Kā pārrakstīt daļu zemes

J
jautā:
06. janvārī, 2012
Dace

Labdien! Ir zeme ar zemesgrāmatu, un gribētu daļu no zemes pārrakstīt uz māsas vārda. Kā to izdarīt vislētāk un vieglāk? Kuros gadījumos jāveic atkārtota zemes mērīšana zemei, kurai ir zemesgrāmata? Vai tāda mērīšana jāveic ik reizi, kad pārrakstu kādu gabalu no zemes, kurai ir zemesgrāmata? (man pašvaldība pieprasīja Ls 500 par zemes mērīšanu - tā zemes daļa netiek pārdota, tā tiek pārrakstīta uz māsas vārda).

A
atbild:
10. janvārī, 2012
Rūta Bierande
LV portāls

Rīcībai ir iespējami vairāki varianti, kas atkarīgi gan no īpašnieces vēlmēm un iespējām, gan no zemes gabala lieluma.

Tieslietu ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Brice un Valsts zemes dienesta Nekustamā īpašuma formēšanas departamenta Mērniecības daļas vadītāja Jana Brice saskata šādas tālākās iespējamās rīcības.
1. Ja zemes daļa tiek reāli nodalīta un pārrakstīta māsai, tad ir jāveic zemes vienības reālā sadale, nodalot konkrēto zemes vienības daļu un tad jāveic arī kadastrālā uzmērīšana un jaunās īpašumtiesības nostiprināšana zemesgrāmatā.

Ja tiek nodalīta reāla daļa no zemes vienības, tad vispirms ir jāvēršas pašvaldībā ar lūgumu ļaut sadalīt zemes vienību (jāiesniedz skice, varbūt robežplāns, kur iezīmēta vēlamā sadales līnija). Pašvaldība pieņems lēmumu par atļauju sadalīt zemes vienību, nosakot darba uzdevumu.

Ar darba uzdevumu ir nepieciešams pasūtīt zemes ierīcības projekta izstrādi sertificētas zemes ierīkotājam (mērniekam, kam ir sertifikāts zemes ierīcības darbu veikšanai).

Izstrādātais pašvaldībā iesniedzamais un būvvaldes apstiprinātais zemes ierīcības projekts ir pamats zemes vienības reālai sadalīšanai (to var veikt mērnieks, kam ir sertifikāts zemes kadastrālās uzmērīšanas darbu izpildei. Tā kā parasti mērniekiem ir vairāki sertifikāti dažādās jomās, tad jau pirms zemes ierīcības projekta pasūtīšanas var izvēlēties mērnieku, kuram ir sertifikāts gan zemes ierīcības darbu izstrādei, gan arī kadastrālai uzmērīšanai).

2. Ja zemes vienība ir tik maza, ka pašvaldības teritorijas plānojums un apbūves noteikumi neļauj to dalīt reālās daļās, tad jāveido kopīpašums. Šajā gadījumā pašvaldība, lai piemērotu nekustamā īpašuma nodokli, vēlēsies zināt, cik katrai no māsām ir zemes un attiecīgi maksājams nodoklis.

Ja netiek nodalīta reāla daļa no zemes vienības, bet veidots kopīpašums, tad zemes kadastrālajā uzmērīšanā sertificētam mērniekam var pasūtīt iekšējās koplietošanas plānu. Atbilstoši kopīpašnieku priekšlikumam mērnieks sagatavos iekšējās koplietošanas plānu, par pamatu ņemot zemes vienības robežu plānu.

 Nepieciešamības gadījumā, veicot situācijas mērījumus apvidū, mērnieks iekšējās koplietošanas plānā sadalīs zemes vienību, nosakot katram koplietotājam paredzēto lietošanas teritoriju zemes vienībā (ja nepieciešams, iekšējās lietošanas robežas mērnieks atzīmēs apvidū).

Šāds plāns netiek reģistrēts Valsts zemes dienestā vai zemesgrāmatā kā atsevišķs plāns, bet ir pievienojams kā pielikums koplietošanas līgumam.

Tātad
1) ja pārrakstīto (dāvinot, pārdodot u.c.) zemes vienības daļu citai personai vēlas izveidot kā atsevišķu īpašumu (nepieciešams nodalīt reālo daļu no zemes vienības), tad ir nepieciešams veikt mērīšanu;
2) ja vēlas pārrakstīt veselu zemes vienību (vienu veselu īpašuma sastāvā esošu zemes vienību) un zemes vienības ir attēlotas vienā zemes robežu plānā, tad mērniekam var pasūtīt kamerālos darbus – zemes vienību pārzīmēšana atsevišķos robežu plānos;
3) ja vēlas veidot koplietošanu, tad mērniekam var pasūtīt iekšējās koplietošanas plānu, kur tiks norādīta katra koplietotāja lietošanas teritorija zemes vienībā.

Lai noskaidrotu, kādā ceļā izdevīgāk zemi pārrakstīt, nepieciešams aprunāties ar notāru. Zvērināts notārs gan ieteiks labāko risinājumu, gan arī pateiks, cik pārrakstīšanas process maksā. Iesaku palūkoties Latvijas zvērinātu notāru mājaslapā, kur ir atrodamas atbildes uz līdzīgiem jautājumiem.

Jāņem vērā, ka tas, kas bija izdevīgi pirms gada, tagad, iespējams, tāds vairs nav, jo var būt veiktas izmaiņas normatīvajos aktos. Tādēļ vislabāk tomēr konsultēties ar notāru. Iesaku aprunāties arī ar zemes ierīkotāju, pirms izvēlaties labāko risinājumu un sākat reālos darbus.

Gribu teikt, ka šis process kopumā nebūs ne ātrs, ne lēts. Jāmaksā būs gan par nepieciešamo plānu izstrādi un saskaņošanu un mērnieku darbu (atkarībā no izvēlētā varianta), gan par pašvaldības lēmuma pieņemšanu un izmaiņu veikšanu valsts reģistros, gan arī par notariālajiem pakalpojumiem.

Latvijas Mērnieku biedrība. Mērniecībā sertificēto personu saraksti.
SIA „Mācību un konsultāciju centrs ABC”. Mērniecībā sertificēto personu saraksti

Papildu informācijai LV portāla sagatavotas atbildes uz līdzīgiem jautājumiem:
Īpašuma pārrakstīšana radiniekam
Kopīpašuma sadalīšana un nostiprinājuma lūgums