Par darba līgumu uz noteiktu laiku

J
jautā:
07. jūlijā, 2014
Līva Kupče

Labdien! Man uzņēmumā ir nepieciešams pieaicināt pastrādāt citu darbinieku uz vienu pilnu darba dienu? Kā pareizi noformulēt darba līgumu ar šo darbinieci? Pēc LR likumdošanas taču drīkst noslēgt darba līgumu uz vienu dienu?

A
atbild:
22. jūlijā, 2014
Lidija Dārziņa
LV portāls

Darba likums nosaka darba līguma formu (40.pants), kā arī paredz darba līgumu slēgšanu uz noteiktu laiku (44.pants). Likums prasa uz darbinieku, ar kuru noslēgts darba līgums uz noteiktu laiku, attiecināt tādus pašus noteikumus kā uz darbinieku, ar kuru noslēgts darba līgums uz nenoteiktu laiku.

Darbi, kur līgums parasti netiek slēgts uz nenoteiktu laiku, uzskaitīti Ministru kabineta noteikumos Nr.353.

Izdevumā "Vienkārši par Darba likumu" (aut. K.Rācenājs, N.Mickeviča) ar piemēriem skaidrots:

"Darba līgumus uz noteiktu laiku var slēgt šādos gadījumos, lai veiktu:

  1. sezonas rakstura darbu (piemēram, ražas novākšana, kurinātāja darbs, darbs sezonas kafejnīcās, darbs slēpošanas bāzē);
  2. darbu tādās darbības jomās, kurās darba līgumus parasti neslēdz uz nenoteiktu laiku, ņemot vērā nodarbošanās īpašo raksturu vai arī attiecīgā darba pagaidu raksturu (piemēram, ekskursiju vadīšana, izstāžu, dažādu kultūras pasākumu organizēšana);
  3. promesoša vai no darba atstādināta darbinieka aizvietošanu, kā arī tāda darbinieka aizvietošanu, kura pastāvīgā darbavieta kļuvusi brīva līdz brīdim, kad tiks pieņemts darbā jauns darbinieks;
  4. gadījuma darbu, kas uzņēmumā parasti netiek veikts (piemēram, pieņemt darbā cilvēku, kas noorganizētu uzņēmuma sporta spēles);
  5. noteiktu pagaidu darbu, kas saistīts ar uzņēmuma darbības apjoma īslaicīgu paplašināšanos vai ražošanas apjoma pieaugumu (piemēram, apģērbu veikals papildus pieņem darbā trīs pārdevējas uz atlaižu nedēļu);
  6. neatliekamu darbu, lai novērstu nepārvaramas varas, nejauša notikuma vai citu ārkārtēju apstākļu izraisītas sekas, kuras nelabvēlīgi ietekmē vai var ietekmēt parasto darba gaitu uzņēmumā (piemēram, lielās lietusgāzes ir radījušas postījumus biroja telpā, tāpēc nepieciešams veikt remontdarbus);
  7. bezdarbniekam paredzētu algotu pagaidu vai citu darbu saistībā ar viņa dalību aktīvajos nodarbinātības pasākumos, vai darbu, kas saistīts ar aktīvo nodarbinātības pasākumu īstenošanu;
  8. profesionālās vai akadēmiskās izglītības iestādes izglītojamā darbu, ja tas saistīts ar sagatavošanos darbībai noteiktā profesijā vai studiju virzienā (piemēram, ja mācies ķīmijas fakultātē, tad mācību laikā vari slēgt terminētu darba līgumu ar kādu farmācijas uzņēmumu).

Ja izpildās kāda no iepriekšminētajām prasībām, līgumu var noslēgt uz noteiktu laiku."

Vēl viena iespēja ir slēgt uzņēmuma līgumu. Saskaņā ar Civillikuma 2212.pantu: ar uzņēmuma līgumu viena puse uzņemas izpildīt otrai par zināmu atlīdzību ar saviem darba rīkiem un ierīcēm kādu pasūtījumu, izgatavot kādu lietu vai izvest galā kādu pasākumu. 2179.pants skaidro: ja saistības mērķis ir nevis darbs vispār, bet kāds noteikts darba rezultāts, tad līgums par to nav uzskatāms par darba līgumu, bet par uzņēmuma līgumu.

Tas nozīmē, ka uzņēmums var slēgt ar pasūtījuma izpildītāju uzņēmuma līgumu par konkrētu darba rezultātu - uzdevumu, pakalpojumu, ko viņš veiks ar saviem darba rīkiem un ierīcēm.

Tātad - darba līguma tiesiskais regulējums ir noteikts Darba likumā, uzņēmuma līguma iespēja – Civillikumā.