Labdien! 2014.gada aprīlī es ar māsu noformēju zemesgrāmatu uz kopīpašumu - mantojumā no vecākiem palikušo dzīvokli. Ar tiesas lēmumu kopš 2000.gada decembra mums ar māsu jau piederēja 1/4 daļa no šī dzīvokļa katram. Atsevišķs dzīvokļa vērtējums netika veikts. 2015.g. janvārī mēs dzīvokli pārdevām. Jautājums ir par kapitāla pieauguma nodokli, kādā apjomā tas mums katram būtu jāmaksā. Man 1/2 no šī dzīvokļa bija vienīgais nekustamais īpašums (deklarēts esmu citur), bet es būvēju ģimenes māju uz dēlam piederoša zemes gabala, kurā ieguldu par dzīvokli saņemto naudu. Māsai īpašumā ir mājiņa, kura viņai ir deklarētā dzīvesvieta. Arī viņa naudu no pārdotā dzīvokļa plāno ieguldīt savas mājas remontam. Paldies.
Nodokļa maksāšanu nosaka likums "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kā arī Ministru kabineta noteikumi Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība".
Likums paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 15% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes vērtību.
Ja nekustamais īpašums, ko pārdod, ir mantots no vecākiem, uzskata, ka nekustamais īpašums ir nodokļa maksātāja (īpašuma pārdevēja jeb ienākuma guvēja) īpašumā no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā mantojuma atstājēja īpašums.
Nodoklis nav jāmaksā, ja īpašums piederējis 5 gadus un vismaz vienu gadu tā ir bijusi deklarētā dzīvesvieta. Ja dzīvoklī neesat bijuši deklarēti, šī atbrīvojuma norma neattiecas ne uz vienu no jums.
Vēl ir divas situācijas, kad nodoklis nav jāmaksā, ja pārdod vienīgo īpašumu. Jūsu izklāstā tāda situācija ir tikai vienam no īpašniekiem.
Ja pārdod vienīgo nekustamo īpašumu, nodoklis no pārdošanas ienākuma nav jāmaksā: 1) ja nekustamais īpašums piederējis (no dienas, kad reģistrēts zemesgrāmatā) ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz tā pārdošanas dienai bijis vienīgais nekustamais īpašums; 2) ja gūto ienākumu no jauna iegulda funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.
Nodokļa aprēķins būs proporcionāls katra īpašnieka daļai un nosacījumiem, atbilstoši kuriem piemēros uz katru no īpašniekiem attiecināmās likuma normas.
Par nodokļa piemērošanu konkrētajā situācijā jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!