Labdien! Jautājums ir par bērna uzturlīdzekļiem. Vēlētos saprast, kā rīkoties pareizi. Dēlu audzinu viena jau 10 gadus, vēlos pieprasīt alimentus, bet nav kā tēva vārds ierakstīts dzimšanas apliecībā un dzīvo ārpus LV robežām. Kā man būtu jārīkojas dotajā situācijā? Un piebildīšu, ka tēvs ir bijis ar sodāmību.
Tiesiskais regulējums uzturlīdzekļu piedziņas lietās dažādās valstīs būtiski atšķiras. Tāpēc, lai sniegtu precīzāku atbildi, nepieciešams zināt, kurā valstī bērna tēvs dzīvo.
Piemēram, ja bērna tēvs pastāvīgi uzturas kādā no Eiropas Savienības valstīm, lai palīdzētu ES dalībvalstu iedzīvotājiem risināt uzturlīdzekļu piedziņas jautājumus, ir spēkā Eiropas Savienības Padomes 2008.gada 18.decembra Regula (EK) Nr.4/2009 par jurisdikciju, piemērojamiem tiesību aktiem, nolēmumu atzīšanu un izpildi un sadarbību uzturēšanas saistību lietā (Uzturlīdzekļu regula).
Saskaņā ar Uzturlīdzekļu regulu katrā dalībvalstī ir izveidota centrālā iestāde, kas palīdz pārrobežu uzturlīdzekļu pieteikumu sagatavošanā un pārsūtīšanā starp Eiropas Savienības dalībvalstīm. Latvijā šādas centrālās iestādes funkcijas izpilda Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija. Arī gadījumā, ja bērna paternitāte nav noteikta, bērna vecāks var vērsties Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā ar pieteikumu par uzturlīdzekļu noteikšanu, vienlaicīgi prasot noteikt paternitāti.
Pēc palīdzības jāvēršas UGF administrācijā arī gadījumā, ja bērna tēvs atrodas Norvēģijā, Ukrainā, Albānijā vai Bosnijā un Hercogovinā, jo šīs valstis, tāpat kā Latvija, ir pievienojušās Hāgas 2007.gada 23.novembra Konvencijai par uzturlīdzekļu bērniem un cita veida ģimenes uzturēšanas līdzekļu pārrobežu piedziņu, kas atvieglo uzturlīdzekļu piedziņu un vajadzības gadījumā arī paternitātes noteikšanu, ja persona dzīvo kādā no minētajām valstīm.
Jārēķinās, ka pārrobežu pieteikumu izskatīšana ārvalstīs ir laikietilpīga un var aizņemt pat divus un vairāk gadus. Svarīgi atzīmēt, ka, sniedzot pārrobežu pieteikumu konkrētā ES dalībvalstī, gan tiesas nolēmuma izpilde, gan uzturlīdzekļu un paternitātes noteikšana notiek pēc tās dalībvalsts normatīvajiem aktiem.
Daudz sarežģītāk kaut ko panākt ir, ja bērna tēva pastāvīgā dzīvesvieta un legālie ienākumi ir ārpus Eiropas Savienības vai minētajām valstīm, kas pievienojušās Hāgas konvencijai. Tādā gadījumā Jums pašai jāsazinās ar konkrētās valsts kompetentajām iestādēm un jāpanāk paternitātes noteikšana un uzturlīdzekļu piedziņa.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!