdzekļus iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai”.

Iepriekš prognozēt, cik ilgā laikā tiks izskatīta lieta par laulības šķiršanu, nevar, jo tas atkarīgs no dažādiem apstākļiem. Tāpēc, ja bērna tēvs uzturlīdzekļus šobrīd nenodrošina, Jūs varat lūgt tiesu noteikt pagaidu regulējumu par uzturlīdzekļu nodrošināšanas kārtību līdz strīda izšķiršanai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 54 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas