Mātei ir demence un 1. grupas invaliditāte. Kā man iegūt aizgādnību? Kāda būtu rīcību kārtība?
Ja personai ir garīga rakstura vai citi veselības traucējumi, tās rīcībspēju var ierobežot, ja tas nepieciešams šīs personas interesēs un ir vienīgais veids, kā tās aizsargāt. Lai nodibinātu aizgādnību (skat. Civillikuma 357. un turpmākos pantus), jāvēršas tiesā.
Tiesā jāvēršas ar pieteikumu civilprocesuālā kārtībā (skat. Civilprocesa likuma 33. un 34. nodaļu). Pieteikumā tiesai jāpaskaidro, kādu iemeslu dēļ personai būtu jāierobežo rīcībspēja, un jāiesniedz pierādījumi, kas to pamato. Pieteikumu par personas rīcībspējas ierobežošanu garīga rakstura vai citu veselības traucējumu dēļ un aizgādnības nodibināšanu var iesniegt pati persona, tās bērni, brāļi, māsas, vecāki, laulātais vai prokurors.
Ja tiesa nolems ierobežot personas rīcībspēju, tad uz tiesas sprieduma pamata aizgādni iecels bāriņtiesa, kuras darbības teritorijā ir deklarēta šīs personas dzīvesvieta (ja deklarētās dzīvesvietas nav, – tā bāriņtiesa, kuras darbības teritorijā ir šīs personas dzīvesvieta; ja persona ievietota ārstniecības iestādē, aizgādni ieceļ tā bāriņtiesa, kuras darbības teritorijā atrodas ārstniecības iestāde (skat. Bāriņtiesas likuma 59.5 pantu)).
Par aizgādni var iecelt personas izraudzīto aizgādni, aizgādnībā nododamā laulāto vai kādu no tuvākajiem radiniekiem, vienlaikus bāriņtiesa raugās, lai par aizgādni ieceļamajai personai būtu aizgādņa pienākumu pildīšanai nepieciešamās spējas un īpašības. Vēlme kļūt par aizgādni būs jāizsaka bāriņtiesai (jāiesniedz iesniegums). Neskaidrību gadījumā varat konsultēties bāriņtiesā.
Bāriņtiesu kontaktinformācija pieejama šeit.
Vairāk informācijas par konkrēto tēmu varat uzzināt LV portālā >>
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!