Labdien! Esmu darba ņēmējs (darba līgums) un domāju vasarā iet piestrādāt kempingā par istabeni. Vai es drīkstu reģistrēties kā pašnodarbināta persona un pildīt šos pienākumus? Nostrādāto stundu skaits nebūs pilna darba laika un pat ne 75%, par kuriem darba devējam vienalga jāmaksā nodoklis, līdz ar to nav izdevīgi mani ņemt darbā kā darbinieku. Mani apmierina nepilnais darba laiks, jo pilnas divas slodzes es fiziski nevarētu nostrādāt, bet negribētu laist garām iespēju gūt papildu ienākumus. Likumā noteikts, ka sezonas darbinieki ir tikai laukstrādnieki un tūrisms attiecīgajā kategorijā neietilpst. Kā padarīt šādus ienākumus oficiālus, lai visām pusēm būtu labi?
Darba ņēmējs paralēli algotajam darbam var reģistrēt saimniecisko darbību Valsts ieņēmumu dienestā, kļūt par pašnodarbināto un sniegt pakalpojumus. Nodokļus no attiecīgajiem ienākumiem pašnodarbinātais maksā pats – reizi gadā maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (iesniedzot gada ienākumu deklarāciju) un katru ceturksni veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.
Piemēram, saimnieciskās darbības veicējs/pašnodarbinātais ar komersantu var slēgt uzņēmuma līgumu, un tad komersants izmaksā atlīdzību no uzņēmuma līguma izpildes, nodokļus neieturot. Saimnieciskās darbības veicējs saņemto atlīdzību no uzņēmuma līguma izpildes iekļauj saimnieciskās darbības ieņēmumos, no saimnieciskās darbības ienākuma aprēķina un nomaksā nodokļus, kā arī iesniedz VID ziņojumus un deklarācijas.
Sociālajā apdrošināšanā ir noteiktas minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) –obligāts maksājums, kuru par katru personu veic vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Šogad minimālais iemaksu objekts ceturksnī ir 2100 eiro vai 700 eiro mēnesī.
Pašnodarbināto kā obligāto iemaksu veicēju reģistrē VID vienlaikus ar saimnieciskās darbības reģistrēšanu.
Ja persona vienlaikus saņem vairākus dažādu veidu ienākumus un atbilst pašnodarbinātā un darba ņēmēja statusam, VSAOI tiek veiktas no abos statusos gūtajiem ienākumiem atbilstoši katram statusam noteiktajai likmei un kārtībai.
Tikai tad, ja darba ņēmējam vai darba ņēmējam, kurš ir arī pašnodarbinātais, obligāto iemaksu ziņojumos deklarētais kopējais obligāto iemaksu objekts ceturksnī ir mazāks par 2100 eiro, obligātās iemaksas no starpības starp 2100 eiro un deklarēto obligāto iemaksu objektu (algu) no saviem līdzekļiem veic darba devējs.
VID informatīvajā materiālā “Nodokļi nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās” vērsta uzmanība arī tam, ka personu, ar kuru ir noslēgts uzņēmuma līgums, ja attiecībā uz to konstatē vismaz vienu no algas nodokļa pazīmēm, uzskata par darba ņēmēju un tad komersantam par viņu ir jāmaksā darbaspēka nodokļi.
Algas nodokļa pazīmes:
VID tīmekļvietnē ir pieejami materiāli par grāmatvedību un nodokļiem (skatīt norādi “Saimnieciskās darbības veicēji”).
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!