Ja darbiniece mēnesi nav ieradusies darbā un atsūta darbnespējas lapu, kas ir izsniegta Indijā, bet viņa ir nodarbināta Latvijā un viņai nav izsniegta darbnespējas lapa Latvijā, vai tas var būt pamatojums darba līguma pārtraukšanai?
Darba likumā noteiktās darba devēja tiesības izteikt darbiniekam darba līguma uzteikumu regulē Darba likuma 101. pants.
Attiecībā uz jautājumā norādīto situāciju par saslimšanu Darba likuma 101. panta pirmās daļas 11. punktā ir paredzēts, ka darba devējam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, ja darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk nekā sešus mēnešus, ja darbnespēja ir nepārtraukta, vai vienu gadu triju gadu periodā, ja darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem, šajā laikā neieskaitot grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, kā arī darbnespējas laiku, ja darbnespējas iemesls ir nelaimes gadījums darbā, kura cēlonis saistīts ar darba vides faktoru iedarbību, vai arodslimība.
Tādējādi jautājumā norādītajā situācijā darba devējam nav likumīga pamata izteikt darbiniecei uzteikumu. Darbiniece ir darba devēju informējusi par saslimšanu. Apstāklis, ka darbnespējas lapa izsniegta citā valstī, šajā gadījumā nav uzskatāms par apšaubāmu – cilvēki var saslimt, esot citā valstī, un vērsties pēc palīdzības attiecīgās valsts medicīnas iestādē, kura izsniedz saslimšanas faktu apliecinošu dokumentu.
Uzteikuma izteikšanas aizliegumi un ierobežojumi ir noteikti Darba likuma 109. pantā. Atbilstoši 109. panta trešajai daļai ir aizliegts izteikt uzteikumu darbiniekam, kuram ir pārejoša darbnespēja, izņemot gadījumu, kad slimošana norit pārlieku ilgi – pāri par sešiem mēnešiem nepārtraukti vai vienu gadu triju gadu periodā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!