Ekonomikas ministrs Viktors Valainis, atklājot forumu, uzsvēra, ka zaļā enerģija vēl aizvien ir Latvijas prioritāte un mums ir visas iespējas kļūt par Baltijas līderi ūdeņraža tehnoloģiju attīstībā. Mūsu ģeogrāfiskais novietojums, ostas, vēja un saules enerģijas potenciāls, kā arī spēcīgā pētniecības bāze ļauj radīt priekšnoteikumus zaļajam ūdeņradim kļūt par pamatu jaunu nozaru attīstībai.
Stratēģiska platforma investīcijām un inovācijām
Divas dienas forumā tiks diskutēts par ūdeņraža ieleju izveidi, investīciju piesaisti un starptautisku partnerību veidošanu. Saskaņā ar ES iniciatīvas Clean Hydrogen Partnership datiem, pasaulē jau darbojas vairāk nekā 100 ūdeņraža ieleju projektu, kas apliecina šīs nozares spēju stiprināt enerģētisko neatkarību. “Ūdeņraža tehnoloģijai jau ir 130 gadu un ir laiks iemācīties to lietot. Lai tas notiktu nepieciešama ciešāka sadarbība ar universitātēm un zinātnes institūcijām, kuras šobrīd iegulda lielus resursus ūdeņraža tehnoloģiju efektivitātes paaugstināšanā,” uzsvēra LU rektors Gundars Bērziņš, apliecinot, ka viens no virzieniem pie kura šobrīd strādā universitāte ir ūdeņraža ražošanas izmaksu samazināšana.
Jaunuzņēmumi un Latvijas piemērs
Viens no foruma vadmotīviem ir inovāciju attīstība un sadarbība ar jaunuzņēmumiem. Forumā tika atlasīti 32 jaunuzņēmumi, no kuriem astoņi pārstāv Latviju. Šie uzņēmumi prezentēs savus risinājumus vairāk nekā 40 starptautiskiem investoriem un korporatīvajiem partneriem. Tas ļauj Latvijai nostiprināties Eiropas ūdeņraža ekosistēmā līdzās vadošajām valstīm. Starp spilgtākajiem piemēriem no Latvijas šajā jomā varam minēt tādus uzņēmumus kā “Norsaf”, kas izstrādā progresīvas ūdeņraža tehnoloģijas un attīsta zaļās aviācijas degvielas ražošanu Liepājā. Savukārt Naco Technologies, kas izveidojis inovāciju centru ar pasaulē zaļākajiem nano-pārklājumiem ūdeņraža industrijai. Šie projekti apliecina Latvijas spēju konkurēt ar pasaules līmenī. Bez jau minētajiem savas idejas investoriem prezentēs arī tādi tehnoloģiju jaunuzņēmumi kā “HySol”, “AI Cooperation”, “Catalyco”, “CHTC”, “LumiSense” un citi.
“Ūdeņraža nozare kļūst par vienu no Eiropas enerģētikas stūrakmeņiem, un šis forums ir iespēja Latvijai parādīt savas stiprās puses, piesaistīt jaunas investīcijas un veidot partnerības, kas stiprinās mūsu konkurētspēju nākotnē. Mēs redzam, kā no idejām uz papīra pārejam pie reālām iniciatīvām. Viens no spilgtākajiem piemēriem ir uzņēmuma “NorSAF” plānotā ilgtspējīgās aviācijas degvielas ražotne Liepājā. Tas apliecina, ka Latvija spēj būt reģionāls līderis zaļo tehnoloģiju jomā,” tā LIAA direktore Ieva Jāgere.
Eiropas mēroga iniciatīva
Ūdeņraža ieleju investīciju forums tiek rīkots sadarbībā ar Latvijas Ūdeņraža asociāciju, Latvijas Universitāti un LIAA, kā arī finansēts no Eiropas Savienības Atjaunošanās un noturības mehānisma līdzekļiem. Pasākums ir daļa no Eiropas Ūdeņraža ieleju iniciatīvas (Hydrogen Valleys Initiative), kas mērķtiecīgi attīsta reģionālos zaļā ūdeņraža klasterus.
Latvijas uzņēmumu aktīvā līdzdalība šajā iniciatīvā apliecina mūsu potenciālu kļūt par stratēģisku posmu Eiropas ūdeņraža vērtību ķēdē – no atjaunojamās enerģijas ražošanas līdz tehnoloģiskajiem risinājumiem un eksportam.
Pasākumu rīko “Tech Tour” sadarbībā ar Latvijas Ūdeņraža asociāciju, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, Latvijas Universitāti un citiem nozares partneriem.
Pasākumu finansējums tiek piešķirts no ERAF projektiem “MVU inovatīvas uzņēmējdarbības attīstība” un “Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai”, Eiropas Atveseļošanas fonda un valsts budžeta.
Par LIAA
LIAA veicina Latvijas uzņēmēju konkurētspēju, eksporta izaugsmi un investīciju piesaisti, kā arī attīsta tūrisma nozari un īsteno valsts tēla politiku. Aģentūra darbojas kā valsts partneris uzņēmējdarbības attīstībā – no idejas līdz starptautiskiem tirgiem. Ar plašu pārstāvniecību tīklu ārvalstīs un reģionālajiem biznesa centriem Latvijā, LIAA palīdz uzņēmumiem augt un pozicionē Latviju kā drošu, inovatīvu un atvērtu valsti pasaules ekonomikā.