Līgums neliedz atsavināt domājamās daļas

J
jautā:
31. oktobrī, 2012
Valdis Līdaka

Mums ir kopīpašumā zeme, kas sastāv no vairākiem zemesgabaliem un saskaņā ar CL 1068. pantu kopīpašnieki sastādīja vienošanās aktu un ar parakstiem apliecināja domājamo daļu izvietojumu kopīpašumā. Jautājums: Vai pamatojoties uz vienošanās aktu daļa kopīpašnieki var atsavināt domājamās daļas saskaņā ar CL 1072. un 1073.pantu. Paldies

A
atbild:
05. novembrī, 2012
ZAB "Kalniņa, Lapsa un partneri"
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts

No Jūsu rakstītā izriet, ka esat noslēguši lietošanas kārtības līgumu. Attiecīgi ar to, kas Jums nodots atsevišķā lietošanā, Jūs varat brīvi rīkoties (lietot). Savukārt šāda vienošanās (līgums) neliedz Jums atsavināt sev piederošās domājamās daļas atbilstoši minēto Civillikuma 1072. un 1073.pantu noteikumiem.

Pārējiem kopīpašniekiem būs pirmpirkuma tiesības, ja atsavināsiet sev piederošo domājamo daļu pārdodot (tiks slēgts pirkuma līgums). Papildus jāatzīmē, ka jaunajam īpašniekam Jūsu iepriekš slēgtā vienošanās (par lietošanas kārtību) būs saistoša tikai tad, ja tā būs ierakstīta zemesgrāmatā.