Domājamā daļa

J
jautā:
06. februārī, 2016
Nesaprotu

Labvakar, ļoti vēlētos saprast, ko nozīmē domājamā daļa? Piemēram, skatoties kadastrs.lv, manam dzīvoklim ir noteikta domājamā daļa 241/2138, (dzīvoklis man ir 24 m2).

A
atbild:
08. februārī, 2016
Vineta Vilcāne
speciāli LV portālam

Termina „domājamā daļa” skaidrojums rodams Civillikumā.

Domājamā daļa ir diviem vai vairākiem īpašniekiem kopīpašumā esoša noteikta apmēra daļa, kas pieder katram daļu īpašniekam atsevišķi.

Civillikuma 878.pantā teikts: „Vairākas personas var valdīt kopīgi vienu un to pašu lietu tā, ka katra no viņām, šo lietu faktiski nesadalot, valda tās domājamo daļu.” Savukārt 1072.pantā teikts: „Katra kopīpašnieka domājamā daļa kopējā lietā pieder vienīgi viņam. Tādēļ viņš drīkst ar to visādi rīkoties, atbilstoši tās būtībai, ja vien šī rīcība līdz ar to neattiecas uz pārējo kopīpašnieku daļām. Uz šā pamata katram kopīpašniekam ir tiesība viņam piederošo kopējās lietas daļu arī atsavināt vai ieķīlāt.”