TĒMA: Ģimene

Tēva reģistrēšana bērna dzimšanas apliecībā

J
jautā:
29. decembrī, 2011
Jana Andersone

Kā var piereģistrēt bērna tēvu dzimšanas apliecībā, ja tēvs atrodas ārzemēs un nevar atbraukt uz Latviju? Kā lai ierakstu tēva vārdu dzimšanas apliecībā, ja laulībā nesastāvam?  Vai mums ir ar bērnu jālido pie viņa un jāiet uz LV vēstniecību?

A
atbild:
02. janvārī, 2012
Tieslietu ministrija
Agija Dobrovoļska, Dzimtsarakstu departamenta Dzimtsarakstu nodaļas juriskonsulte

Civillikuma 155.panta pirmā un otrā daļa noteic, ka paternitātes atzīšana notiek, bērna tēvam un mātei personiski iesniedzot kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļai vai pie notāra publiski apliecinātu iesniegumu. Iesniegumu paternitātes atzīšanai var iesniegt, reģistrējot bērna dzimšanu, pēc tam, kad bērna dzimšana reģistrēta, vai jau pirms bērna dzimšanas.

Lai atzītu paternitāti, bērna tēvam un mātei ir jāraksta paternitātes atzīšanas iesniegums, kurā jānorāda ziņas par tēvu un māti, bērna vārdu un uzvārdu. Tā kā Latvijas Republikas diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības (turpmāk - vēstniecība) veic ārvalstīs dzīvojošo Latvijas Republikas pilsoņu un nepilsoņu civilstāvokļa aktu reģistrāciju, paternitātes atzīšanas iesniegumu tēvam ir iespējams rakstīt vēstniecībā. Iesniegums tiks pārsūtīts attiecīgajai dzimtsarakstu nodaļai Latvijā, kurā paternitātes atzīšanas iesniegumu iesniegusi māte.

Ja bērna tēvs ir ārzemnieks, tad paternitātes atzīšanas iesniegumu var apliecināt notārs ārvalstī. Izdotam dokumentam ārvalstī ir jābūt legalizētam (atkarībā no valsts) un tam jāpievieno Ministru kabineta noteiktajā kārtībā (Ministru kabineta 2000.gada 22.augusta noteikumi Nr.291 „Kārtība, kādā apliecināmi dokumentu tulkojumi valsts valodā”)  vai notariāli apliecināts tulkojums atbilstoši Valsts valodas likuma 10.panta trešajai daļai.

Papildu informācijai LV portāla skaidrojums: