Darba attiecību izbeigšana pēc savstarpējas vienošanās

J
jautā:
21. decembrī, 2015
Egija

Labdien, man ir radies sekojošs jautājums, esmu nostrādājusi mikrouzņemumā piecus mēnešus un uzņēmums tiek likvidēts, vai darba devējam ir man jāizmaksā atlaišanas kompensācija vai kompensācija par neizmantotu atvaļinājumu? Un kā ir gadījumā, ja ir jau parakstīta savstarpēja vienošanās, bet nekādas kompensācijas nav izmaksātas? Paldies.

A
atbild:
28. decembrī, 2015
Lidija Dārziņa
LV portāls

Darba likums jāievēro arī mikrouzņēmumiem, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem.

Ja darba devējs ar darbinieku ir savstarpēji vienojušies (tātad labprātīgi) par darba tiesisko attiecību izbeigšanu, darba devējam nav pienākuma izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu.

Darba devējam ir pienākums izmaksāt atlaišanas pabalstu vairākos likumā noteiktos gadījumos. Ja

1) darbinieks vēlas izbeigt darba tiesiskās attiecības svarīgu iemeslu dēļ (iemeslu, kas aiz tikumības un taisnprātības apsvērumiem neļauj turpināt darba tiesiskās attiecības);

2) darbiniekam nav pietiekamu profesionālo spēju nolīgtā darba veikšanai;

3) veselības stāvokļa dēļ darbinieks nevar veikt darbu un to apliecina ārsta atzinums;

4) darbā atjaunots darbinieks, kurš iepriekš veicis attiecīgo darbu;

5) tiek samazināts darbinieku skaits;

6) tiek likvidēts darba devējs - juridiskā persona vai personālsabiedrība;

7) darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk nekā sešus mēnešus, ja darbnespēja ir nepārtraukta, vai vienu gadu triju gadu periodā, ja darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem, šajā laikā neieskaitot grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, kā arī darbnespējas laiku, ja darbnespējas iemesls ir nelaimes gadījums darbā, kura cēlonis saistīts ar darba vides faktoru iedarbību, vai arodslimība.

Ja darba attiecības tiek izbeigtas, likums paredz darba devējam obligāti izmaksāt galīgo aprēķinu un kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu.

Par savu tiesību iespējamo aizskārumu Jūs varat vērsties Valsts darba inspekcijā, konsultatīvie tālruņi: 67 186 522; 67 186 523.