Kā atrast autortiesību mantinieku

J
jautā:
23. janvārī, 2014
@gajputns

Jautājums ir par to, kā atrast autortiesību mantiniekus? Piemēram, nav pagājuši 70 gadi kopš autora nāves, līdz ar to autora radītais ir aizsargāts. Ja, piemēram, es vai kāds vēlas to izmantot un autors nav AKKA/LAA pārstāvēto autoru sarakstā, kā iespējams atrast mantinieku, kas pārstāv autoru? Vai ir kāda valsts iestāde, kas šādu informāciju sniedz?

A
atbild:
23. janvārī, 2014
Laura Studente
LV portālam

Šādu informāciju neviena iestāde sniegt nevarēs, tā jāmeklē pašam.

AKKA/LAA Muzikālo darbu nodaļas vadītāja Ināra Dombrovska norāda: ja ir jāmeklē autortiesību īpašnieki, kas nav apvienības biedru skaitā, tad tas jādara pašam, un pirmais solis meklējumos būtu vērsties pie dažādu profilu radošajām savienībām, piemēram, Latvijas Rakstnieku savienībā.

I.Dombrovska akcentē, ka situācijas ar mantiniekiem var būt dažādas. Ir tādi gadījumi, kad autors savu kustamo mantu ir novēlējis radiniekiem, bet radošo daļu, autortiesības, piemēram, Latvijas Rakstnieku savienībai, taču var būt arī tā, ka autoram vispār nav mantinieku. Šādi ir, piemēram, ar rakstnieka Jāņa Sudrabkalna darbu autortiesībām.