Labdien, Ņemot vērā to, ka meklēju īres dzīvokli un gatavojos slēgt īres līgumu, man nepieciešams Jūsu padoms un komentārs par atšķirību starp īres līgumu, kas nav ierakstīts zemesgrāmatā, un tādu īres līgumu, kas ir reģistrēts. Ko es kā īrnieks iegūšu, un kādas būs manas papildu priekšrocības, ja ar izīrētāju tiks sarunāts par ieraksta veikšanu? Kādus papildu pienākumus un saistības tas uzliek izīrētājam? Jau iepriekš paldies par atbildi! Ar cieņu, Oskars.
Likuma "Par dzīvojamo telpu īri" 8.pants nosaka: Ja dzīvojamā māja vai dzīvoklis pāriet citas juridiskās vai fiziskās personas īpašumā, jaunajam īpašniekam ir saistoši iepriekšējā īpašnieka noslēgtie dzīvojamās telpas īres līgumi. Līgumus var grozīt tikai šajā likumā noteiktajā kārtībā.
Civillikuma 2126.pants noteic, ka, ierakstot nomas vai īres līgumu zemesgrāmatā, nomnieks vai īrnieks iegūst lietu tiesību, kas ir spēkā arī pret trešajām personām.
Pienākums ierakstīt īres līgumu zemesgrāmatā nav noteikts nevienā normatīvajā aktā.
Tātad jaunajam nekustamā īpašuma īpašniekam jāatzīst par saistošiem iepriekšējā īpašnieka noslēgtie dzīvojamās telpas īres līgumi neatkarīgi no tā, vai tie ir, vai nav reģistrēti zemesgrāmatā.
Satversmes tiesas spriedumā "Par likuma "Par dzīvojamo telpu īri" 8.panta pirmā teikuma atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 105.pantam" norādīts: "Tiesību nostiprināšana zemesgrāmatā ir process, kura ietvaros zemesgrāmatu nodaļā jāiesniedz vairāki dokumenti, kas apstiprina ieraksta veikšanas pamatotību. Nostiprinājuma process prasa noteiktu laiku, un tā ilgums var būt atkarīgs no dažādiem objektīviem un subjektīviem apstākļiem (skat. Satversmes tiesas 2012.gada 7.jūnija sprieduma lietā Nr.2011-19-01 13.3.punktu). Dzīvojamās telpas īres līguma nostiprināšana zemesgrāmatā un nepieciešamības gadījumā tā dzēšana ir atkarīga no abu līguma pušu gribas. Proti, ja īrnieks vēlas nostiprināt īres līgumu zemesgrāmatā vai to dzēst, viņam tomēr nepieciešama arī īpašnieka piekrišana un līdzdarbošanās šajā procesā un otrādi. Turklāt saskaņā ar Zemesgrāmatu likuma 106.pantu par zemesgrāmatu veiktajām darbībām maksājama valsts un kancelejas nodeva. Savukārt atbilstoši Zemesgrāmatu likuma 60.pantam personu paraksti uz nostiprinājuma lūgumiem jāapliecina pie notāra vai bāriņtiesā. Par šādu apliecinājumu attiecīgi jāsamaksā valsts nodeva un jāveic citi maksājumi."
Likums "Par dzīvojamo telpu īri" prasa - īres līgumam ir jābūt rakstveidā. Jebkurā gadījumā līgums jāievēro abām pusē, arī īrnieks ir par to atbildīgs.
Noteikumus, kam jābūt ierakstītam īres līgumā, varat izlasīt Latvijas notāru mājaslapā šeit.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!