Vai kolekcijas naža iegāde internetā ir likumīga

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
12. janvārī, 2023
Vladimirs

Vai kolekcijas naža iegāde internetā un tā novietošana atklātā apskates vietā dzīvoklī ir likumīga?

A
atbild:
19. janvārī, 2023
Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde
Mārcis Kalniņš, Kultūras priekšmetu aprites daļas eksperts (arheologs)

Ja uz kultūras priekšmetu, kuru ir plānots iegādāties, neattiecas pirkšanas un pārdošanas liegums, tad to var droši iegādāties. Latvijā nav atļauti darījumi tikai ar noteiktiem kultūras priekšmetiem. Šādi priekšmeti ir:

  • Latvijas Republikas vai citu valstu aizsardzībā esošas senlietas. Atbilstoši likuma “Par kultūras priekšmetu aizsardzību” 7. pantam Latvijas Republikā valsts aizsardzībā ir senlietas, kas atrastas senvietās un ir vecākas par 17. gadsimtu (ieskaitot). Šādas senlietas ir valsts īpašums, un tās glabā publiskie muzeji. Šis noteikums neattiecas uz senlietām, par kurām līdz 2013. gada 30. martam persona ir paziņojusi Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldei, kā arī uz senlietām, kuru likumīgu izcelsmi persona ir pierādījusi pēc 2013. gada 30. marta un saņēmusi par to Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes rakstveida apliecinājumu;
  • Latvijas Republikas vai citas valsts aizsardzībā esoši kultūras priekšmeti, kas ir muzeja krājuma priekšmeti vai īpaši aizsargājami bibliotēku un arhīvu krājuma dokumenti.

Tā kā uz daļu no kultūras priekšmetiem var attiekties specifiskas likuma normas, piemēram, darījumi ar šādiem priekšmetiem var būt ierobežoti, tiem nepieciešama izvešanas atļauja, par to iegādi vajag paziņot, tad, iegādājoties kultūras priekšmetus, it īpaši internetā, pircējam būtu vēlams:

  • pārliecināties par tā statusu, piemēram, vai tas nav zagts. Šādu informāciju var pārbaudīt kādā no publiski pieejamajiem zagto kultūras priekšmetu reģistriem, piemēram, e-pakalpojumā “Kultūras objekta statusa noteikšana” šeit; INTERPOL tiešsaistē pieejamajā zagto mākslas priekšmetu datubāzē šeit vai INTERPOL izstrādātajā ID-Art aplikācijā;
  • ja kultūras priekšmetu plānots iegādāties vai sūtīt no ārzemēm, pārbaudīt, vai tam ir nepieciešama izvešanas atļauja no valsts, kurā tas atrodas, un, ja šāda atļauja ir nepieciešama, pārliecināties, vai tāda ir pieejama. Kultūras priekšmeta izvešana no valsts bez atļaujas, ja tāda ir nepieciešama, ir likuma pārkāpums, un šāds priekšmets tiks uzskatīts par nelikumīgi izvestu un būs jāatgriež;
  • iegūt informāciju par kultūras priekšmetu izcelsmi, lai pārliecinātos, ka tas nav iegūts nelegālā veidā.

Papildu informācija par kultūras priekšmetu apriti, tai skaitā par to iegādi, pieejama šeit.