Kā var noformēt aizbildniecību pār māsīcu (kurai pirmās pakāpes radinieku – vecāku, bērnu, vīra – nav) uz laiku, līdz viņa atkopjas pēc asinsizplūduma galvā?
Pirmkārt, jānorāda, ka aizbildnība ir likumā noteikta forma nepilngadīgas personas personisko un mantisko tiesību aizsardzībai. Savukārt aizgādnība ir likumā noteikta forma pilngadīgas personas tiesību aizsardzībai un pienākumu realizēšanai. No jautājuma būtības izsecināms, ka persona ir pilngadīga, līdz ar to nepieciešams ir nodibināt aizgādnību. No jautājuma būtības izsecināms, ka atbilstoša būtu tieši pagaidu aizgādnība, ko nodibina uz laiku, kamēr personai ir veselības traucējumi.
Civillikuma 364.2 pants noteic, ka personai, kurai ir garīga rakstura vai citi veselības traucējumi un kura nespēj saprast savas darbības nozīmi vai nespēj savu darbību vadīt, tiesa var nodibināt pagaidu aizgādnību bez rīcībspējas ierobežojuma, ja tas ir steidzami nepieciešams personas interesēs, ja traucējumi ir pārejoši, kā arī persona ar savu aktīvo darbību nespēj radīt sev kaitējumu. Tiesa pagaidu aizgādnību nodibina uz laiku, kas nepārsniedz divus gadus. Tomēr pagaidu aizgādnību nodibina tikai tad, ja tas ir vienīgais veids, kā aizsargāt personas intereses. Līdz ar to būs nepieciešams iesniegt pierādījumus, kas apliecinās visus iepriekšminētos priekšnoteikumus.
Atbilstoši Civilprocesa likuma 270.8 pantam pieteikumu par pagaidu aizgādnības nodibināšanu personai var iesniegt pati persona, tās bērni, brāļi, māsas, vecāki, laulātais vai prokurors. Ja persona pati iesniegt pieteikumu nevar, kā arī tai nav arī brāļu un māsu, tad jums būtu jāvēršas pie prokurora ar lūgumu iesniegt pieteikumu tiesai, jo brālēniem un māsīcām nav tiesību iesniegt šādu pieteikumu. Pieteikumā par pagaidu aizgādnības nodibināšanu tiesai ir jānorāda Civilprocesa likuma 254. pantā un Civillikuma 364.2 pantā noteiktās prasības. Protams, ir nepieciešams iesniegt visus pierādījumus, kas pierāda visus norādītos apstākļus.
Pieteikumu par pagaidu aizgādnības nodibināšanu tiesnesis izskatīs nekavējoties. Ja netiks lūgta lietas iztiesāšana tiesas sēdē un tiesa neuzskatīs par nepieciešamu lietu iztiesāt tiesas sēdē, tad pieteikumu izskatīs rakstveida procesā. Tiesa, nodibinot pagaidu aizgādnību, noteiks aizgādņa pienākumu vest tikai noteiktas lietas. Noteiktu lietu vešana saistāma ar personas neatliekamu lietu kārtošanu vai personas pamatvajadzību vai kopšanas nodrošināšanu. Ja tiesa nodibinās aizgādnību, tad pagaidu aizgādni iecels bāriņtiesa. Tas varēsiet būt jūs, ja bāriņtiesa jūs atzīs par piemērotu aizgādni, kurš nodrošinās labāko personas interešu pārstāvību.
Pagaidu aizgādnība izbeigsies ar tiesas nolēmumā noteikto termiņu, ar tiesas nolēmumu par pagaidu aizgādnības izbeigšanu vai rīcībspējas ierobežošanas lietās – ar cita nolēmuma par pagaidu aizgādnības nodibināšanu vai ar sprieduma spēkā stāšanos attiecīgajā lietā. Ja pagaidu aizgādnība izbeigsies, tad bāriņtiesa atbrīvos aizgādņus no attiecīgo pienākumu pildīšanas pēc tam, kad viņi būs iesnieguši gala norēķinu un nodevuši no aizgādnības atbrīvotajai personai mantu, kas atradusies viņu pārvaldībā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!