TĒMA: Nodokļi

Nodokļu režīma izvēles iespējas

J
jautā:
16. decembrī, 2015
Sandra

Esmu pašnodarbinātā, 3.grupas invalīde. Ienākumi kā pašnodarbinātajai nelieli, līdz 20, maks. 25 eiro mēnesī. Noteikto obligāto sociālo maksājumu 50 eiro, kas jau tāpat ir netaisns tik maziem ienākumiem, vēl varu samaksāt, bet lasīju, ka 2016.gadā tas būs 100 eiro. Tad zūd jēga strādāt. Vai ir vēl kāda iespēja (ne kā pašnodarbinātajai) legāli pārdot savus izstrādājumus - mājās, tirdziņā? (taisu pērlīšu rotas, dzīvoju laukos).

A
atbild:
28. decembrī, 2015

Par fiziskās personas saimniecisko darbību ir uzskatāma jebkura darbība, kas vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību.

Pašnodarbinātie, kuri veic saimniecisko darbību, var izvēlēties maksāt:

  • iedzīvotāju ienākuma nodokli vispārējā kārtībā, piemērojot 23% nodokļa likmi. Apliek ienākumu no saimnieciskās darbības, kuru nosaka kā ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpību.

Nodokli aprēķina rezumējošā kārtībā par kalendāra gadu, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā (VID) gada ienākumu deklarāciju no taksācijas gadam sekojošā gada 1.marta līdz 1.jūnijam.

Saimnieciskās darbības veicējs kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā un uzskaita gan ieņēmumus, gan izdevumus.

Līdz 15.martam, 15.jūnijam, 15.augustam un 15.novembrim maksā nodokļa avansa maksājumus.

Saimnieciskās darbības ienākumam ir tiesības piemērot neapliekamo minimumu, nodokļa atvieglojumus un attaisnotos izdevumus.

Nodokļa maksātājs, kas ir reģistrēts kā saimnieciskās darbības veicējs, ne vēlāk kā līdz 16.jūnijam iemaksā budžetā nodokli 50 eiro apmērā, ja taksācijas gadā nav gūts ar nodokli apliekams ienākums no saimnieciskās darbības vai, ja aprēķinātā nodokļa summa no saimnieciskās darbības apliekamā ienākuma ir mazāka par 50 eiro.

Arī 2016.gadā saimnieciskās darbības veicēji maksā minimālo nodokli 50 eiro apmērā, nevis 100 eiro, kā minēts jautājumā;

  • samazināto patentmaksu, ja viņš atbilst šādiem nosacījumiem:

- piešķirta vecuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi);

- saimnieciskās darbības ieņēmumi pirmstaksācijas gadā nepārsniedz 3000 eiro;

- fiksētā nodokļa vai mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs;

- nenodarbina citas personas;

- nav algas nodokļa maksātājs.

Samazinātā patentmaksa ir 17 eiro gadā vai 9 eiro pusgadā.

Samazināto patentmaksu var maksāt par šādām saimnieciskās darbības jomām:

  • ādas un tekstilizstrādājumu amatniecība;
  • apģērbu un apavu izgatavošana un labošana, pulksteņu un slēdzeņu labošana, kā arī citi sadzīves pakalpojumi;
  • amatniecības izstrādājumu izgatavošana;
  • floristika;
  • mājsaimniecības pakalpojumi;
  • mājas aprūpes pakalpojumi;
  • mikrouzņēmumu nodokli.

Par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju reģistrējas, iesniedzot pieteikumu līdz pirmstaksācijas gada 15.decembrim vai uzsākot saimniecisko darbību.

No mikrouzņēmuma darbinieka ienākuma neietur iedzīvotāju ienākuma nodokli un neveic obligātās iemaksas.

Mikrouzņēmumu nodokļa objekts ir mikrouzņēmuma apgrozījums.

Mikrouzņēmumu nodokļa likme mikrouzņēmuma apgrozījumam līdz 7000 eiro ir deviņi procenti.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs iesniedz VID deklarāciju līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15.datumam un samaksā nodokli līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15.datumam. Mikrouzņēmumu nodoklis ietver valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu par mikrouzņēmuma darbiniekiem.

Mikrouzņēmuma darbinieks ir sociāli apdrošināms, sākot ar dienu, kad viņš ieguvis mikrouzņēmumu nodokli maksājošā mikrouzņēmuma darbinieka statusu.

Tātad Jums ir iespējams izvēlēties reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējai un ienākumam no saimnieciskās darbības piemērot 23 procentu nodokļa likmi vai arī izvēlēties maksāt samazināto patentmaksu (17 eiro gadā vai 9 eiro pusgadā), vai reģistrēties mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusā un apgrozījumam līdz 7000 eiro piemērot 9 procentu nodokļa likmi.

Detalizētāka informācija par nodokļu maksāšanas režīmiem no saimnieciskās darbības ir pieejama VID mājaslapā sadaļā Nodokļi /Saimnieciskās darbības veicēji.