Sveicināti! Mājā, kurā dzīvojam, iebraucamais ceļš ir kā servitūts. Mēs nevaram ceļu savest kārtībā, jo uz tā ir pašvaldības kolektors, kas ir zemesgrāmatā reģistrēts un ko jau gadiem pašvaldība nevar savest kārtībā. Viss, ko pašvaldība pēc likuma izdara, ir organizē cenu aptauju, bija arī mazais iepirkuma konkurss, kas beidzās bez rezultāta. Mājas iedzīvotājiem tiek liegta normāla nokļūšana pie īpašuma, apgrūtināta iebraukšana ir arī neatliekamās palīdzības dienestam, piegādātājiem u. c. transportam. Uz iebraucamā ceļa visu laiku stāv ūdens, arī karstā laikā, pat ja nav bijušas lietavas, var atbraukt un fiziski mūsu “dīķī” plunčāties. Braucot pa iebraucamo ceļu, tiek lauztas mašīnas. Kā apbraucamais variants ir zaļā zona un gājēju celiņš, ko izmanto nu jau visi, tai skaitā operatīvais transports. Vai pēcāk pašvaldība pret mums var vērsties ar pretenzijām, ja mājas iedzīvotāji, veicot uzlabojumus no savas kabatas, aizbērtu šo ceļa daļu?
Aprakstītā situācija nav vienkārša un ir nepieciešama rūpīga situācijas izvērtēšana, kurā ņemami vērā šādi aspekti:
Atbilstoši Būvniecības likuma regulējumam jebkuri būvdarbi, tai skaitā ceļa seguma uzlabošana, ir pakļauti Būvniecības likumam un saistītajiem normatīvajiem aktiem. Jebkuras darbības, kas var ietekmēt vai apdraudēt attiecīgās komunikācijas, jāsaskaņo ar komunikāciju turētāju, tas ir, pašvaldību.
Ja jūs veiksiet uzlabojumus ceļā bez saskaņošanas ar pašvaldību, tā var vērsties pret jums ar pretenzijām, tostarp par neatļautu būvdarbu veikšanu. Ja jūsu veiktie darbi (piemēram, “aizbēršana”) kādā veidā bojās kolektoru vai traucēs tā darbību, pašvaldība var pieprasīt zaudējumu atlīdzību vai piespiedu kārtā veikt remontdarbus uz jūsu rēķina. Lai gan jūs izmantojat servitūtu, ceļš kalpo arī pašvaldībai kolektora uzturēšanai.
Ieteicamā rīcība pirms jebkādu darbu uzsākšanas ir rakstveida komunikācija ar pašvaldību. Tāpat aicinu visu komunikāciju dokumentēt. Vēlams atkārtoti rakstveidā vērsties pašvaldībā (iesniegt iesniegumu, izmantojot valsts pārvaldes pakalpojumu portālu, vai ar parakstu klātienē) ar detalizētu situācijas aprakstu.
Ja komunikācija nesniedz vēlamo rezultātu un pašvaldība turpina bezdarbību un nerisina situāciju, jums ir tiesības vērsties administratīvajā tiesā ar pieteikumu par iestādes faktisko rīcību vai bezdarbību. Prasībā varat lūgt tiesai uzlikt par pienākumu pašvaldībai veikt nepieciešamās darbības, lai novērstu apdraudējumu un nodrošinātu servitūta ceļa lietošanas iespējas.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!