Bērna tēvs strādā UK, alimentus maksā. Likums nosaka, ka alimentu summa sastāv 25% no mēnešalgas. Tātad 25% no viena apgādātāja algas un 25% no otra algas. Vai es kā māte, kas ikdienā uztur bērnu, audzina utt., varu no tēva pieprasīt lielāku alimentu summu, nekā viņš maksā? Zinot to, ka bērna tēvam alga ir lielāka un attiecīgā alimentu summa neatbilst tiem 25%?
Jūs esat pārpratusi uzturlīdzekļu apmēra noteikšanas kārtību. Valstī ir noteikts minimālais uzturlīdzekļu apmērs, un tas ir saistīts arī ar minimālo mēnešalgu, nevis algu. Tātad runa ir par algu, kas no 2014.gada 1.janvāra Latvijā ir 320 eiro un 25% no tās – 80 eiro. Bērniem, kas ir vecāki par 7 gadiem, – 30 % no tās un tas ir 96 eiro.
Ja runa ir par uzturlīdzekļu maksāšanas principiem, tad kopš 2013.gada 1.janvāra Civillikuma 179.panta pirmā, otrā un piektā daļa nosaka, ka vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz abiem vecākiem līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Tas nozīmē, ka pienākums uzturēt bērnu ir proporcionāls vecāku spējām un mantas stāvoklim, bet ne solidārs.
Ja uzturlīdzekļus bērna tēvs maksā labprātīgi un Jūs uzskatāt, ka šī summa kopā ar Jūsu ieguldīto ir nepietiekama bērna uzturēšanai, tad Jums ir tiesības vērsties tiesā ar prasību par uzturlīdzekļu piedziņu. Sniedzot prasību, Jums jānorāda prasījuma summa un jāspēj tiesai ar pierādījumiem pamatot, ka tā tiek tērēta bērna uzturam.
Savukārt bērna tēvam būs jāpierāda tiesai savas iespējas uzturlīdzekļus maksāt. Izvērtējot apstākļus, tiesa lems par uzturlīdzekļu apmēru, kas būs saistošs maksāšanai spriedumā minētajā apmērā. Tātad tas vien, ka tiks izvirzīts prasījums, piemēram, par 300 eiro piedziņu, nenozīmē, ka tādā apmērā prasība arī tiks apmierināta.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!