E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35400
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Gada ienākumam piemēro progresīvās likmes un gada neapliekamo minimumu

J
jautā:
11. februārī, 2025
Jānis

Labdien! Vai ir iespējams pašam aprēķināt savu gada ienākumu deklarācijas pārmaksu vai piemaksu? Vai tas ir iespējams, tikai nosūtot VID 1. martā? 

A
atbild:
20. februārī, 2025
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja deklarē attaisnotos izdevumus (izglītību un ārstniecību), tad no maksimālās gadā deklarējamās summas (600 eiro) var atgūt 120 eiro (20%). 

Ja ienākumi ir alga, nodokļus tai piemēro darba devējs. Informācija par aprēķināto algu, ieturētajiem nodokļiem un izmaksāto algu ir darba devēja izsniegtajā algas lapiņā.  

Līdz 2025. gadam ienākuma nodokļa piemērošanai svarīgs bija diferencētais neapliekamais minimums. To piemēroja līdz 2024. gada 31. decembrim. 

Ienākuma gūšanas vietā, kur iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, tika piemērots Valsts ieņēmumu dienesta prognozētais mēneša neapliekamais minimums vai nodokļu maksātāja prognozētais mēneša neapliekamais minimums. 

Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, nodokļa maksātāja ienākumiem piemērojams taksācijas gada diferencētais neapliekamais minimums.   

Katram nodokļa maksātājam gada diferencētais neapliekamais minimums tiek aprēķināts atbilstoši Ministru kabineta noteikumos Nr. 676 “Noteikumi par neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojuma apmēru iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanai” noteiktajai formulai:  

GDNM = GNMmax - K x (AI - AImin), kur

  • GDNM – gada diferencētais neapliekamais minimums;  
  • GNMmax – maksimālais gada neapliekamais minimums;  
  • K – koeficients, kuru aprēķina, izmantojot šādu formulu: K = GNMmax / (AImax - AImin);  
  • AI – nodokļa maksātāja gada apliekamo ienākumu kopējais apmērs;  
  • AImin – gada apliekamā ienākuma apmērs, līdz kuram piemēro maksimālo gada neapliekamo minimumu;  
  • AImax – gada apliekamā ienākuma apmērs, virs kura nepiemēro gada diferencēto neapliekamo minimumu.  

Diferencētā neapliekamā minimuma aprēķināšanai ir noteikti šādi lielumi:  

  • maksimālais neapliekamais minimums – gadā 6000 eiro (mēnesī 500 eiro); 
  • apliekamā ienākuma apmērs, līdz kuram piemēro maksimālo neapliekamo minimumu, – gadā 6000 eiro (mēnesī 500 eiro); 
  • apliekamā ienākuma apmērs, virs kura nepiemēro diferencēto neapliekamo minimumu, – gadā 21 600 eiro (mēnesī 1800 eiro); 
  • koeficients – 0,38462. 

Gada diferencētais neapliekamais minimums var atšķirties no taksācijas gada laikā piemērotās prognozēto mēneša neapliekamo minimumu summas. Ja minētie lielumi atšķiras, tad starpība ietekmē (attiecīgi palielina vai samazina) maksājamā nodokļa apmēru. 

Līdz 2024. gada 31. decembrim gada ienākumam bija šādas progresīvās likmes: 20% – ienākumam līdz 20 004 eiro; 23% – ienākumam, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz 78 100 eiro; 31% – ienākumam, kas pārsniedz 78 100 eiro. 

Valsts ieņēmumu dienesta informācijā norādīts: sagatavojot gada ienākumu deklarāciju (no nākamā gada 1. marta), Elektroniskās deklarēšanas sistēma automātiski aprēķinās atbilstošo nodokļa likmi un gada diferencētā neapliekamā minimuma apmēru, ņemot vērā faktiski gūtos ienākumus gada laikā, proti, sistēma automātiski izrēķinās, vai radusies nodokļa piemaksa vai pārmaksa. 

No 2025. gada diferencētais neapliekamais minimums aizstāts ar vienotu (fiksētu) neapliekamo minimumu (šogad – 510 eiro mēnesī).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 98 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas