TĒMA: Ģimene

Bērna uzvārds pēc paternitātes noteikšanas

J
jautā:
23. februārī, 2015
Everita

Labdien. Kāds būs bērna uzvārds pēc paternitātes noteikšanas tiesas procesā? Kas jādara, lai paliktu mans, jo ar bērna tēvu nedzīvoju?

A
atbild:
23. februārī, 2015
Vineta Vilcāne
speciāli LV portālam

Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 32.panta trešā daļa nosaka: ja līdz bērna piedzimšanai bērna māte nav noslēgusi laulību vai bērna paternitāte nav atzīta, bērna uzvārdu ieraksta atbilstoši mātes uzvārdam.

Saskaņā ar Civillikuma 160.pantu, ja paternitāti nosaka tiesas ceļā, bērna uzvārdu nosaka tiesa, ņemot vērā bērna intereses. Ierasti tiesa, pieņemot lēmumu, lūdz gan bērna mātes, gan tēva viedokli, un iespēju robežās arī bērna domas par uzvārda maiņu.

Gadījumā ja bērna tēvs izteiks vēlmi, lai bērnam tiktu piešķirts viņa uzvārds, tiesa var arī neapmierināt tēva prasību. Bērna uzvārda maiņa var notikt tikai un vienīgi, ja tas ir bērna interesēs. Katra situācija ir atšķirīga un tiek vērtēta individuāli.