E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36115
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Drošības naudas ieturēšana par īres attiecību priekšlaicīgu pārtraukšanu ir prettiesiska

J
jautā:
16. aprīlī, 2025
Jānis

Labdien! Vai izīrētājam ir likumīgs pienākums izmaksāt drošības naudu pilnā apmērā, ja īrnieks lauž īres līgumu pēc savas iniciatīvas? Parakstītajā līgumā ir norādīts: Ja īrnieks pēc savas iniciatīvas pārtrauc īres līgumu, izīrētājam nav pienākuma atgriezt īrniekam iemaksāto drošības naudu. Tomēr līgums tiek lauzts vismaz vienu mēnesi pirms izvākšanās dienas, kā norādīts līgumā; dzīvoklim nav nodarīti nekādi kaitējumi, un visi rēķini ir samaksāti laikā, tādējādi neradot izīrētājam papildu izmaksas. 

A
atbild:
Šodien
Pauls Vasks
jurists
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Dzīvojamo telpu īres likums paredz īrnieka tiesības vienpusēji atkāpties no dzīvojamo telpu īres līguma. Īrniekam tādā gadījumā ir pienākums izīrētāju par to rakstveidā brīdināt vismaz vienu mēnesi iepriekš. Brīdinājuma termiņu dzīvojamās telpas īres līgumā var noteikt arī garāku, ja īres attiecības ir nodibinātas uz laiku, kas ir ilgāks par 10 gadiem (skat. 20., 27. pantu). 

Drošības nauda dzīvojamo telpu īres attiecībās kalpo kā saistību tiesību pastiprinājums. Dzīvojamo telpu īres līguma 12. panta otrā daļa paredz izīrētāja tiesības ieturēt drošības naudu no īrnieka, ja, dzīvojamās telpas īres līgumam izbeidzoties, īrnieks ir parādā izīrētājam jebkādus līgumā paredzētos maksājumus. 

Īrnieka tiesības pārtraukt īres attiecības ir likumā nostiprinātā īrnieka privilēģija. Minēto privilēģiju īrniekam nevar ar līgumu atņemt. Ja īrnieks ir ievērojis likumā noteikto izīrētāja brīdināšanas termiņu un īrniekam nepastāv citas nenokārtotas parādsaistības pret izīrētāju, drošības naudu izīrētājam ir pienākums īrniekam atmaksāt. Tātad drošības naudas ieturēšana par īres līguma priekšlaicīgu izbeigšanu ir prettiesiska rīcība no izīrētāja puses. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 93 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas