TĒMA: Ģimene

Arī no invalīda var piedzīt alimentus

J
jautā:
12. februārī, 2015
Aigars Silavnieks

Sveicināti. Vai, ja esmu 2.grupas invalīds kopš bērnības un nekur nestrādāju, var piedzīt uzturlīdzekļus?

A
atbild:
16. februārī, 2015
Edīte Brikmane
LV portāls

Jā, gādāt par saviem bērniem ir katra vecāka absolūts pienākums neatkarīgi no dažādiem apstākļiem. Civillikuma 179.panta pirmā daļa paredz abu vecāku pienākumu samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Savukārt Civillikuma 179.panta piektajā daļā teikts, ka pienākums nodrošināt katram savam bērnam uzturlīdzekļus valstī noteiktajā minimālajā apmērā ir katram no vecākiem neatkarīgi no viņa spējām uzturēt bērnu un mantas stāvokļa.

Tātad, ja uzturlīdzekļi tiek piedzīti tiesas ceļā, atbildētāja invaliditāte nevar ietekmēt nepilngadīga bērna tiesības saņemt uzturu no otra vecāka. Uzturlīdzekļu piedziņas lietās primāras ir bērnu intereses.

Ja uzturlīdzekļus nemaksāsiet arī, ja tie piedzīti ar tiesas spriedumu, tos Jūsu vietā izmaksās valsts no Uzturlīdzekļu garantiju fonda. Lai atgūtu no valsts izmaksātos uzturlīdzekļus un likumiskos procentus, piedziņa tiek vērsta uz jebkuru uzturlīdzekļa parādnieka kustamo un nekustamo īpašumu un ienākumiem visas dzīves garumā - tai skaitā no darba samaksas, stipendijām, pabalstiem, mantojuma un pensijas.