Darba devēja uzteikums: jāievēro visas likuma prasības

J
jautā:
30. jūnijā, 2014
Andra S.

Ja darba devējs darbinieku atlaiž no darba pēc DL 101.panta, tad kādi dokumenti ir nepieciešami? Darbinieks jau iesniegumu neraksta, un vai vienošanās par darba līguma grozījumiem arī nepieciešama, vai pietiek tikai ar darba devēja rīkojumu par atlaišanu pēc 101.panta? Un vai šajā gadījumā arī ir jāizmaksā kompensācija (atvaļinājuma)? Paldies!

A
atbild:
23. jūlijā, 2014
Lidija Dārziņa
LV portāls

Darba likuma 101.pants ir plašs, darba devēja uzteikuma iemesli ļoti dažādi, tātad rūpīgi jāizlasa, kā kurā gadījumā ir jārīkojas, lai likums būtu ievērots.

101.pants. Darba devēja uzteikums

(1) Darba devējam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, vienīgi pamatojoties uz apstākļiem, kas saistīti ar darbinieka uzvedību, viņa spējām vai ar saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā, šādos gadījumos:

  1. darbinieks bez attaisnojoša iemesla būtiski pārkāpis darba līgumu vai noteikto darba kārtību;
  2. darbinieks, veicot darbu, rīkojies prettiesiski un tādēļ zaudējis darba devēja uzticību;
  3. darbinieks, veicot darbu, rīkojies pretēji labiem tikumiem, un šāda rīcība nav savienojama ar darba tiesisko attiecību turpināšanu;
  4. darbinieks, veicot darbu, ir alkohola, narkotiku vai toksiska reibuma stāvoklī;
  5. darbinieks rupji pārkāpis darba aizsardzības noteikumus un apdraudējis citu personu drošību un veselību;
  6. darbiniekam nav pietiekamu profesionālo spēju nolīgtā darba veikšanai;
  7. darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ, un to apliecina ārsta atzinums;
  8. ir atjaunots darbā darbinieks, kurš agrāk veica attiecīgo darbu;
  9. tiek samazināts darbinieku skaits;
  10. tiek likvidēts darba devējs - juridiskā persona vai personālsabiedrība;
  11. darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk kā sešus mēnešus, ja darbnespēja ir nepārtraukta, vai vienu gadu triju gadu periodā, ja darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem, šajā laikā neieskaitot grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, kā arī darbnespējas laiku, ja darbnespējas iemesls ir nelaimes gadījums darbā vai arodslimība.

(2) Ja darba devējs ir nodomājis uzteikt darba līgumu, pamatojoties uz šā panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4. vai 5.punkta noteikumiem, viņam ir pienākums pieprasīt no darbinieka rakstveida paskaidrojumu. Lemjot par iespējamo darba līguma uzteikumu, darba devējam ir pienākums izvērtēt izdarītā pārkāpuma smagumu, apstākļus, kādos tas izdarīts, kā arī darbinieka personiskās īpašības un līdzšinējo darbu.

(3) Darba devējs var uzteikt darba līgumu, pamatojoties uz šā panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4. vai 5.punkta noteikumiem, ne vēlāk kā viena mēneša laikā no pārkāpuma atklāšanas dienas, neieskaitot darbinieka pārejošas darbnespējas laiku vai laiku, kad viņš ir bijis atvaļinājumā vai nav veicis darbu citu attaisnojošu iemeslu dēļ, bet ne vēlāk kā 12 mēnešu laikā no pārkāpuma izdarīšanas dienas.

(4) Uzteikt darba līgumu šā panta pirmās daļas 6., 7., 8. vai 9.punktā minēto iemeslu dēļ ir atļauts, ja darba devējam nav iespējams darbinieku ar viņa piekrišanu nodarbināt citā darbā tai pašā vai citā uzņēmumā.

(5) Izņēmuma kārtā darba devējam ir tiesības viena mēneša laikā celt prasību tiesā par darba tiesisko attiecību izbeigšanu gadījumos, kas nav minēti šā panta pirmajā daļā, ja viņam ir svarīgs iemesls. Par šādu iemeslu atzīstams katrs tāds apstāklis, kas, pamatojoties uz tikumības un savstarpējas taisnprātības apsvērumiem, neļauj turpināt darba tiesiskās attiecības. Jautājumu par svarīga iemesla esamību izšķir tiesa pēc sava ieskata.

(6) Pirms darba līguma uzteikšanas darba devējam ir pienākums noskaidrot, vai darbinieks ir darbinieku arodbiedrības biedrs.

Uzsakot darbu, ir jāievēro ne tikai šajā pantā, bet arī visas citas likumā noteiktās prasības. Atvaļinājuma kompensācija ir jāizmaksā jebkurā gadījumā.

Ja nav saprotams, kā ievērot Darba likuma prasības darba devēja uzteikuma gadījumā konkrētā situācijā, ieteicams vērsties Valsts darba inspekcijā.