Atvaļinājuma dalīšana pa dienām – ievērojot saprātīgu pieeju

J
jautā:
11. jūnijā, 2015
Anta

Sveicināti! Sadalot ikgadējo darba atvaļinājumu, Darba likums paredz, ka vienam periodam jābūt ne mazākam par divām kalendārām nedēļām. Vai atlikušo atvaļinājuma laiku arī jādala tikai pa kalendārām nedēļām, nevis pa darba dienām, piemēram, 3 darba dienas? Paldies.

A
atbild:
15. jūnijā, 2015
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 149.panta 3.daļa nosaka kārtību, kas ievērojama, atvaļinājumu pārceļot uz nākamo gadu un dalot atvaļinājumu pa daļām. Kā minat jau savā jautājumā, atvaļinājuma sadalīšanas gadījumā viena no atvaļinājuma daļām nedrīkst būt īsāka par 2 nedēļām. Savukārt atlikušās divas nedēļas darbinieks ir tiesīgs izmantot arī pa īsākiem periodiem un pārcelt. Tā ir norādīts Darba likuma komentāros.

Nav aizliegts atvaļinājumu dalīt arī pa dienām. Taču dalīšanai ir jābūt saprātīgai. Piemēram, dalot atvaļinājumu pa vienai dienai, netiek pilnvērtīgi nodrošināta darbinieka pamattiesības uz ilgtermiņa atpūtas laiku, kā arī darba devējs šādai izvēlei var nepiekrist. Jo darba kārtību uzņēmumā nosaka darba devējs, un darbiniekam nav Darba likumā nostiprinātas tādas tiesības, lai vienu no savām atvaļinājuma daļām izmantotu, piemēram, 14 pirmdienās.

Šādu skaidrojumu LV portālam ir snieguši darba tiesību eksperti, un to var izlasīt rakstā „Atvaļinājuma dalīšanā galavārds pieder darba devējam”.