E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36660
Lasīšanai: 4 minūtes

Apmaksāti ceļa izdevumi nokļūšanai uz darbu un mājup nav likumā noteikts darba devēja pienākums

J
jautā:
27. jūnijā, 2025
Andris

Labdien! Uzņēmuma transporta līdzekļu lietošanas noteikumos ir punkts, kurā teikts: “Darba brauciens tiek uzskatīts par jebkuru braucienu, kas veikts darba uzdevumu izpildei, tostarp pārvietošanos uz/no un starp uzņēmuma objektiem, klientu apmeklējumiem, piegādēm vai citām ar darba pienākumiem saistītām aktivitātēm. Tāpat par darba braucienu tiek uzskatīts arī attālums no darbinieka dzīvesvietas līdz darba vietai un atpakaļ. Privāts brauciens ir jebkurš pārvietošanās maršruts, kas nav saistīts ar darba pienākumu izpildi, piemēram, personīgi braucieni vai pārvietošanās uz/no vietām, kas nav saistītas ar darba uzdevumiem.” Respektīvi, ja ir darba automašīna, tad tiek kompensēti arī ceļa izdevumi uz darbavietu un no tās. Bet, ja man nav iedota lietošanā uzņēmuma automašīna, tad nav paredzēta nekāda līdzvērtīga ceļa kompensācija. Vai šo situāciju, rakstot atlūgumu, var attiecināt uz Darba likuma 100. panta piekto daļu? 

A
atbild:
Šodien
Zaida Kalniņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Saskaņā ar Darba likuma (DL) 100. panta piekto daļu darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, ja viņam ir svarīgs iemesls. Par šādu iemeslu atzīstams katrs tāds apstāklis, kas, pamatojoties uz tikumības un taisnprātības apsvērumiem, neļauj turpināt darba tiesiskās attiecības. 

Augstākās tiesas atziņas par Darba likuma 100. panta piektās daļas piemērošanu ir šādas: 

  • Augstākā tiesa 2016. gada 30. decembra sprieduma lietā Nr. SKC-2038/2016 (C28425113) atzina, ka “ne katrs ētikas un morāles normu pārkāpums ir atzīstams par tādu apstākli, kas taisnprātības un tikumības apsvērumu dēļ neļauj darbiniekam turpināt darba tiesiskās attiecības un tāpēc var tikt atzīts par pamatu darbinieka uzteikumam saskaņā ar Darba likuma 100. panta piekto daļu”;
  • uzteikuma pamats pēc Darba likuma 100. panta piektās daļas ir darbinieka subjektīvais vērtējums par situāciju un apstākļiem, viņam nonākot pie kategoriska atzinuma, ka darba tiesisko attiecību turpināšana nav iespējama, pamatojoties tieši uz tikumības un taisnprātības apsvērumiem, un šādam darbinieka lēmumam pēc būtības ir darba devēju sodoša daba (skat. Darba likuma 112. pantu) sakarā ar tā neattaisnojamu, prettiesisku, iespējams, neētisku rīcību;
  • uzteikuma pamatojuma esamība pēc Darba likuma 100. panta piektās daļas, ja vien tas nav saistīts ar Darba likuma 29. pantā noteikto atšķirīgas attieksmes aizlieguma pārkāpumu, jāpierāda darbiniekam.

Izvērtējot sniegto situācijas aprakstu, pirmšķietami nav konstatējams, ka jums ir iemesls uzteikumā norādīt Darba likuma 100. panta piekto daļu. Dienesta automašīnas piešķiršanas pamatojums nav saistīts ar darbinieka nokļūšanu uz darbu un no darba mājās.  Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 969 3. punktam par darba braucienu šo noteikumu izpratnē uzskatāms darbinieka darbs vai dienests, ja tas saskaņā ar noslēgto darba līgumu vai amata aprakstu norisinās ceļā (piemēram, autosatiksmes, dzelzceļa, jūrniecības vai aviācijas nozarē) Latvijas Republikā vai ārvalstīs vai ja darbs saistīts ar regulāriem un sistemātiskiem izbraukumiem un pārvietošanos (piemēram, celtniecības vai mežizstrādes nozarē). 

Tiesību akti nenosaka darba devēja pienākumu ikvienam darbiniekam kompensēt ceļa izdevumus nokļūšanai uz darbavietu un mājup. Apmaksāti ceļa izdevumi var būt nolīgti darba līgumā, kā arī tas var būt viens no darba devēja bonusu sistēmas elementiem. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 206 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas