E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 4435
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Finanses
1
8
1
8

Parādu datubāzē informāciju ir tiesības uzglabāt 3 gadus pēc parāda samaksas

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
25. maijā, 2014
Roberts Mutulis

Sakiet, lūdzu, pēc cik ilga laika parādnieks tiek dzēsts no „Creditreform” vai citu līdzīgu iestāžu datubāzes? Agrāk tie bija 10 gadi. Vai parādniekam ir tiesības pieprasīt dzēst viņu no datubāzes, ja ir iestājies termiņš, pēc kura tam bija jānotiek? Paldies.

A
atbild:
09. jūnijā, 2014
Lidija Dārziņa
LV portāls

Parādu ārpustiesas atgūšanas likuma 13.pants (Informācijas iekļaušana parādvēstures datubāzē) paredz: Informācija parādvēstures datubāzē tiek glabāta trīs gadus no parāda samaksas dienas vai saistību izpildes dzēšanas dienas likumā noteiktajā kārtībā. Ja parāds netiek samaksāts, informāciju par parādnieka parādu glabā parādvēstures datubāzē līdz prasījuma tiesību noilguma izbeigšanās dienai.

Likums arī nosaka: Parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs ir tiesīgs veidot parādvēstures datubāzi, iekļaujot tajā informāciju par parādnieku un tā parādu, ja ir spēkā viens no šādiem nosacījumiem:

  1. parādnieks nav rakstveidā izteicis iebildumus pret parāda esamību vai tā apmēru;
  2. parādnieks ir rakstveidā izteicis iebildumus pret parāda esamību vai tā apmēru, bet tiesa vai šķīrējtiesa ir atzinusi par pamatotu kreditora vai parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzēja prasību par parāda saistību izpildi un spriedums stājies likumīgā spēkā;
  3. parādnieks ir rakstveidā izteicis iebildumus pret parāda esamību vai tā apmēru, bet parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs ir rakstveidā pamatojis parāda esamību un tā apmēru un izsniedzis parādniekam parāda esamību un tā apmēru pamatojošu dokumentu kopijas.

Šis likums ir spēkā no 2012.gada 11.decembra. Tā pārejas noteikumos paredzēts, ka parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs, kurš uzsācis parāda atgūšanu no parādnieka līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai, ir tiesīgs informāciju par parādnieku un tā parādu iekļaut parādvēstures datubāzē, ja ievēroti abi šādi nosacījumi:

  1. parādnieks nav izteicis iebildumus pret parāda esamību vai tā apmēru;
  2. parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs datus par parādnieku un tā parādu ieguvis likumīgi.

Arī "Creditreform" mājaslapā ir norāde: Informācija par maksājumu kavējuma faktu "Creditreform" parādvēstures datubāzē tiek glabāta 3 gadus no parāda samaksas dienas. Ja parāds netiek samaksāts, informācija par parādnieku glabājas līdz prasījuma tiesību noilgumam.

Papildus ir informācija, ka iebildumi pret parāda esamību vai tā apmēru, kā arī patērētāju sūdzības ir iesniedzamas rakstveidā, nosūtot tās pa pastu vai iesniedzot tās personīgi SIA "Creditreform" Latvijā birojā Skanstes ielā 52, Rīgā, LV-1013, vai arī elektroniski parakstīta dokumenta veidā, nosūtot uz e-pastu debt@creditreform.lv.

Lai uzzinātu, vai esat "Creditreform" parādvēstures datubāzē, kā arī citu informāciju par savu parādu, varat sazināties ar "Creditreform" Inkasso departamentu: tālrunis privātpersonām – 67501390.

Ja uzskatāt, ka nepamatoti netiekat izslēgts no parādvēstures datubāzes, varat griezties ar iesniegumu gan uzņēmumā, gan Patērētāju tiesību aizsardzības centrā. To paredz  Patērētāju tiesību aizsardzības likums.

Labs saturs
8
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 71 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas